Profil čtenáře:
Marian Páleník

Profese:
Souhlasím, že se v médiích referuje o železnici jednostranně, některá klišé jsou asi nezničitelná. Když jste se ale v článku zmínil o tom, proč lidé (ne)jezdí vlakem / autem, dovolím si jednu poznámku.
Auto nemám a nikdy jsem neměl, neměl ho ani nikdo v naší rodině, když jsem tedy autem jel, buď stopem nebo jako víceméně náhodný spolujezdec, naopak ve vlacích (a na nádražích) jsem strávil velký kus svého života a po pravdě jsem motoristy nějak v lásce neměl.
Má (nová) přítelkyně je majitelkou automobilu a je to pro mne velmi zajímavá (nová) zkušenost. Ona snadnost a pohodlnost ježdění autem je, domnívám se, až ďábelsky návyková - návykovější než alkohol, málokdo si to ale připustí.
Kritérií, podle nichž lidé volí, jaký prostředek využít, je více. Nikoli jedinou, ale asi nejdůležitější je cena paliva. Obávám se, že dokud budou nafta a benzin skoro "zadarmo", nemá železnice moc šanci.
Druhou věcí je, že se železnice málo snaží. Když jí někdo ztrátu pokryje, co by se namáhala? Snaha zlepšit ono informování nulová, snaha přetáhnout lidi z aut do vlaků rovněž skoro nulová. České dráhy udělaly ve vztahu ke svým klientům opravdu OBROVSKÝ posun, obrovskou rezervu vidím ve snaze pochopit, proč lidé jezdí či nejezdí vlakem či autem.
Zkrátka, pokud se o železnici informuje neobjektivně, proč s tím železnice nic nedělá?
Lukáš Jelínek hezky píše, hezky se to čte, ale bohužel není z okresu Ústí nad Labem. Doubrava sice odešel z "nereformované" KSČM, ale myslím, že to s tou (ne)reformou nijak nesouviselo. (Nepletu-li se, urazilo ho, že nedostal dost vysoké místo na kandidátce KSČM v krajských volbách 2008.) Kandidoval za Severočechy, nicméně byl dál členem KSČM. V době, kdy působil v Senátu, se tam proslavil řadou vystoupení, kdy senátoři nevěděli, zda se mají smát nebo plakat, každopádně to bylo většinou velmi trapné. Pan Doubrava je fanatický zastánce D8 skrz České středohoří i jezů na Labi a píše o obou neskutečné voloviny, z nichž je patrno, že netuší, která bije.
A konečně - v senátních volbách Severočeši (o nichž soudím, že jsou de facto KSČM II) prý nakupovali mezi "sociálně slabými" hlasy - 200 Kč za hlas. To bylo to charisma ;o)
Myslím, že Vám uniká, co pan Bárta chce sdělit. Chcete-li o věci diskutovat, doporučuji zjistit si alespoň tu elementární skutečnost, že církev (proboha!) nemáme zdaleka jen jednu.

A rozlišujme právní a morální rovinu. Tuším hysterické reakce, že by to mělo být totéž a proto raději vysvětlím. V morální rovině je problém, že každý situaci hodnotíme jinak a ergo se nikdy neshodneme. Kdežto právní rovina znamená, že svůj spor necháme rozsoudit soud a jeho rozsudku se pak (ať už spokojeni, nebo naopak) podvolíme.

Říkat soudům, jak mají rozhodovat, je cesta dosti nebezpečná a když to činí politici, cesta do pekel. Paní Bobošíková plácá totální nesmysly. Vyrovnání s církvemi, jimž komunisté zabavili majetek, nemá nic dělat s tím, zda církev v posledních 20 letech něco přinesla či nepřinesla.
No, to, že předala Husákovi kytici, mi na ní asi vadí nejmíň.

Lehce od věci, ale neodpustím si malé přirovnání. Prezident státu (viz onen usvědčující pořad ČT v odkazu) přijíždí čejkou (myslím, že ji měl tak 20 let pořád stejnou, aspoň tak vypadala) v doprovodu 1 (slovy jedné) šestsettřiáctky. Když jsem se někdy r. 1992 čiročirou náhodou stal svědkem příjezdu tehdejšího ministra financí (a úplně náhodou i předsedy ODS), to bylo jiné kakao.
Zprvu jsem se divil, že mi unikla návštěva prezidenta USA na severní Moravě. Do slepé uličky vjela kolona vozidel. Na jejím začátku jel vůz Městské policie, za ním vůz Policie ČR, pak ochranka, pak asi 11 metrů dlouhé Audi, pak další ochranka, další Policie ČR a další Městská policie. Ze všech aut vyskákali policajti (odhaduji počet tak na 10) a jali se zkoumat okolí. Po delší (spíš dlouhé) chvíli teprve jakýsi podržtaška Jeho Výsosti otevřel dveře a Pan Profesor se jal vystupovati, aby ušel tři kroky do restaurace, kde na něj čekala večeře. Mířil jsem do stejné a od šéfa podniku jsem se dozvěděl, že večeře je grátis a že jsem právě ze celé to divadlo v rámci předvolební kampaně ODS zaplatil ze svých daní. Husák by se od Klause mohl učit.
(Perlička: Všichni ti policisté mě - navzdory mému tehdejším, poněkud rozevlátému vzhledu - museli velmi rychle vyřadit ze seznamu podezřelých teroristů, protože si mne vůbec nevšímali a jak jsem se nedal odradit a pokračoval jsem původní rychlostí a původním směrem, dostal jsem se Velmi Přísně Chráněné Osobě tak blízko, že by stačil jeden kop...)

Ale k věci: S názorem pana Bárty plně souhasím. Bobošíková trousí perly, kudy chodí a reprezentuje snad to nejpokleslejší, co naše politická scéna nabízí. Jsem nepřítelem 5% klauzule, ale v případě Suverenity dělám skoro výjimku.
Doufejme, že obskurní Sládek v sukních parlamentní demokracii nezahubí.
A nebo se naopak dříve nebo později projeví, že ODS není klasickou stranou a dopadne jako HZDS a Mečiar. ODS je pohrobek OF, byla dlouho stranou V Klause. Osobnosti (které měly trochu slušnosti) z ní odešly po nikdy nevyšetřeném skandálu s černým kontem ve Švýcarsku, zůstali jen kejvalové loajální Klausovi (a kmotrům). ODS v regionech funguje jako další, politická divize místních stavebních firem.

A jak psal Topolnek delegátům kongresu, až ODS diskreditují, založí si stranu novou. Jakoby četl pondělí noviny. V Ústí nad Labem se do VV nahlásilo několik lidí, které tam vyslala místní šedá eminence ODS Patrik Oulický (slavný svým placením pětitisícovkami).

ODS neví, co chce (česky "čí je") a je v krizi latentně od svého založení, otevřeně od r. 2002. Udržovala se jen díky neexistenci opravdu pravicové strany. To pochopil Kalousek.

Nejsem voličem TOP 09, ale naopak o této straně si myslím, že má budoucnost, protože se jasně hlásí k nějakým hodnotám a oslovuje určitou část voličů. (Ke všemu velmi umně.)

Teoreticky by se z ODS mohla stát lidová strana, tedy strana liberální. Ale liberální strana bez liberálů, pane Pehe?

To spíš strana zapškle národovecká, bojující proti "ekologistům", "ngoistům", "europeistům", "oteplovačům", intelektuálům, proti občanské společnosti, proti euru, proti EU atd.

Nenechejme se strhnout kongresovou eufórií. ;o)

Marian Páleník