V Gaze byl zabit známý propalestinský aktivista, lituje i Hamás
Petr JedličkaČlenové salafistické skupinky v palestinském pásmu zavraždili Vittoria Arrigoniho, slavného italského aktivistu, který zde žil. V Gaze vládnoucí hnutí Hamás čin odsoudilo. Podle pozorovatelů má souvislost i s jeho vlastními problémy.
Takzvanou Islámskou armádou (Džajš al-Islám) byl v pátek ráno zavražděn známý propalestinský aktivista Vittorio Arrigoni, který žil v posledních třech letech v pásmu Gazy. Skupina radikálních islamistů, která sympatizuje s Al-Káidou, nejprve šestatřicetiletého Itala unesla. Výměnou za něj pak žádala propuštění svých členů zadržovaných Hamásem. Z dosud nevyjasněných důvodů ovšem nepočkala ani do konce stanoveného ultimáta a Arrigoniho oběsila.
Tělo objevili příslušníci policejních jednotek Hamásu během pátečního dopoledne. Mluvčí místní vlády i hnutí samotného následně čin razantně odsoudili.
„Šlo o ohavný zločin, jenž nemá nic společného s našimi hodnotami, naší vírou, našimi zvyky a tradicemi,“ uvedl mluvčí hamáského ministerstva vnitra Iháb Husajn s tím, že celý akt bude vyšetřen a viníci spravedlivě potrestáni.
Podle agenturních informací již policie Hamásu zadržela dva podezřelé. Desítky lidí má rovněž v plánu vyslechnout.
Vittorio Arrigoni působil v takzvaném Mezinárodním hnutí solidarity (ISM), které poukazuje na protiprávnost a důsledky blokády palestinského pásma. ISM také pravidelně dováží do Gazy nedostatkové zboží.
Arrigoniho jméno figurovalo rovněž na seznamech nepřátel, vyhotovených izraelskými extremisty a americkou krajní pravicí. Na jednom z nich se v roce 2009 objevila i výzva k jeho likvidaci, doplněná o podrobný popis a fotografie.
Dílo salafistů
Dle četných pozorovatelů je Arrigoniho smrt zaznamenání hodná nejen z lidského, ale i analytického hlediska — odhaluje totiž, jaké mocenské poměry v Gaze doopravdy panují.
Pásmo je od hamáského puče v roce 2007 vnímáno jako oblast, nad níž má toto hnutí absolutní kontrolu. Ve skutečnosti zde však působí několik desítek více či méně nezávislých ozbrojených skupin, které autoritu Hamásu většinou respektují, často s ním ale též bojují nebo provokativně odstřelují izraelské osady.
Právě to je případ i Islámské armády. Takzvaní salafisté Hamásu dlouhodobě vyčítají, že v Gaze nevládne v úplném souladu s právem šaría a vůči Izraeli nevede nepřetržitou válečnou kampaň. Zároveň se až nenávsitně vymezují vůči cizincům a jinověrcům.
Jejich světonázor byl patrný i z videa, které natočili spolu se svázaným Arrigonim před jeho popravou. „Rukojmí přišel do naší země jen šířit zkaženost (...) pochází z Itálie (...) bezvěreckého státu (...), jehož vojska jsou stále přítomna i na muslimské půdě,“ říká jeden z únosců na záznamu.
Hamás má potíže
Podle pozorovatelů akt zároveň symbolicky oslabuje i samotný Hamás. Hnutí islámského odporu si dlouho zakládalo na tom, že od svého puče před čtyřmi lety dokázalo v Gaze udržet pořádek. Od roku 2007 ustaly v pásmu kdysi tak časté únosy za výkupné a radikálně klesla i běžná kriminalita.
V posledních měsících však hnutí trpí zvětšujícím se vnitřním rozkolem mezi exilovým vedením Chálida Mišála, vládou v Gaze Ismáila Haníji a Brigádami Kássam, vojenským křídlem organizace. Ten podle dosavadních zjištění vedl i k poslední konfrontaci s Izraelem, kterou zahájil minulý týden minometný útok na školní autobus, provedený dle všeho Brigádami bez Haníjova vědomí.
Po útoku následoval úder izraelských vrtulníků a letadel na Gazu a odvetná raketová palba z pásma. Zabito bylo několik desítek Palestinců, z čehož dle izraelských zdrojů byli jen tři civilisti. Na izraelské straně bylo čtyřicet lidí zraněno. Konfrontace skončila neformální dohodou o příměří, de facto uzavřenou v pondělí.
Další informace:
BBC News Hamas condemns murder of Italian activist in Gaza
The Guardian Vittorio Arrigoni: pacifist supporter of the Palestinian cause
AFP Italian activist killed in Gaza after kidnap