Skandál okolo praktik Murdochových novinářů vrcholí, začalo zatýkání

Petr Jedlička

Britský bulvární týdeník News of the World vyjde v neděli naposledy. Jeho vydavatel se po oživení aféry s nelegálními odposlechy rozhodl 168letý list zrušit. V pátek byly zároveň zatčeny dvě důležité postavy kauzy, mimo jiné i mediální poradce premiéra Camerona.

Znovu oživený skandál okolo využívání odposlechů britským bulvárním týdeníkem News of the World (NoW) v posledním týdnu vrcholí. Nejprve v pondělí vyšlo najevo, že vedle politiků a celebrit nechali novináři z NoW odposlouchávat také oběti vážných zločinů nebo rodiny padlých vojáků; poté se ukázalo, že týdeník platil za odposlechy více než čtyř tisíc telefonních čísel. V úterý se začali skandálem zabývat britští poslanci a novinám kvapně vypověděli smlouvy velcí inzerenti. Ve čtvrtek bylo pak mediálním koncernem News Corp Ruperta Murdocha, jenž noviny vlastní, oznámeno, že list s nákladem 2,8 milionu výtisku vyjde zakrátko naposledy. Konkrétně se tak má stát 10. července, po 168 letech existence.

„Po konzultacích a náležité rozvaze jsem se rozhodl, že z úcty k tomuto titulu musíme podniknout razantní krok. Tuto neděli vyjede News of the World v posledním vydání,“ uvedl ve zvláštním prohlášení syn Ruperta Murdocha James, jenž řídí britskou divizi News Corpu News International.

Zrušením listu nicméně případ zjevně nekončí. V pátek dopoledne byly policií zatčeny dvě důležité postavy skandálu: někdejší zvláštní redaktor NoW pro záležitosti britské královské rodiny Clive Goodman a šéfredaktor novin z let 2003 až 2007 Andy Coulson.

Zatímco Goodman byl v souvislosti s odposlechy pro NoW potrestán již v roce 2007 (šlo tehdy o odposlech hlasových schránek lidí v okolí prince Williama a podle soudobého výkladu NoW o izolovaný incident), Coulson přešel z bulváru do služeb Konzervativní strany současného premiéra Camerona. Tomu se staral před volbami o kampaň a po nich — v létě 2010 — se stal ředitelem odboru komunikace nové vlády i premiérovým osobním poradcem.

Coulson sice hned po prvním znovuvypuknutí skandálu v lednu 2011 působení při vládě ukončil. Stále je však považován za Cameronova člověka.

Britská média citují v posledním týdnu opakovaně starší premiérův výrok: „Spřátelil jsem se s ním a myslím, že pro mě odvedl velmi dobrou práci. Stal se mým přítelem a tím je pořád.“

Jak Coulson, tak Goodman čelí krom odpovědnosti za pořizování nelegálních odposlechů podezření, že byli alespoň nepřímo zapojeni do uplácení policejních důstojníků, jež měli NoW prodávat citlivé informace. Oba veškerá obvinění odmítají.

Důsledky i pro politiku

×
Diskuse
July 12, 2011 v 17.00
Aktualizace
Oba novináři spojení s News of the World, jež byli v pátek zatčeni – bývalý zvláštní dopisovatel pro otázky dění v královské rodině Clive Goodman i šéfredaktor novin z let 2003 až 2007 Andy Coulson - byli propuštěni na kauci. V příštích týdnech budou vyšetřováni na svobodě, a to - dle agenturních zpráv - nejméně do října.

Ukázalo se rovněž, že spolu s nimi byl zatčen (a propuštěn) ještě jeden člověk. O tom, o koho šlo, však vedou britská média pouze dohady.

Před britskou Dolní sněmovnu též v úterý předstoupili tři policisté, jež byli zapojeni do prvního vyšetřování případu (v roce 2005). Poslanci od nich zjišťovali, proč se tehdy na nic nepřišlo.

Další novinkou skandálu, jež ale s NoW souvisí jen volně, jsou výroky bývalého labouristického premiéra Gordona Browna. Ten měl být dle svého pondělního vyjádření také podobně poškozen, a to novináři z The Sunday Times - dalšího z Murdochových nedělníků. Tito se měli údajně ilegálně dostat k jeho daňovému přiznání, účtům a tajným zdravotním záznamům jeho rodiny. Právě na základě nich pak měli zveřejnit informaci, že Brownův čtyřměsíční syn Fraser trpí cystickou fibrózou.

V úterý pak Gordon Brown ještě (pro BBC) doplnil, že listy Ruperta Murdocha využívaly při získávání důvěrných informací "lidí, o nichž bylo známo, že jsou zločinci".