Za zával chilských horníků nesou odpovědnost majitelé dolu
Petr JedličkaPodle zjištění vládní komise zanedbali majitelé dolu San José zásady bezpečnosti práce, zabezpečení šachet i údržbu únikových cest. Nyní se budou zodpovídat před soudem. Systémové příčiny neštěstí se ovšem stále odstranit nepodařilo.
Odpovědnost za 69denní zával 33 horníků v chilském dole San José nesou především dva majitelé společnosti, která důl provozovala: Alejandro Bohn a Marcelo Kemeny. Vyplývá to z vyšetřovací zprávy, kterou ve čtvrtek zveřejnilo chilské ministerstvo těžby.
Podle zjištění vyšetřovací komise ignorovala Bohnova a Kemenyho Compañía Minera San Esteban Primera zásady bezpečnosti práce, neinvestovala do zabezpečení sto let starých šachet a ani do údržby únikových cest.
Menší díl odpovědnosti padá dle zprávy také na chilský báňský úřad, který zanedbal dohled. Jeho vedení však bylo již dávno obměněno.
Skupina expertů se vyšetřováním zabývala pět měsíců. Bohn a Kemeny až doposud jakoukoliv odpovědnost popírali. Nyní se budou zodpovídat před soudem.
K zhroucení části hory, v níž se San José nachází, došlo 5. srpna 2010. Skupina horníků zůstala uvězněna pod 700 tisíci tunami kamení až do poloviny října, kdy se je s pomocí speciální techniky z USA podařilo vyprostit nouzově vykopanou šachtou.
Část horníků už na majitele společnosti podala kolektivní žalobu, jež jim má vymoci kompenzace. Několik členů zavalené skupiny však peníze odmítá a zvažuje jiný právní postup, který má dostat Bohna a Kemenyho do vězení.
Podle agenturních komentářů pomůže zjištění komise oběma skupinám. Šance vymoci na společnosti peněžní náhradu je ale malá, jelikož firma prochází od podzimu řízeným bankrotem a z rozprodeje jejích částí jsou přednostně hrazeny náklady záchranné operace. Ta stála v přepočtu 350 milionů korun.
Širší problém
Komise pověřená vyšetřováním zároveň zpracovala sérii doporučení, která by měla snížit riziko, že se podobný incident přihodí znovu. Na povaze těžby v Chile se ovšem ani po incidentu mnohé nezměnilo.
Vláda prezidenta Pinery sice navýšila dotace dohledovým orgánům a zvýšila počet inspektorů, ten však i tak zůstává krajně nedostatečný. V důsledku rozpočtových škrtů totiž před závalem zastávalo příslušné funkce jen šestnáct osob. Po události se jejich stav znásobil. Na oblast Atacama, v níž se kromě San José nachází ještě 883 další dolů, jich ale i tak nepřipadalo víc než deset.
Chilské úřady krom toho jen velmi neochotně nařizují důlní uzávěry. San José fungoval léta i přesto, že v něm za poslední desetiletí došlo ke třem úmrtím a tuctu menších důlních neštěstí. Vláda sice po posledním závalu nechala několik těžařských provozů exemplárně zrušit, agenturní reportéři však odhalili, že tak postihla pouze malé a téměř vytěžené důlní komplexy.
Doly na zlato a měď jsou také mnohem hlubší a členitější než třeba doly uhelné. Mívají řadu malých chodeb. Do vytvoření komplexního únikového systému se provozovatelům obykle nechce a stávající legislativa je k tomu důsledně nenutí.
Nyní agenturami oslovení odborníci připomínají, že ona doporučení vyšetřovací komise mohou část systémových problémů odstranit; bude je ale potřeba nejprve včlenit do zákonů a poté schválit v legislativním procesu. Ten může celou věc zdržet i na několik let.
Další informace:
BBC News Chile Congress blames San Jose mine owners for collapse
ABC Owners at fault for Chile mine collapse
AP Chile's Congress blame mine owners for accident