Maďarským odborům a levicové opozici se po delší době zdařilo svolat demonstraci s desetitisícovou účastí. Podpora vlády od loňských voleb klesla, stále je ale mírně většinová.
Dvě demonstrace proti politice maďarské vládní strany Fidesz premiéra Viktora Orbána svolali v sobotu na náměstí nedaleko sídla parlamentu v Budapešti odboráři a zástupci levicové opozice. Zatímco protesty odborů vyvolaly sociální škrty, socialisté kritizovali návrh nové ústavy, o němž mají v pondělí hlasovat zákonodárci.
K demonstraci proti vládnímu úspornému programu se u parlamentu sešlo na deset tisíc maďarských státních zaměstnanců. Nespokojenost policistů, hasičů, vojáků a celníků vyvolává program vlády schválený minulý měsíc, který omezuje výdaje na podporu v nezaměstnanosti a na předčasné a invalidní důchody.
Maďarská vláda v březnu schválila reformní balík ve snaze udržet pod kontrolou schodek státního rozpočtu. Odboráři žádají, aby se objem prostředků na důchody nesnižoval, a požadují vyplacení kompenzací za několikaleté zmrazení platů a nedostatečnou valorizaci důchodů.
Někteří účastníci pochodu před parlamentem otevřeli hasičské hydranty, zapálili dýmovnice a spustili sirény. Jiní nesli symbolickou rakev a transparenty s nápisy „Chceme evropské platy, nikoli bídu“ a „Cesta do pekel 2011“. Vedení odborů prohlašuje, že protesty budou pokračovat, dokud vláda na požadavky odborářů nepřistoupí.
Na druhé demonstraci, jejíž účastníci protestovali proti návrhu nové ústavy, se podle maďarských médií sešlo sedm tisíc lidí. Protest svolala Maďarská demokratická charta, nevládní hnutí blízké opozičním socialistům, které vybudoval bývalý premiér Ferenc Gyurcsány.
V nové ústavě chce Fidesz omezit pravomoci ústavního soudu, který by vetováním mohl ohrozit razantní ekonomické reformy. Vláda potřebuje prosadit úsporná opatření, aby snížila deficit státního rozpočtu a vyhověla požadavkům Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu (MMF).
Vládnoucí Fidesz sice v průzkumech veřejného mínění od loňských voleb podstatně ztratil na oblibě, ale stále si udržuje solidní náskok před opozičními socialisty a krajně pravicovým hnutím Jobbik.
Současný stav české společnosti vychází z obdobného nezájmu o demokratické uspořádádni, aniž by se totálně vítězná pravice extra namáhala nacionalismem.