Profil čtenáře:
Milan Smrž

MS
Profese:
E-mail: milan.smrz@eurosolar.cz

Můžete mi pane Klusáčku prosím vysvětlit proč je třeba se smiřovat s jadernou energií? Když je dražší, dlouho se staví a přináší nezpochybnitelná rizika a potřebuje chladící vodu, která v horkých létech také nemusí být?

Podle studie EWG je reálné, že dnes stavěném reaktory nebudou mít dostatečné množství uranu.

ČR má podle studie Potsdamského institutu se současnou technologií prakticky trojnásobný potenciál dnešní spotřeby elektřiny jen z větru a fotovoltaiky.

Okres Rhein Hunsrueck s velmi podobnými klimatickými podmínkami jako máme my vyráběl v roce 2019 o 76% více elektřiny na hlavu než ČR.

na Ukrajině kvůli tamějším mizivým zásobám konvenční ropy a plynu, ale ani kvůli ve článku zmíněným zásobám břidličného plynu. Energetický důvod je v tomto případě jiný. Jak se Nulandová uvedla v dostupném projevu, poskytly USA Ukrajině 5 miliard dolarů na podporu rozvoje demokracie, ty podpořily oranžovou revoluci a prozápadní orientaci země. Další vývoj byl nasnadě. Ústavní zakotvení vstupu Ukrajiny do NATO, krok směřující k válce s Ruskem. Tak se taky stalo. Bylo odhadnutelné, že se EU postaví za Ukrajinu, nehledě na fašistické tendence. Leccos se pro to také mediálně udělalo. Neviděl jsem například irácké či jemenské vlaječky na tramvajích, etc.

O nebohou Ukrajinu v této válce vůbec nejde. Jde o oslabení konkurentů EU a Ruska. Vyčerpání válkou a migračními vlnami.

Bylo dále odhadnutelné, že Rusko omezí dodávky plynu a ropy v reakci na sankce. Ty opět postihnou EU více než Rusko. Ropa, plyn, nikl, pšenice.

A v ten okamžik USA nabídnou Evropě svůj frakturovaný plyn, kvůli němuž se Trump pokoušel zastavit Nord Stream 2, což mu Němci rozmluvili.

Toto je energetický důvod této smutné války, kromě jiných.

ani penězi, ani nenávistí. Srovnávat boj SSSR s

evropským fašismem se současnou situací v Ukrajině (Azot, Donětsk...) je zcela nesouměřitelné. Informujte se prosím.

Každá válka nakonec vždy končí ústupky, zastavením bojů a smlouvou. Optimálně mírovou. Každá dodaná zbraň tento okamžik oddaluje a vede k další eskalaci násilí.

Rozhodl jsem se, že po uzavření mírové dohody dám na mírovou obnovu Ukrajiny 200.000 Kč.

Evropská komise vytvořila již v roce 2016 pravidla pro udržitelnost biopaliv, podle nichž muselo dojít alespoň k 35% úspoře emisí ve srovnání s fosilním
palivem. V roce 2017 mělo zlepšení dosáhnout 50% a v letošním roce mělo stoupnout opět, na 60%, pouze ale pro nové produkční jednotky. Celkové emise zahrnují všechny emise pocházející z kultivace,výroby a transportu.
I v těchto případech je ale využití elektřiny z fotovoltaiky pro elektromobily mnohonásobně výhodnější, než využití metylesteru řepkového oleje, ze stejné plochy.