Peruánští indiáni se bouří proti důlní těžbě, obsadili letiště
Petr JedličkaProtest peruánských Aymarů proti dílčímu důlnímu projektu o víkendu vygradoval. Indiáni zabrali důležité provinční letiště a chtějí jednat o všech těžebních licencích pro zahraniční firmy. Spor ovlivňuje i právě probíhající výměna v čele státu.
Na tři tisíce andských Aymarů v sobotu obsadilo letiště v jihoperuánské Juliace a zastavilo jeho provoz. Protestovali tak proti plánované důlní těžbě v oblasti. Podle agenturního komentáře se peruánští indiáni — převážně chudí pastevci a zemědělci — bojí znečištění vodních zdrojů a znehodnocení půdy. Proto požadují přezkoumání přidělených licencí novou vládou levicového prezidenta Ollanty Humaly (nastoupí v červenci) a v případě jejich znovupřidělení záruku, že se těžařské společnosti podělí s místními komunitami o větší část zisku.
Série událostí, jež vedle k současnému stavu, začala v minulém týdnu. Asi pětitisícový dav rozhořčených Aymarů tehdy přitáhl do Juliacy, známé co dopravní uzel pro cesty k přilehlému jezeru Titicaca. Indiáni tu chtěli protestovat proti plánům kanadské společnosti Bear Creek Mining Corporation na těžbu stříbra v lokalitě Santa Ana. Letiště se přitom pokusil zablokovat hned několikrát.
Dosluhující vláda Alana Garcíi nasadila proti indiánům několik stovek policistů, kteří jich při pátečním střetu pět zabili. Vláda pak v obavě z rozšíření konfliktu licenci pro Bear Creek zneplatnila a policisté se z letiště stáhli. Demonstrantům tím vzrostlo sebevědomí a začali žádat zastavení dalších projektů, mimo jiné i stavby přehradní nádrže Inambari. V rámci tohoto vodního díla má vyrůst jedna z největších vodních elektráren v Latinské Americe.
Další faktory