Izraelští poslanci zakázali bojkot osad, aktivisté chystají protiakce
Petr JedličkaKnesetem prošel návrh zákona, který výrazně omezuje právo izraelských občanů protestovat proti osadnické politice vlády. Odpor vůči tak kontroverznímu opatření po letech znovu mobilizuje izraelskou občanskou společnost.
Těsnou většinou devíti hlasů schválili v pondělí izraelští poslanci kontroverzní zákon, který postihuje jakýkoliv druh bojkotu židovských osad na okupovaném Západním břehu Jordánu, jeho aktivního schvalování nebo i výzvy k němu. Návrh byl odsouhlasen po bouřlivé šestihodinové debatě. Stalo se tak i navzdory snahám levicových stran jednání Knesetu zablokovat.
Legislativa vzbudila ihned odmítavé reakce občanských aktivistů všeho druhu. Podle Sdružení pro lidská práva v Izraeli (ACRI) jde o „zásadní útok na svobodu slova všech Izraelců“; podle mírových aktivistů z Guš Šalom zase o „pokus o umlčení veškeré kritiky vládní politiky“ a „snahu zabránit otevírání tvůrčího politického diskursu“.
Patrně nejvýznamnější izraelský spisovatel současnosti Amos Oz pak označil počin parlamentu přímo za „nejhorší z antidemokratických kroků, jenž Kneset v poslední době učinil.“
„Ten zákon je nebezpečnější, než se zdá,“ vysvětlil odsudky pro britská média Hassan Džabarín z ogrnaizace Adaláh, právně-poradenského centra pro příslušníky arabské menšiny v Izraeli. „Jakýkoliv osadník může teď provokativně vyzvat to nebo ono aktivistické sdružení, aby veřejně vyjádřilo svůj postoj k tématu. A když se bude (příslušná organizace) držet svých předchozích postojů, může ji otevřeně zažalovat,“ doplnil právník.
Detaily zákona
Úprava, jež nese oficiální název Zákon o prevenci škod způsobeným státu Izrael prostřednictvím bojkotu, výslovně opravňuje jakéhokoliv izraelského občana, firmu či organizaci, jíž poškodila výzva k bojkotu zboží, služeb, pohybu anebo jakékoliv jiné činnosti, vztahující se k území židovského státu či jeho osad na Západním břehu, aby u civilního soudu vymáhala na iniciátorovi a na participantech takového bojkotu způsobenou škodu.
Může jít přitom jak o škodu hospodářskou, tak i politickou, kulturní nebo akademickou. Žalující strana navíc nemusí prokazovat, zda škoda byla opravdu způsobena, ale jen to, že způsobena být mohla.
Návrh v Knesetu předložil známý obhájce osadnického hnutí Ze´ev Elkin ze strany Likud premiéra Netanjahua, který jej před tím na serveru Arutz Sheva označil za akt „bitvy mezi sionismem a novou levicí“.
V komentáři pro AP však Elkin zdůraznil jiné zdůvodnění: Izrael nemohl doposud po spojencích s dostatečným morálním důrazem požadovat, aby bránili bojkotům, kterým v souvislosti s výstavbou osad čelí židovský stát ze strany arabských sousedů — k podobným bojkotům totiž vyzývali i sami jeho vlastní občané. Proto bylo - dle Elkina - zapotřebí ošetřit tuto skutečnost novým zákonem.
Výstavba osad na území, které izraelská armáda obsadila v roce 1967, je z hlediska většinové interpretace mezinárodního práva nelegální. Stát Izrael však příslušné právní výklady neuznává. Mimo to je osadnická výstavba drtivou většinou znalců považována za překážku mírového procesu, neboť vyrůstají na území, na němž by se měl rozkládat budoucí palestinský stát.
V osadách na Západním břehu dnes žije na 300 tisíc Izraelců.
Občanský protipohyb
Podle komentářů v izraelském deníku Haarec však schválení příslušného zákona vyvolalo i protipohyb, se kterým autoři návrhu zřejmě nepočítali — po letech relativní pasivity se opět mobilizuje izraelské protestní hnutí, ještě před dvaceti lety jedno z nejsilnějších na světě.
Nedělní demonstrace před ministerstvem spravedlnosti ještě neměla nijak výjimečnou účast; hned v pondělí ale široká koalice občanských iniciativ slíbila, že proti zákonu povede mohutnou kampaň. Ta již má i dva konkrétní výsledky: v úterý představenou petici, která — v rozporu se zákonem — explicitně vyzývá k bojkotu osadnického zboží, a také první verzi stížnosti k Nejvyššímu soudu. Tu během prvního půldne po zveřejnění podpořilo na dva tisíce izraelských občanů.
V platnosti zároveň stále zůstávají i dva starší bojkoty — iniciativa izraelských umělců a akademiků, kteří odmítli vystupovat v právě rozšiřované osadě Ariel, a dohoda izraelských developerů, že nebudou služby a zboží z osad využívat při výstavbě první osady Palestinců — honosného města Rawábí.
Další informace:
Haarec Israeli Left launches public campaign against new law banning boycotts
Haarec Israel passes law banning calls for boycott
AP Israeli groups to challenge boycott law in court
AP Vote set on Israeli settlement boycott bill
BBC News Israeli Lawmakers Pass West Bank Settlement Boycott Law
The Guardian Israel passes law banning citizens from calling for boycotts