Profil čtenáře:
Anna Šabatová

Profese:
Omyl, rovnováha zachována nezůstala. To brzy uvidíme. Neplatí podle mne "kus proti kusu" (omlouvám se za vulgarizované vyjádření). Záleží na kontextu, a síle osobností. Jen Dienstbier byl schopen prorážet určitý odpor, ostatní se spíše přidávali, byť Sobotkovci. Navíc neprošla změna stanov, která měla umožnit centru zasáhnout do kandidátek. Tedy: posílení krajů a "objatého a políbeného Haška". S vydatnou podporou přítele na Hradě to výrazně bude měnit konstelaci.
Je trochu smutné, že v sociální části programu MZ pilně opisoval od Kalouska a TOP 09: "Třetí oblastí jsou úpory v sociálních dávkách, které dnes v té či oné formě pobírá zhruba polovina obyvatelstva a které mnohdy demotivují k zájmu o práci. Proto navrhuji vázat výplatu sociálních dávek na pracovní začlenění příjemců těchto dávek, například formou veřejněprospěšných prací."
Jiří Dienstbier to samozřejmě projednal. Je to ale systém, který skutečně ohrožuje bratrstva, která se domlouvají a pak obsadí přední místa kandidátek. Pokud vím, tak se nevzdá. Je to cesta správným směrem.
Schopnost komunikovat a spolupracovat budeme potřebovat, ať tam bude jeden nebo druhý. V obou případech rozhodně bude co kritizovat a proti čemu se vymezovat. Přestože patřím k těm, kteří nebyli příznivci přímé volby, oceňuji kolik zajímavých textů a úvah bylo napsáno, kolik aspektů a strategií bylo analyzováno. A to si myslím, je skutečným přínosem přímé volby ve veřejném prostoru. V tomto směru máme (tady na DR) vlastně štěstí, že tu nejsou žádní skalní přívrženci dvou favoritů, takže každý musí dosti vytříbeně a sofistikovaně argumentovat.
Pro mě je hodně zajímavé, že se ukazuje, co vše je při rozhodování pro člověka důležité. Jak je to nejen rozum, ale i emoce. Což se týká samozřejmě všech, mne nevyjímaje.
Děkuji. Mluvíte mi z duše. Stále přemýšlím, co ještě mohu udělat, abych si nevyčítala, že jsem nic neudělala. A taky žasnu, každý den víc. A stydím se.