Profil čtenáře:
Petr Votava

Profese: student práv
Bylo tady zmíněno Polsko, tak jsem si vzpomněl na tuto zprávu, kterou jsem nedávno postřehl:

http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/301176-v-polsku-jsou-novorozenci-legalne-k-mani-za-12-000-korun-i-na-splatky.html

Když jsem to četl, přišlo mi, že je něco špatně. Proto je jenom dobře, že se hovoří o nějakém konceptu úpravy rodinné politiky vzhledem ke klesající porodnosti. "Dealovat"děcka a dělat z toho byznys výhodný pro "obě strany" není řešení. Takovou "liberalisaci trhu" jako v Polsku bych nechtěl.

Chtělo by to zaměřit se na podporu rodin a vyvážit zájem matek i otců a případně více zdanit "singly" (tuším, že za socialismu se tomu říkalo volská daň/daň z impotence)...je to o prioritách, které bude stát/vláda prosazovat. Více peněz na přistěhovalce, pokud nebudou vlastní občané "reprodukce/konkurenceschopní" nebo více peněz přerozdělit mezi rodiny s dětmi, aby se vůbec rodily a stát měl obyvatele...možná to moc zjednodušuji, ale jinou cestu nevidím. V minulém režimu se to prostě řešilo i cestou daní, které se pak přerozdělily rodinám. ;-)

Kdo chce, aby tu po něm nic nezůstalo, může být alespoň více solidární v odvedených daních na děti jiných. ;-)
Omlouvám se za překlep ve Vašem jménu, pane Kando.

A ještě bych na adresu prvního muže Zemanova týmu, o kterém jsem psal výše, dodal, že se kámoší též s Íčkem Langrem - včerejší reportáž 168 hodin na čt.

Takže další důvod, proč Zemana ostře kritizovat - nahradit Šloufa Mynářem je jako nahradit Klause Zemanem :-X :-D
Díky za článek! Sestavení stínové vlády stínovým premiérem ukáže, jak silný mandát Sobotka ve skutečnosti má. Rovněž bude zajímavé, zda bude JD nominován v Kladně na obhajobu senátorského postu.

Pane Kalendo, pokud se zamyslíte nad tím, jaký typ politiky představuje MZ a jaký JD, je nasnadě, že se jedná o 2 odlišné světy. Pamatujete se, jak se JD vymezil proti doslova cituji: "mafiánskému kapitalismu" při zakončení presidentské volební kampaně? Já nemám tak krátkou paměť, pro připomenutí : http://www.novinky.cz/domaci/289803-dienstbier-na-zaver-kampane-symbolicky-skrtl-zemana-a-fischera.html

Tak řekněme, že právě tady je ona dvoukolejnost, kterou budoucí vývoj v čssd teprve ukáže...dokáže se čssd odstřihnout od kmotrovské minulosti? (vždyť se podívejte na internet, kdo že to platil MZ presidentskou kampaň-exekutoři a vymahačské firmy a presidentský kancléř, který bude "straníkem ve volném čase", v tomto "byznysu" přímo podnikal a teď ho MZ dosadil přímo na Hrad)...nebo radši čssd zadupe JD do země, protože si dovolil mít tu drzost kritizovat řekněme kmotrovské kruhy kolem MZ? :-X

Na to bude vždycky legitimní se ptát a nemusí to vždy znamenat "nenávist k MZ". Oprávněná kritika, která je pilířem demokracie se od nenávisti, o které píšete, značně odlišuje ;-)
Pane Tejkle, myslel jsem to obrazně...pokud strana není schopna vstřebat rozmanité názory, bez kterých nemůže oslovit maximum voličů, ztratí a hodně.

JD byl a je pro mnoho lidí novou atypickou tváří české levice. Oslovuje z hlediska elektorátu středové a mladé lidi...to bude socdem chybět...každý volič, který volil JD v presidentských volbách, nebude k čssd tak velkorysý jako vy, řadu lidí to rozhodnutí sjezdu dost nahněvalo. Od delegátů to bylo blbé gesto. Minimálně z taktického hlediska a projeví se to už v příštích volbách...minimálně ve větších městech jako je Praha...když jsem kupř. poslouchal rádoby kritický projev pana Foldyny o tom, jak není nakloněn "levicovým intelektuálům, menšinám" (volná parafráze) atd., měl jsem pocit, že snad špatně slyším...

Čssd potřebuje přeci i voliče z měst, kteří přemýšlejí o liberalní levici! Ale to je lidem jako poslanci Foldynovi asi putna...a v tomto duchu se nesla i celá volba místopředsednictva :-(
Víte, já to řeknu stručně: nezvolení JD do vedení je PLIVANEC DO KSICHTU těm cca 830 tisícům lidí, kteří ho volili na Hrad. Ať si každý říká, co chce. Tyto tisíce voličů delegáty vůbec nezajímají. Protože explicitně nepodpořit Zemana před 2.kolem volby není na vyhazov z vedení. To je záminka. Nezvolení takto interpretované zavání pomstychtivostí starých konzerv, které se nyní budou lísat k novopečenému presidentovi. Jenom aby tyto konzervy na tuto šmajchlovací politiku nakonec nedojely.

Socdem by neměla spoléhat na Zemana a na jeho "přátelství", které je podle mého názoru pořád nevypočitatelné. Socdem musí vytvořit tým, který vyhraje parlamentní volby v příštím roce! To za ni Miloš (ani jeho konzervy) neudělá.

Strana, která vykopne osobnost, která oslovuje středo-levé a nerozhodnuté voliče (kteří paradoxně rozhodují každé volby - viz kupř. voliči Věcí veřejných, Zelených, Kdu, Unie svobody atd. atd.) je mírně řečeno krátkozraká. Ty hlasy (troufám si říci tisíce hlasů) naštvaných lidí, kteří včera viděli, že v čele strany jsou, byli a budou staré politické konzervy přitakávající Zemanovi (protože na jinou politiku se nezmohou) na úkor progresivců a idealistů typu JD, budou čssd za rok chybět. Profitovat z těchto hlasů budou komunisté a mimoparlamentní strany fádního středu.

Zakonzervovaná strana bez osobností nemá šťávu a ztrácí voliče! Nové vedení nedokáže oslovit jiné než skalní voliče socdem. Ale hlasy "skaláků" nebudou (při vší úctě k nim, sám se za něj taky pokládám) na sestavení silné vlády stačit. To je výsledek 37.sjezdu, bohužel.