Profil čtenáře:
Vojtěch Srnka

VS
Profese: Student
Daniel Konrád z Hospodářských novin sepsal s hlavní organizátorka akce Dny Jeruzaléma během dvou let dva články o tom samém festivalu, ve kterých ale, zdá se, mluví o dvou úplně odlišných festivalech.

- Podle loňského článku byl festival Dny Jeruzaléma "ucelenou přehlídkou izraelské kultury", podle toho letošního je "multikulturní akcí".

- Podle loňského článku "festival Dny Jeruzaléma patří významově i rozpočtově k celoročním prioritám" a pan Konrád dokonce i vyjádření představitelů ambasády pro svůj článek získal, podle toho letošního nemá izraelská ambasáda s festivalem nic společného.

- V loňském článku autor použil 18krát nějakou podobu slova Izrael, ani jednou slovo Arabský nebo Palestina, zatímco v letošním vydává akci za vyvážené představení všech kultur.

- V loňském článku autor cituje hlavní organizátorku festivalu, že "Investice do kultury v zahraničí je vždy dobrým PR. Izraelci na to vynakládají obdivuhodné prostředky", v tom letošním pan Konrád i organizátorka naprosto odmítají, že by byla kultura zneužívána k propagaci izraelské zahraniční politiky.

Snad jsou všechny tyto rozdíly jen upřímnou chybou pana Konráda a nemají vůbec nic společného s faktem, že tiskové oddělení izraelského velvyslanectví šéfuje manželka vedoucího jedné z rubrik HN.
Proto jsem teda asi napsal loni na konci listopadu článek, ve kterém kritizuji českou levici za nedostatečnou kritiku vůči ruskému jednání na Ukrajině.

http://denikreferendum.cz/clanek/19190-rusko-proti-ceske-levici
nezlobte se na mě, ale já ten text opravdu takto čtu...rozdělení do jedné skupiny, kde jsou (asi) lidé jako Vyvadil a spol. na krasaře a lidi, kteří s nimi názorově souzní za krysy..z toho článku vyplývá naprosto očividně.

Ze závěru článku "Krvelačných hlodavců je ve společnosti menšina. Stále hlasitěji ale dávají najevo naději, že už je na dohled krysí ráj, který popsala cestovatelka Sandra Krištofová takto: „Jsou všude a jsou jich tisíce. Lezou po tepaných mřížích, vykukují z každé díry v mramorových zdech či podlahách, šplhají po schodištích. Při pohledu na ně i člověk, kterého hlodavci neděsí, lehce pobledne.“" je to naprosto zřejmé.

Jak si ho vykládáte vy?
Je to každého svobodná volba, jestli a koho kritizuje. Problém je v tom, že pokud akceptuji porušování mezinárodního práva, lidských práv válečných zločinů, atd. například v případě Izraele, těžko se pak můžu divit, když moje výzvy proti jeho porušování jiným státem nebude nikdo brát vážně. Je to minimálně pokrytecké, ale řekl bych, že i dost kontraproduktivní.

V případě akceptování veřejné a naprosto jednoznačné podpoy Izraele ze strany našeho prezidenta, když si Izrael v posledních mnoha letech počíná, tak jsi počíná, může se zdát, že ta kritika např. Ruska na Ukrajině za porušování MP je spíš projevem dost odporného cynismu, při kterém kterém dochází k využívání utrpení milionů Ukrajinců k prosazování nějakého světonázoru. A ne skutečným zájmem o mezinárodní právo.
To víš, Tomáši, asi jsem naivně očekával, že anexe jako anexe, okupace jako okupace, válečnej zločin jako válečnej zločin a myslel, že se zvedna obrovská vlna kritiky proti Zemanově vystoupení, když v poslední době člověk tak často slýchá o nepřijatelnosti anexe, okupace a válečných zločinů ze strany Ruska..