Maďaři schválili dvojí občanství, Fico jim chce jedno sebrat
Petr JedličkaMaďarský parlament schválil kontroverzní novelu o dvojím občanství. Vláda Roberta Fica v odpověď slíbila legislativní úpravu, v jejímž důsledku mohou nositelé maďarského občanství přijít o slovenské, a tím i o práci.
Ve středu 26. května schválil maďarský jednokomorový parlament novelu, která umožňuje získat státní občanství i Maďarům v zahraničí. Vláda měla ve sněmovně ústavní většinu, hlasování tak bylo formalitou. Návrh úpravy nicméně vyvolal četnou kritiku. Na Slovensku, kde právě probíhá předvolební kampaň, je navíc přichystáno už slibované protiopatření.
Dost možná ještě dnes předloží slovenská vláda Národní radě vlastní anti-novelu. Na jejím základě by měli všichni občané Slovenské republiky, již přijmou cizí občanství jinak než sňatkem nebo narozením, slovenské občanství ztratit. Například pro starosty, hasiče, policisty, celníky, poslance i další státní zaměstnance by to znamenalo nemožnost vykonávat práci.
„Ak bude maďarský zákon prijatý, je našou svätou povinnosťou tvrdo a okamžite reagovať. Maďarsko nesusedí samo so sebou, ale so suverénnym a sebavedomým Slovenskom,“ řekl slovenský premiér v úterý na zvláštním zasedání parlamentu, jež bylo kvůli maďarskému zákonu svoláno.
Ficův anti-zákon má podporu obou koaličních partnerů, HZDS-ĽS Vladimíra Mečiara i Slovenské národní strany Jána Sloty. Koalice si drží v Národní radě většinu. Bude-li schválena, začne úprava platit od 17. července.
Občanství pro menšiny
Návrh Fideszu není oproti původním předpokladům samostatným zákonem, ale jen úpravou stávajícího. Na maďarské občanství by měl mít nově nárok každý, kdo dokáže, že má maďarské předky, ovládá jazyk a nevykonal žádný trestný čin. Ze stávajícího zákona tak má být vyškrtnuta pouze podmínka trvalého pobytu na maďarském území. Žádosti o občanství budou dle nových pravidel také posuzovány individuálně, zvláštní komisí.
Kontroverznost maďarské novely však nespočívá v její formě (dvojí občanství má například USA nebo Izrael), ale ve faktické skutečnosti: lidé, kteří se k maďarské národnosti hlásí, ale maďarské občanství nemají (přibližně pět milionů), žijí většinou v okolních státech, a to hned u hranice. Podle kritiků tak zákon posílí separatistické a nacionalistické tendence.
Slovenští národovecky orientovaní politikové mluví doslova o vytváření politického národa na novém stupni. „Má to byť nástroj na realizáciu revizionistického sna (...) pochybujem, že sa v dejinách EÚ nájde precedens k takému hrubému ignorovaniu bilaterálnej zmluvy o dobrých susedských vzťahoch,“ uvedl přímo Fico.
Na jednání je ještě čas
Představitelé Fideszu i maďarské vlády označili slovenskou reakci a anti-návrh vlády za přímý produkt „mimořádně drsné předvolební kampaně“, do níž nechtějí „nijak zasahovat“.
„Treba zohľadniť, že v slovenskej vláde existuje strana, ktorá otvorene hlása a presadzuje extrémistické názory. Aj to môže byť vysvetlením týchto provokácií voči budúcej maďarskej vláde, či voči Maďarsku,“ uvedl mluvčí Fideszu Péter Szijjártó.
V Maďarsku je vyhlášení schválené novely o dvojím občanství plánováno na státní svátek 20. srpna, platit by měla začít od 1. ledna 2011. I v případě vyhrocení situace tak budou mít obě strany ještě dost času na smírné jednání.
Volby do slovenské Národní rady by měly proběhnout 12. června.
Další informace:
Sme.sk Orbán presadil zákon o dvojakom občianstve
Sme.sk Žiadateľ dvojakého občianstva príde o slovenské
Sme.sk Fidesz nemieni zasahovať do "drsnej" slovenskej volebnej kampane
Hospodárské noviny Vláda sa zíde hneď, ako Maďari schvália dvojaké občianstvo
Hospodárské noviny Fico: Dianie v Maďarsku je pre nás životne nebezpečné
Hospodárské noviny Prácu si nedáme, odkazujú Maďari Ficovi