Hamás a Fatah se po úterních protestech rozhodly znovu vyjednávat
Roman BurešVůdčí a znesvářená hnutí palestinské politiky se po úterních demonstracích v Gaze i na Západním břehu dohodly, že po řadě měsíců opět obnoví rozhovory o vzájemném smíření. Podle analytiků je ale naděje na reálný posun stále jen velmi malá.
Dvě vůdčí a léta znesvářená hnutí palestinské politiky Hamás a Fatah se dohodla na obnovení dialogu o vzájemném usmíření a znovusjednocení správy palestinského území. Stalo se tak necelé dva dny po velkých tematických demonstracích, které proběhly současně v Gaze i na Západním břehu Jordánu.
Agentury označují slíbené rozhovory jako přípravné. Prezident Palestinské autonomní správy Mahmúd Abbás (z Fatahu) v pátek uvedl, že obě frakce začnou jednat do několika dní. Osobně chce při té příležitosti zavítat do Gazy, kde se má setkat s hamáským premiérem Ismáilem Haníjou.
Pro část znalců je ochota palestinského prezidenta odjet prakticky ihned k jednání s Hamásem dobrým znamením. Jiní ale poukazují na to, že obě strany pravděpodobně nemají dostatek motivace k reálnému řešení problémů a bude ještě potřeba velkého tlaku veřejnosti, aby bylo dosaženo alespoň dílčích úspěchů.
„To, co Abbás oznámil, je velkým zlepšením,“ řekl politolog Samír Avád agentuře AFP. „Na tanec potřebujete dva, takže je zde šance, že se věci zlepší. Ale obě strany se musejí pohnout, a to nyní záleží na politické vůli každé z nich.“
„Myslím si, že se nic reálného nestane a že to bude ještě dlouho trvat, než něčeho dosáhnou,“ uvedl naproti tomu politický analytik z Gazy Talál Okál. „Ať to ale byla Haníjova nebo Abbásova iniciativa, stalo se to díky facebookovým aktivistům,“ dodal Okál.
Organizátoři úterních protestů si nutnost reálné politické změny uvědomují a prohlásili, že ve svých akcích budou pokračovat, dokud se nedosáhne jasného posunu. Kromě sjednocení Západního břehu a Gazy a usmíření obou politických frakcí se mladí Palestinci také dožadovali společné akce k ukončení izraelské okupace.
„Oba tábory se pohnuly, ale to neznamená, že jsme dosáhli našich cílů. Zatím jde ale jen o dílčí pohyb, ne o zásadní proměnu,“ prohlásila jedna z organizátorek Samáh Raváhová.
Menší protesty v Gaze pokračovaly i ve středu a ve čtvrtek, pořádkové síly Hamásu je ale za použití obušků rozehnaly. Šestnáct demonstrantů se před bezpečnostními složkami ukrylo v budově OSN v Gaze.
Tradiční napětí mezi Fatahem a Hamásem přerostlo v otevřené nepřátelství v roce 2007, kdy Hamás s odvoláním na mandát z rok starých, ale mezinárodním společenstvím nerespektovaných výsledků voleb provedl v Gaze puč. Od té doby proběhlo několik různých snah o usmíření. K žádné pozitivní a dlouhodobě platné změně však nedošlo.
Abbás ve své řeči naznačil, že mu nejde jen o zahájení rozhovorů ohledně sjednocení rozdělených palestinských území. „Jsem připraven do Gazy odjet již zítra a sestavit nezávislou vládu, která by zemi dovedla k volbám do šesti měsíců,“ řekl doslova.
To by ale podle politického analytika Chalíla Šahína mohl být pro Hamás problém. „Hamás chce návštěvu a otevření dialogu, ne vytvoření vlády. Bojí se dohody ohledně ostatních politických záležitostí, protože si myslí, že by mohl být přehlasován stejně, jako byl zvolen (v roce 2006),“ dodal Šahín.
Další informace:
AFP Hamas, Fatah make 'unity' overtures under pressure
AFP Gaza protesters hole up in UN compound
BBC News Abbas to meet Hamas in Gaza for Palestinian unity talks
Al Džazíra Abbas ready for 'reconciliation' with Hamas