Scotland Yard znovu otevřel případ bulvárního nedělníku News of the World, jehož zaměstnanci jsou v podezření, že systematicky odposlouchávali známé osobnosti. Bývalý šéfredaktor NoW přitom donedávna vedl tiskové oddělení britského premiéra Camerona.
Britská policie znovu otevírá vyšetřování telefonních odposlechů řady britských celebrit redaktory bulvárního nedělníku News of the World (NoW) poté, co získala podle svých mluvčích „novou důležitou informaci“. Aféra se dotýká nejen barvitého světa britských bulvárů, ale také pověsti Scotland Yardu, image premiéra Davida Camerona a obchodních plánů majitele News of the World Ruperta Murdocha.
Nedělník je součástí Murdochovy skupiny News International (NI), do níž patří také deníky The Sun a The Times, stejně jako část úspěšné satelitní televize BSkyB. Vedení NI ve středu propustilo po interním vyšetřování zástupce šéfredaktora NoW pro zpravodajství Iana Edmondsona a předalo policii nové materiály.
„Policie dnes dostala důležitou novou informaci o telefonních odposleších v News of the World v letech 2005 a 2006. V důsledku toho zahajuje nové vyšetřování,“ oznámil Scotland Yard.
Celá aféra začala v roce 2007, kdy byl odsouzen ke čtyřem měsícům vězení reportér NoW Clive Goodman za to, že nechával odposlouchávat hlasové schránky zaměstnanců královské rodiny. Tehdejší šéfredaktor Andy Coulson tvrdil, že šlo o izolovaný incident, o kterém nikdo jiný v redakci nevěděl. Přesto za něj přijal odpovědnost a odstoupil.
Pak ho najal tehdejší předseda konzervativní opozice David Cameron a Coulson se po loňských květnových volbách, v nichž Cameron zvítězil, stal vedoucím tiskového oddělení na Downing Street.
V roce 2009 deník The Guardian napsal, že odposlechy se týkaly stovek celebrit v showbyznysu a politice a že s některými se News International vyrovnal mimosoudně vysokými částkami. Policie znovu začala případ šetřit, ale brzy toho nechala. Podle kritiků se dostatečně nesnažila citlivý případ objasnit.
Koncem loňského roku se ale objevily zprávy o dalších žalobách kvůli odposlechům v době, kdy byl Coulson šéfredaktorem nedělníku. Coulson nakonec minulý týden rezignoval z funkce Cameronova mluvčího.
Když nyní NI, která dosud zdůrazňovala, že Goodmanův případ byl izolovaným incidentem, začala s policií spolupracovat, znamená to obrat v jejím postoji. „Rozhodli jsme se dopadnout každého, kdo měl s touto praxí něco společného. Jsme odhodláni to ukončit,“ řekl stanici BBC zdroj v NI.
Britská média obrat dávají do souvislosti se záměrem Ruperta Murdocha převzít celou BSkyB, ve které má nyní menšinový podíl. Tento záměr, o kterém by vláda měla rozhodnout v nejbližší době, vyvolává kontroverze kvůli obavám, že Murdochova skupina bude mít na britském mediálním trhu příliš dominantní postavení. Australský magnát proto tento týden namísto na setkání prominentů v Davosu zamířil do Londýna, kde řešil BSkyB a aféru kolem odposlechů.
Z aféry nevyšel dobře ani premiér Cameron — kritici zpochybnili jeho úsudek, neboť si Coulsona najal. Stejně tak ho některá média kritizovala za to, že během Vánoc — tedy v době, kdy se rozhoduje o BSkyB — poobědval s vedoucími představiteli NI.
Odposlechy se zabýval loni i mediální výbor parlamentu, který nenašel důkazy, že by Coulson o odposlouchávání věděl. V závěrečné zprávě ale současně uvedl, že je „nepředstavitelné“, že by o ilegálních odposleších nikdo v redakci nevěděl. S tímto názorem souhlasí i většina novinářů s tím, že News of the World sotva byly jediným bulvárem, který by se snažil získat informace ilegálním způsobem.
Max Clifford, který má jednu z největších PR firem v Británii a NI se s ním kvůli údajným odposlechům finančně vyrovnala, uvedl, že vyhození Edmondsona a Coulsonova rezignace jsou jako „začátek sopečné erupce“. „Pokud se policie dostane k pravdě, budou ohromné výbuchy po celé Fleet Street,“ řekl Clifford. Fleet Street je tradiční souhrnné označení pro britské listy — podle ulice, kde bývala většina redakcí.
Stanice BBC ve čtvrtek také informovala o dokumentech, které podle ní ukazují, že redaktoři v News of the World se do telefonů celebrit dostávali ještě loni. Dokumenty se týkají nevlastní matky herečky Sienny Millerové, která nedělník kvůli údajným odposlechům své hlasové schránky loni zažalovala.