Profil čtenáře:
Ivan Václavů

IV
Profese:

Miloš Zeman je podle mě "politický buran", zlá, sebestředná, mstivá osobnost s narcistními rysy. Pokud bych ale na něm přece jen měl najít něco pozitivního, tak je to právě jeho relativně autonomní postoj vůči brainwashingu přicházejícímu z EU a NATO. Že se to panu Novotnému, který zde působí jako zdatný tlampač zmíněného brainwashingu ("putinovská pátá kolona"), nelíbí, mě jen utvrzuje v přesvědčení, že Zeman i přes všechny jeho zápory, není zase tak jednoznačně temná postava...

P.p.s.

Když už tu padl termín "panpsychismus"...

Panpsychismus zleva zprava

Ivan M. Havel 10. 6. 2010 Vesmír 89, 343, 2010/6

https://vesmir.cz/cz/casopis/archiv-casopisu/2010/cislo-6/panpsychismus-zleva-zprava.html

Pozn:

Sdílením odkazu nevyslovuji souhlas s obsahem...

To jsou zajímavé věci... Ale, mezi námi, nebylo by možné se prostě smířit s tím, že žádná jednoznačná, pevná hranice mezi živým a neživým světem neexistuje; že je to jen otázka možných, navzájem se z části vylučujících definic, přičemž žádná z nich si nemůže dělat ambice na absolutní platnost?

 Kolik "vědeckých člověkohodin" by se tím asi dalo ušetřit...?! Člověk je živý tvor, jeho přítel pes bezpochyby také, i prvoci, houby, plísně, bakterie jednoznačně patří do "říše života". Naopak židle, na které sedím, je natuty neživá, stejně jako kterýkoliv kámen, co sebereme na cestě... I můj kocour-plyšák je definitivně neživou věcí, jakkoli se po vyslovení tohoto předpokladu tváří nasupeně (což je ovšem dáno zejména tím, že se ani jinak tvářit neumí).  

Máme zde tedy nějaké "oblasti jistoty" a pak je tu samozřejmě jakási "šedá zóna", kde může nejen laikům ale i učencům třeba takový virus pěkně zamotat hlavy... A to jsme ještě nezabrousili do hájemství filozofie, kde nám v tom může třeba, v současnosti znovuobjevovaný, panpsychismus*) udělat pořádný hokej (například - světe div se - i zpochybněním výše zmíněného předpokladu, že židle na které sedím, je opravdu tak docela neživá (a nevědomá!) - podobně jako kterákoliv z elementárních částic, ze kterých je židle složená).

*) Pro vážnější zájemce mohu doporučit např. knihu rozhovorů Daniely Drtinové Ph.D. s prof. Jiřím Horáčkem:

"VĚDOMÍ A REALITA -  O mozku, duševní nemoci a společnosti".  

Paní Drtinová, je známá svou afinitou k ezoterice což význam jejích názorů v mých očích poněkud relativizuje...,  ale prof. Horáček se, podle jeho vlastního přesvědčení, drží přísně vědeckých pozic.

Zde je malá ukázka z knížky, (která mi - vzhledem k autorství - způsobila menší kognitivní disonanci):

Prof. Horáček:

"Zda je vědomí něco kvalitativně zcela odlišného a specifického pouze člověku, nebo zda je odvozené od nějaké obecnější vlastnosti života, nebo dokonce hmoty, jako takové, to je pak otázka zcela zásadní. To bude, předpokládám, i předmětem našeho povídání."

P.s.

Po dalším zamyšlením se nad touto citací mě napadá, že v tomto pojetí je snad možné považovat "hmotu jako takovou" za inherentně vědomou - byť třeba jen na jistém elementárním stupni - aniž bychom ji nutně museli současně považovat za obdařenou životem. Tedy vědomá, mrtvá hmota... Uff, tak na to aby už měl člověk "vyšší dívčí"...! 

Pan Nushart zde názorně demonstruje, jak je diskuse vedená v tomto duchu zacyklená a tedy marná a zbytečná.

Těžko říct, jestli si pan Nushart uvědomuje, jaké důsledky pro právní systém by znamenalo, pokud by se právo na tělesnou autonomii a na zachování života mělo přiznat zárodku v těle ženy snad už od okamžiku početí, stejnou měrou jako dotyčné ženě samotné.

Možná, že mu to prostě jen nedochází, anebo je s tím naopak srozuměn, ale nechce to říkat nahlas, protože "doba k tomu ještě nedozrála"...

Pane Poláčku, díky za ten odkaz. Shodou okolností ("synchronicita" - že by přece...?) jsem se právě vrátil k této diskusi, abych napsal něco ve smyslu:

 Sorry, dosti ironie... Pokud má někdo povědomí o nějakém představiteli  alternativní spirituality, který se doposud neznemožnil evidentně stupidními výroky, tak bych uvítal referenci.

Příkladem pomateného herce jsem tady operoval jen proto, že ho jako "reprezentanta alternativní spirituality" uvádí sama autorka článku. A dovoluji si trvat na svém názoru, že pokud je takový představitel znám jako autor blábolivých nesmyslů (viz např. výše zmíněný příběh o chlapečkovi, kterému dorostla nová noha), popřípadě nebezpečných nesmyslů - vzhledem k jeho popularitě - o zbytečnosti ochranných krémů při opalování), tak je to pro renomé alternativní spirituality devastující... Třebaže jen v očích kriticky uvažujících jedinců, nutno dodat.

Jinak, dobrá, naše názory na možnosti ověřování účinnosti léků či terapie jsme si vyložili, takže už to můžeme nechat být.