Profil čtenáře:
Jakub Patočka

JP
Profese: šéfredaktor DR
E-mail: jpatocka@denikreferendum.cz

Milí přátelé našich novin,

díky za ohlasy. Vnímáme nespokojenost, že nikde nelze nalézt přehled nejdiskutovanějších článků -- takové místo zavedeme, aby každý, kdo o to stojí, našel snadno texty, kde se debatuje, ale aby to současně netlouklo do očí, jak tomu bylo dříve. Můžete se spolehnout, že nemáme v úmyslu diskuse nijak potlačovat. Jejich organizaci pokládáme za svou přednost, a tak právě naopak přemýšlíme o způsobech, jak je dále oživit. Že to zatím nefunguje, jak bychom chtěli, je jasné, prosíme o strpení.

Všechny nedostatky, na které tu upozorňujete, máme na seznamu, nebo jsme si je tam díky vám doplnilli, a postupně je budeme odstraňovat. Stejně tak budeme postupně zavádět další věci, zpříjemňující váš pobyt na našem novém webu.

Díky za přízeň a pochopení.

Pan Wagner nikdy nebyl vyloučen ze zdejších debat. I když mluví úplné nesmysly, což bohužel není v současné české veřejné debatě žádná vzácnost, může je zde sdělovat, pakliže si zaplatí přístup do diskusí.
Musím se přiznat, že mě dosti zasáhlo, co tu píše Martin Šimsa: „Dnes se to může jevit tak, že v politice Zemana a Babiše normalizace vyhrála definitivně. Pokud by to tak ovšem bylo, potom nevím, proč Patočka vydává DR. Já tomu rozuměl tak, že DR představuje kritický demokraticko levicový deník, který nabízí alternativy vůči současné pokleslé místní úrovni demokracie. Tímto textem ovšem Patočka přitakává tomu, proti čemu se ve svých lepších textech vymezuje a nejen on, ale i část dalších redaktorů. Text působí jako hozená flinta do žita. Ještě že ho nemusel číst Jaroslav Šabata.“

Cením si toho, že pro vás „DR představuje kritický demokraticko levicový deník, který nabízí alternativy vůči současné pokleslé místní úrovni demokracie“. Kvůli tomu ho skutečně vydáváme. V čem by ale měl můj text působit jako „hozená flinta do žita“? Tím, že analyzuji neutěšený stav, mu přece nepřitakávám.

Samozřejmě se už bohužel nedovíme, co by na mou analýzu stavu řekl Jaroslav Šabata. Myslím, že ani on by vývoj posledních šesti let, se Zemanem – opakovaně – na Hradě, s Okamurou ve vedení Sněmovny a s Babišem ve Strakovce, hodnotil jako mimořádně ponurý. Navzdory otřesnému stavu i vývoji české společnosti se ode mě ale opravdu nedočkáte toho, že bych rezignoval či začal hlásat defétismus.

Dost přesně tu vystihl, oč mi v textu šlo, David Unger: popsat kontinuitu normalizace jako Husákova politického projektu, který se pokoušel lidem vštípit určité vzorce jednání. Při pohledu na dnešní stav společnosti se to jeví tak, že bohužel uspěl. Ale znamená to, že něco vzdáváme, že budeme rezignovat? Ani v nejmenším...

Píšu přece v poslední větě svého textu: „Drobná práce – zakládání institucí, rozšiřování a obrana svobodného prostoru, snaha o emancipaci člověka či ochrana slabších – má smysl vždy.“
Milí čtenáři,

děkujeme všem za zřizované trvalé příspěvky i za ty jednorázové.

Pane Krupičko, na obsah zobrazovaných reklam nemáme vliv: google vám to nabízí na základě svých algoritmů. Až na výjimečné případy se každému čtenáři zobrazuje něco jiného. Příjem ze zobrazované inzerce pro nás je přitom úplně mizivý.

Pane Hájku, děkujeme.

Pane Nusharte, myslím, že sami poněkud doplácíme na to, že nejsme médium žádné "bubliny", žádné uzavřené komunity, jako někteří z našich konkurentů. Princip svobodných v novin spočívá v tom, že když vám konvenují, souhlasíte s celkovou tendencí, nikoli s každým jedním textem. Snažíme se proměňovat obsah veřejné debaty a kritičtí jsme ke všem. Naše práce ale stojí peníze, zadarmo to dělat nemůžeme. A bez příspěvků našich čtenářů, kteří naši práci oceňují, bychom existovat nemohli.
Před chvílí jsem odeslal panu Pavlu Kuchejdovi, který byl do dnešního dne účastníkem diskusí v DR, email následujícího znění:

Vážený pane Kuchejdo,

vzhledem k mimořádně závažnému porušení pravidel pro diskusi v Deníku Referendum k dnešnímu dni rušíme Váš profil diskutujícího. Větu typu „Pokud tam bude etnicky cisto od toho cikana Bangy, bude to v poradku.“ může každý diskutující v DR napsat nanejvýš jednou.

S pozdravem

Jakub Patočka
vydavatel

S diskusními příspěvky Pavla Kuchejdy se tedy v DR již naši čtenáři setkávat nebudou.