Turecký premiér navrhl mírové řešení konfliktu v Libyi
Roman BurešTurecký premiér zveřejnil detaily dohody, která by měla dovést Libyi k příměří, otevření humanitárních koridorů a reformám. NATO se v pátek odmítlo omluvit za zásah povstaleckého konvoje s tanky s tím, že jejím úkolem je chránit civilisty na obou stranách.
Turecko zveřejnilo konečnou podobu svého plánu na smírné řešení libyjského konfliktu, který uvázl na mrtvém bodě. Dohoda by měla zajistit stažení jednotek libyjského vůdce Muammara Kaddáfího z povstalci držených měst včetně Misuráty a rozsáhlé demokratické reformy.
Zástupci NATO se v pátek zároveň odmítli omluvit za čtvrteční zásah povstaleckého konvoje s tanky a dalšími vozidly. Podle admirála Russe Hardinga NATO nebylo uvědoměno o tom, že povstalci začali v bojích využívat tanky. „Naším úkolem je především chránit civilisty,“ řekl doslova na tiskové konferenci.
Turecký návrh představil premiér Recep Tayyip Erdogan na tiskové konferenci v Ankaře. Skládá se ze tří základních fází: okamžitého příměří mezi znesvářenými tábory ve městech obléhaných Kaddáfího jednotkami včetně západolibyjské Misuráty; vytvoření humanitárních koridorů, které by zajistily základní zásobování v problémových oblastech; a příslibu dalších jednání, která by vedla k novému politickému procesu v Libyi včetně svobodných voleb. „Nyní pracujeme na detailech cestovní mapy,“ doložil Erdogan.
Zástupci Turecka dále prohlásili, že jejich plán bude projednán na setkání mezinárodní akční skupiny pro dohled nad rezolucí Rady bezpečnosti OSN v Kataru příští týden. Konference se zúčastní zástupci USA, evropských zemí i států Středního východu.
Agentury vedou mezitím dohady, jakou měrou se na konečné podobě plánu podílel nový ministr zahraničí libyjského režimu Abdíl Atí Obejdí, jenž strávil v Turecku celý uplynulý týden. Podle nejrozšířenějších výkladů dostal Obejdí za úkol vyjednat variantu, která by umožnila Kaddáfímu zůstat u moci. To ale odmítají jak západní spojenci, kteří v Libyi zasahují, tak zástupci opozice na východě země.
Sám Obejdí se má s návrhem nyní vrátit do Tripolisu, kde bude dále projednáván.
Turecká vláda se setkala také se zástupcem opozice Mustafou Abdulem Džalílem, předsedou povstalecké rady v Benghází, který dohodu neodmítl. Bližší informace o postoji povstalců ale nejsou prozatím k dispozici.
„NATO pomáhá Kaddáfímu“
Severoatlantická aliance mezitím začala s vyšetřováním čtvrtečního incidentu, při kterém jedno z aliančních letadel omylem zaútočilo na povstalecký konvoj a zabilo minimálně třináct osob včetně několika lékařů.
Vojenští velitelé přiznávají, že došlo k chybě v komunikaci s povstaleckými jednotkami, které údajně neoznámily, že do boje posílají část těžké techniky.
Vedení revoluční rady v Benghází se nejdříve snažilo utišit kritiku zprávou, že útok provedla stíhačka Kaddáfího letectva. Ta ale kvůli zavedené bezletové zóně působila již od začátku nevěrohodně.
Bojový letoun NATO pravděpodobně nebyl informován o tom, že povstalci na frontu u města Bríga přesunují část tanků a další těžké techniky. Veškeré stroje byly v předchozích bojích zabrány ustupující libyjské armádě, a tudíž byly ze vzduchu nerozeznatelné od Kaddáfího současné techniky.
Již druhý přehmat aliančních stíhaček za méně než týden ale podnítil velmi vášnivé reakce u obyvatel východní Libye i samotných protirežimních bojovníků, jež letectvo západních zemí v předchozích bojích chránilo. Jeden z povstaleckých velitelů Ajmán Abdul Karím řekl agentuře AP, že útok vyvolal mezi povstaleckými vojáky na místě paniku, neboť si nedokázali vysvětlit, co se děje.
„NATO jsou lháři. Připojili se ke Kaddáfímu,“ měli prý volat rozhněvaní bojovníci, kteří byli svědky zásahu.
Kaddáfího jednotkám se podařilo zmatků u Brígy využít a prolomit povstaleckou obranu. Nyní postupují k městu Adždabíja, ze kterého podle svědků prchají obyvatelé směrem na východ.
Vrchní velitel povstaleckých jednotek a bývalý ministr vnitra Abdul Fatáh Junús v pátek ráno prohlásil, že chce po vedení NATO racionální a přesvědčivé vysvětlení týkající se incidentu.
Syn svého otce?
Podle většiny analytiků bude v dalších jednáních ohledně budoucnosti Libye hrát velkou roli Kaddáfího syn Sajf Islám. Ten byl v minulosti Západem vnímán jako reformista otevřený myšlenkám euroamerické kultury.
Události posledních týdnů ale ukázaly, že se až tolik neliší od svého otce. Sajfa Isláma po vypuknutí povstání opustil jeho nejbližší poradce Muhammad Húní poté, co Muammar Kaddáfí nechal udělat zásadní změny v projevu, který Húhí pro Sajfa Isláma připravil.
Původní projev měl mít smířlivý tón, měl se omluvit za smrt protestujících na východě země a slíbit politické reformy. „Napsal jsem, co by měl říct. Řekl jsem, že by se měl omluvit za mrtvé. Ale on s tím šel za svým otcem, a tomu se to nelíbilo, tak to změnil,“ prohlásil Húní ve čtvrtek.
Když se Sajf Islám poté objevil v televizi, vypadal podle komentátorů jako mladší kopie svého otce. Místo omluvy slíbil východním městům pomstu a boj do posledního muže, ženy a náboje.
Húní poté režim opustil a od jeho dalších skutků se distancoval. V posledním dopise vládnoucí rodině napsal, že by Muammar Kaddáfí „neměl oblékat svého syna do stejného kabátu“.
Sajf Islám je, podporován svým bratrem Sádím, podle dostupných informací nejviditelnějším zastáncem smířlivého řešení konfliktu v Kaddáfího rodině. Jeho další bratr Chámis, který velel elitní Chámisově brigádě v okolí města Misuráta, zmizel z mediálního dohledu před několika týdny. Dodnes se vedou četné dohady o tom, že padl v boji.
Další informace:
The Guardian Libyan minister to take Turkish peace plan to Gaddafi
The Guardian Saif Gaddafi: his father's son, or the would-be face of Libyan reform?
BBC News Libya rebels 'want answers' from Nato on air strike
Al Džazíra Libyan rebels and residents flee Ajdabiya
AFP Libya rebels unlikely to oust Kadhafi: US general