Proč DR končí na Twitteru a proč vás zveme na Bluesky
×

Profil čtenáře:
Jan Miessler

JM
Profese:
Ano ano, člověk tu musí být spolu s Nickem Carterem vždy ve střehu! Na jih od Tchajpeje je to ale opravdu bezpečnější, vždyť tam na skútru půlka lidí nemá helmu! Takže se rozumí jaksi samo sebou, že se nikomu nemůže nic stát...

České dopravní policisty by sem měli posílat na stáž, aby si pak víc vážili toho, co mají doma. A taky by se mohli přiučit trochu té pověstně asijské slušnosti a nevtíravosti, například při kontrolách, jestli řidič nekonzumoval před jízdou alkohol:

- Dobrý den, pil jste před jízdou alkohol?
- Ne.
- Díky, můžete pokračovat v jízdě. Tudy prosím!

Myslím, že podobná důvěra mezi dopravními policisty a řidiči by i u nás ušetřila lidem spoustu nepříjemností. A v těch příkladech by se dalo pokračovat :-)
Sašo,

ani já Respektu jeho klady neupírám, a Mirek Dušín myslím není záporná postava :) Jinak na celkovém posunu Respektu doleva za poslední léta se podle mě podepsaly dvě věci: z názorově vyhraněného a téměř alternativního časopisu se stal po přechodu na formát A4 mainstream, který je zkrátka rozkročený šířeji, no a potom taky to, že různá pravicová klišé zdiskreditovala sama doba, takže pokud Respekt nechce dopadnout jako Karel Steigerwald a spol. (naprosto mimo realitu), musí to vzít v úvahu a rozkročit se ještě o něco šířeji.

Takže souhlasím. Za článek o nové levici má Respekt velké a významné plus, za průběžnou recidivu antikomunismu zase mínus, ale čteme ho tak jako tak všichni :)
Díky za reakci, já si myslím, že možnosti jsou dvě: buď ve volbách dostane ODS, TOP 09 a nějaká nová (nebo resuscitovaná) antikomunistická strana a la VV nadpoloviční počet mandátů, což bude znamenat pokračování v dosavadním kurzu. Anebo ČSSD udělá vládu s lidovci nebo třeba s ODS - to by se ovšem asi musel Hašek zbavit Sobotky - a zakonzervuje to, čeho do té doby dosáhnou reformy současné vlády. Druhá varianta má tu výhodu, že trochu upustí ventil všobecné nespokojenosti, takže lidi budou víc brblat, ale míň demonstrovat.
Musím říct, že jsem takovou diskuzní úrodu přes víkend nečekal. Ale mám dojem, že se tu začalo jít Erikovi Taberymu po krku opravdu ostře. Takže ještě než ho donutíme omluvit se za to, že vůbec existuje, rád bych mu poděkoval za jeho reakce, které mně osobně přišly dost informativní - v rámci možného, samozřejmě.

Jednak informace o tom, že Bakala osobně nezasahuje do chodu týdeníku. Svého času jeho mediální zástupce poměrně vtipně reagoval na divadelní recenzi Romana Sikory, a od té doby mi vrtalo hlavou, že když je Bakala (a nebo jeho mediální zástupce) natolik mediálně hypercitlivý, že mu DR stojí za námahu, do jaké míry diriguje média, která mu patří. A nakolik je Respekt převodovou pákou jeho vlivu. Teď se ještě budu muset zeptat někoho z Hospodářek :-)

Aby bylo jasno, nečekal jsem ani nějakou kritickou sebereflexi ve stylu "my propagandisti si přece rozumíme, tak co si budeme věšet bulíky na nos, že jo," protože politickou zaujatostí jako praporem bude těžko mávat jakýkoliv šéfredaktor českého média s výjimkou Haló novin. Ono to ani není třeba, aby si toho byl člověk vědomý - prostě se to tak přihodí, že v redakci sedí "my kluci a holky, co si rozumíme", a v jiné redakci sedí parta "těch ideologů", co si nevidí na špičku nosu. Jednak jde o internalizaci norem, jednak gravitační pole většiny médií funguje pozitivně jenom na lidi s tím správným názorovým magnetismem.

Ve článku jsem ironizoval černobílé dělení na pravicově-demikratické "my" versus levicově-Kimčongilo-fetišistické "oni" a skutečnost, že levicová média mají v Taberyho původním textu - který si můžou bohužel přečíst pouze předplatitelé, anebo se dá vygooglit někde zkopírovaný - přidělenou defenzivní pozici smetáka před vlastním prahem.

Erik Tabery mi však vzal vítr z plachet tím, že se skutečně okamžitě distancoval od lynčování černochů, k čemuž jsem ho ironicky vyzval. Z toho pro mě vyplývá, že se cítí být - zcela v duchu teorií Antonia Gramsciho - doslova organickým intelektuálem určitého názorového proudu české společnosti, která má ambice reprezentovat společnost celou, a ostatní účastníky v podstatě taky pokládá za vojáky pera v téhle velké zákopové válce o diskurz, kteří ovšem do stejné společnosti jako lidi z Respektu tak úplně nepatří.

Pokud o toho zůstaneme, v celé téhle debatě jde myslím o to, že Erik Tabery, Respekt a Bakala představují pro většinu autorů a čtenářů sportovce v reprezentačním dresu společenského statu quo, zatímco DR a jeho příznivci chtějí naopak s tím statem quo něco zásadního provést. Zvnějšku to vypadá trochu jako ta radikální komanda z Monty Python: Life of Brian, ale osobně mi přijde většina textů na DR překvapivě mnohem státotvornějších než nějaká MF Dnes, Lidovky nebo Hospodářky.

Vlastně by si v té státotvornosti mohly DR s Respektem svým způsobem podat ruce :-)
Opravdu si myslím, že mě Erik Tabery nikdy nikam nezavře, nemá to ostatně zapotřebí, dělá užitečnou práci v Respektu. A Respekt bych taky nezatracoval, navzdory zmíněným nedostatkům a navzdory tomu, že v téhle diskuzi jeho šéfredaktor působí trochu opotřebovaně - hádám, že uzávěrka se blíží a diskutovat na Referendu není momentálně jeho prioritou číslo jedna.

Rád bych nicméně jinak plodnou debatu nasměroval k záležitosti, která se ve zdejších diskuzích vynoří pokaždé, kdy se v nich vynoří i samotný Erik Tabery - tedy argument, že Respekt jednak slouží zájmům uhlobarona Zdeňka Bakaly tím, že některá témata ignoruje a jiným dává určitý spin, a jednak taky že konstruuje cosi jako liberálně-antilevicový diskurzivní biedermeyer - tedy dělá ideologickou práci pro českou pravici.

Zeptal bych se proto pana Taberyho, jestli tyhle dva argumenty zcela odmítá, anebo jestli připouští, že na tom - možná - něco bude. A nemyslím to jako doznání referendí inkvizici, opravdu mě sebereflexe šéfredaktora našeho nejvlivnějšího týdeníku zajímá.