Chile oslavuje záchranu horníků, problémy s těžbou ale zůstávají
Petr JedličkaRadost nad vyproštěním posledního z horníků zavalených v dole San José od 5. srpna poněkud zastiňuje podstatu problémů, ze kterých celé drama vzešlo: otázky bezpečnosti práce, profitu a charakteru důlního průmyslu obecně.
Bezmála dvaadvacet hodin zabrala vyprošťovací operace, při níž se pracovníkům chilské společnosti Codelco podařilo vysvobodit třiatřicet horníků uvězněných v dole San José od 5. srpna. Jako poslední vystoupil na povrch šéf směny Luis Urza, ve čtvrtek v časných ranních hodinách.
Horníci strávili pod zemí dva a půl měsíce a dnes jsou slaveni jako hrdinové. Po celé zemi vlají vlajky, v katedrálách zní zvony, média se snaží získat co nejbarvitější popis jejich zážitků a různí podnikatelé se předhánějí, kdo dá osvobozeným zajímavější dary. Jeden z populárních zpěváků přislíbil takto každému z horníků deset tisíc dolarů, šéf společnosti Apple Steve iPod a manažeři fotbalových klubů Real Madrid a Manchester United volné lístky na zápasy.
Zprávy o radujícím se národu, odvaze mužů z podzemí a citech jejich manželek přitom zastiňují podstatu problémů, ze kterých celé drama vzešlo: otázky bezpečnosti práce, profitu a charakteru důlního průmyslu obecně.
884 dolů, tři inspektoři
Horníci zůstali v dole uvězněni kvůli porušení bezpečnostních předpisů jeho vlastníkem, firmou Compañía Minera San Esteban Primera. Podle britského Telegraphu dostala společnost za uplynulých šest let dvaačtyřicet tematických pokut. Jenom v samotném dole San José, kde se těžilo zlato a měď už před sto lety, došlo v posledním desetiletí ke třem úmrtím. Po tom posledním v roce 2007 byl důl na krátko uzavřen, firma si ale prolobbovala jeho znovuotevření s tím, že zvětší větrací šachty a namontuje do nich žebříky. Dle chilských médií tak nicméně neučinila.
„Nejprve jsme se snažili vylézt do větrací šachty, ale ten žebřík tam prostě nebyl. Tak jsme toho nechali,“ řekl doslova jeden z horníků.
Ve snaze odpovědět na otázku, jak je možné, že se na tuto skutečnost nepřišlo dříve, média odhalila, že kvůli rozpočtovým škrtům zůstalo v celém Chile jen šestnáct bezpečnostních inspektorů. Na oblast Atacama, v níž se kromě San José nachází ještě 883 další dolů, přitom připadají tři. Doly na zlato a měď jsou navíc mnohem hlubší a členitější než třeba doly uhelné. Mívají řadu malých chodeb, a tak se do vytvoření komplexního únikového systému provozovatelům obykle nechce.
Piñerův tah
Chilský prezident Sebastián Piñera, který je v úřadu teprve od letošního jara, zahájil krátce po nehodě mohutnou kampaň s příslibem, že se nic podobného nebude opakovat. Hned na počátku exemplárně vyhodil vedoucího dohližitelského úřadu, následně prosadil sérii opatření, která má zabránit provozu dolů, jež bezpečnostní standardy nesplňují, a v posledku nechal několik dolů přímo uzavřít.
I agenturní zdroje nicméně připomínají, že se jednalo pouze o malé doly. Velké společnosti výrazně postiženy nebyly.
Piñera dále slíbil, že na kontrolu pracovišť vyčlení další prostředky, které má přinést zvláštní zdanění těžařských firem ze zahraničí. Tento krok — a ostatně i celé angažmá v případu, které před kamerami připodobnil k otázce osobní cti — vynesl pravicovému magnátu ohromnou popularitu. K hlubokým reformám typu úpravy zákoníku práce ale prezident zatím nepřistoupil.
Nejvíc dostane Bolivijec
Nedořešená zůstává rovněž otázka kompenzací pro vysvobozené horníky a jejich rodiny. Devětadvacet z nich podalo na vlastníka dolu žalobu, ve které požadují náhradu ve výši dvanácti milionů dolarů. Firma reagovala prohlášením, že na tom není finančně dobře a že by výplata vysokých kompenzací mohla vést k jejímu bankrotu.
Rodinám horníků se navíc nepodařilo shodnout, zda věc předložit pouze civilnímu, nebo i trestnímu soudu a jestli budou hromadně žalovat také uvedeného státního dohližitele — Národní geologickou a důlní službu.
Již teď je nesporné, že nějaké kompenzace vyplaceny budou, protože oblastní soud ihned po nehodě nařídil vlastníkovi dolu, aby ze svých prostředků předběžně vyčlenil na tento účel 1,8 milionu dolarů. O konečné podobě částky se ale rozhodne až v dalších procesech.
Patrně nejvyšší náhrady se nicméně dostane Carlosi Mamanimu — jedinému z vysvobozených horníků, jenž nemá chilské, ale bolivijské občanství. Tomu již bolivijský prezident Evo Morales slíbil, že vedle kompenzace od vlastníka dolu obdrží větší kus půdy v rodné zemi.
Další informace:
BBC News Jubilation as Chile mine rescue ends
Reuters AlterNet FACTBOX-Latest developments in the Chile mine rescue
The Guardian Chilean miners' rescue: the winners and losers
Daily Telegraph Chile mine collapse: $1.8 million ordered set aside for compensation
Live Science Chile Mine Collapse: Facts About the Amazing Survival Story