Jihoameričtí vůdcové se radili o domorodcích, aniž je pozvali
Roman BurešDesátý summit prezidentů levicových jihoamerických režimů v Ekvádoru se zabýval hlavně integrací a právy domorodých obyvatel. Ti ekvádorští ale před místem konání summitu protestovali, protože je na jednání nikdo nepřizval.
Účastníci víkendového summitu levicových jihoamerických režimů, sdružených v Bolívarovském svazu pro lid naší Ameriky (ALBA), projednávali v ekvádorském Quitu možnosti integrace domorodých obyvatel a ochranu jejich práv. Samotní ekvádorští indiáni ale proti summitu protestovali, protože na jednáních nebyli zastoupeni. Demonstranti se pokusili osobně předat své prohlášení Evu Moralesovi, prezidentovi Bolívie a známému zastánci indiánských práv. Byli však zastaveni policií.
Hlavním výstupem summitu se stal Otavalská deklarace podepsaná prezidenty Ekvádoru, Venezuely a Bolívie, v níž se země zavazují vybudovat společnost bez diskriminace menšin, jak domorodých indiánských obyvatel, tak Afroameričanů. Dílčím závazkem prohlášení je také snaha o ochranu „Matky Země“ díky prosazování rozvoje, jenž bude respektovat životní prostředí.
„Musíme se zbavit kapitalismu a chránit Zemi, chránit přírodu,“ uvedl v závěrečných komentářích bolivijský prezident Morales.
Podle předsjezdového prohlášení ekvádorského prezidenta Rafaela Correy měl summit hledat cestu, jak pomoci domorodým obyvatelům ven ze staletí trvající chudoby a využívání. Podle indiánů ze sdružení Conaie však nikdo ze zúčastněných názory původního obyvatelstva nerespektoval. Proto se rozhodli ozvat.
Conaie v minulých prezidentských volbách výrazně pomohlo prezidentu Correovi ke znovuzvolení. Ten ale ztratil podporu mnoha indiánů poté, co schválil nový těžební zákon, jenž umožní nadnárodním těžebním společnostem otevírat nové doly na domorodých územích.
Conaie také již delší dobu požaduje více volnosti pro místní samosprávy domorodých území v Andách a Amazonii, podobně jako je tomu v Bolívii. Correa však místo jednání o kompromisu indiány viní ze separatismu a spolčení s politickou pravicí. Nedávno rovněž prohlásil, že jsou manipulovaní zahraničními rozvojovými organizacemi.
S podobnými problémy se domorodí obyvatelé setkávají i v ostatních státech Jižní a Střední Ameriky. Protesty domorodců za práva na půdu nebo vodu se v poslední době objevily například v Peru nebo v Chile.
Další informace:
BBC News Protests challenge Ecuador indigenous summit
Indigenous Peoples Issues Indigenous Groups Protest Outside The Headquarters Of The Alba Summit In Ecuador