Profil čtenáře:
Tomáš Wünsch

TW
Profese: aktivista IT technik a učitel
Jde o filozofickou záležitost - že místo bychom se soustředili na to, CO MŮŽEME MY UDĚLAT, velice často raději říkáme CO BY ONI MĚLI DĚLAT místo něčeho "málo smysluplného".

Podobně jako, že věnovat se nerovnostem a diskriminaci českých žen je ztráta času, který se mohl věnovat asii a muslimkám...


A poslední odstavec?! Vtipné....
v prvním odstavci halasně kritizuje neudržitelnost rozvoje a pokroku a jeho nepřirozenost (mimochodem. v tomto kontextu s autorem nesouhlasím, ale to by bylo na delší diskusi) - a zde používá fráze typu " přirozený technický pokrok " ...

Kupř. fúzní reaktory nebudeme mít. Nebo je tedy rozhodně nebudeme mít do doby, než někdo zafinancuje jejich pekelně drahý vývoj. Třeba díky snaze o vytvoření kolonie. (A to platí o všem.)

A imho dno ocenánu či antarktida:
a) již mají život a jejich "teraformingem", resp. civilizováním zde výrazně ničíme biotopy
b) nebudou zabydleny, dokud se nenaučíme příslušné technologie na "výzvě" jako je kupř. Mars (spousta drobných věcí, zlepšujících tvůj každodenní život takto vznikla)
C) suchý zip, aku nářadí či třeba fotovoltaické panely by jistě bylo levnější vynalézt "pro zemi" - ovšem nebyly
"Předběhl současného ministra kultury Daniela Hermana, který poslance, nebude."
Milý Vojtěchu Klusáčku,
slibuji že sem "ceny OZE" do posledního centíku spočítané dám do 5-ti minut poté, co vy zde předložíte takový výčet za jádro.

A to klidně včetně všech externalit i cen patentů i úplatků až po poslední šroubeček ve Vaší zásuvce... ;-)

PS:
Nezapomeňte prosím (podobně jako to dělají VEŠKERÉ korporace jadernou energetikou se zabývající) na (praxí, tzn. reálné!) OVĚŘENÉ koncové a konečné náklady na uskladnění vyhořelého paliva, všech typů radioaktivního odpadu, až po cenu zabezpečení veškerých továren i elektráren po dobu zvýšené radioaktivity a náklady na provoz Státního úřadu pro jadernou bezpečnost na příštích cca 10 000 let a pacifikaci obyvatelstva k tomuto nutnou.
Představme si kupř. situaci, kterou očividně většina voličů Okamury, Zemana a podobných očekává, že zde zvítězí (anebo jen začne operovat) třeba už v pouhých nejbližších 50-ti až 100 letech islámský stát.
Ale zapomeňme na stacionární objekty (obehnané řadou plotů) či úmysl, války a nepokoje.
Jak si třeba poradíme s vlakem plným odpadu spadlým po nehodě z mostu do řeky?
Předem se těším a doufám, že Vás nezapomenu v ostatních diskusích pravidelně upomínat.
:-)
... jen ta realizace je bohužel u nás asi nepředstavitelná.
Nejenže by restaurace (a možná i církevní spolky spasení nabízející) začaly bubnovat na poplach ("nekalé" konkurence - stačí si vzpomenout na osud metropolitních wifi sítí), ale nedovedu si představit ani tu anarchistickou FNB organizaci, co by se nechala (u)platit státem...
Škoda.
Mohl by to být pěkný nástup k nepodmíněnému příjmu - a kdoví, třeba by někde v daleké budoucnosti mohlo dojít na všechny ZÁKLADNÍ potřeby (přes bydlení až třeba po tu zmiňovanou wifi)...
;-)
K Průmyslu 4.0 připravila dokonce vláda i dokument, který situaci popisuje vcelku korektně. Má však 226 stran a chtěl bych vidět toho odvážlivce, který hodlá přeplavat až na jeho konec (je zde: https://www.mpo.cz/assets/dokumenty...).