Zástupci velmocí zvažují, co s Kaddáfím a jeho zemí po válce
Roman BurešDen před summitem o budoucnosti Libye se italští diplomaté nechali slyšet, že jsou připraveni najít Muammaru Kaddáfímu bezpečný azyl v Africe. V Libyi samotné se mezitím Kaddáfího jednotkám podařilo vytlačit povstalce z okolí Sirty směrem k přístavu Bin Džavád.
Itálie je připravena vyjednat libyjskému vůdci Muammaru Kaddáfímu bezpečný únik a útočiště v jedné z afrických zemí, kde by se skryl mimo dosah Mezinárodního trestního soudu (ICC). Spojené státy i Velká Británie již naznačily, že by se podobnému scénáři nebránily, obzvláště pokud by Kaddáfího odchod vedl k urychlenému ukončení násilností.
Agenturám se mezitím podařilo definitivně vyvrátit včerejší dohady, že povstalecké jednotky dobyly Kaddáfího rodiště Sirtu. Jejich postup byl zastaven asi šedesát kilometrů od města a podle pozorovatelů zde právě dochází k boji.
Italský návrh přišel pouze den před londýnskou konferencí o budoucnosti Libye, která se uskuteční v úterý. Setkání se zúčastní zástupci OSN, arabských států, Africké unie a více než čtyřicet dalších ministrů zahraničí. Britové se budou snažit přesvědčit ostatní účastníky konference o společném postupu při vypuknutí humanitární krize v zemi, odsouzení Kaddáfího a nátlak na jeho odchod a také vyjádření podpory intervence v Libyi vedené NATO.
„Kaddáfí musí pochopit, že je velmi odvážné říci: Uznávám, že musím odejít,“ prohlásil italský ministr zahraničí Franco Frattini. „Doufáme, že se Africké unii podaří najít nějaké řešení,“ dodal.
Nejmenovaný vysoce postavený americký diplomat deníku Guardian potvrdil, že odchod Kaddáfího do země neuznávající pravomoci ICC, který vyšetřuje libyjského vůdce za válečné zločiny, by pro Washington byl akceptovatelný.
Zástupci britské vlády by podle Guardianu byli radši, kdyby Kaddáfí stanul před soudem. Pokud by ale jeho útěk uspíšil uzavření mírové dohody, jsou prý ochotní se přes to přenést.
Britský premiér David Cameron a francouzský prezident Nicolas Sarkozy postupně zvyšují diplomatický tlak na Kaddáfího. Ve společném prohlášení těsně před londýnskou konferencí označili jeho éru za skončenou a vyzvali všechny jeho bojovníky, aby ho opustili, dokud je ještě čas.
Ve stejný den vystoupil také Barack Obama, který se americkému lidu snažil vysvětlit, proč se Spojené státy do konfliktu v Libyi zapojily. V téměř půlhodinovém projevu shrnul s typickou dovedností všechny argumenty zastánců invaze, popsal souvislost mezi intervencí a americkými národními zájmy a naznačil další očekávaný vývoj situace. Záznam celého projevu je možné zhlédnout výše.
Od Sirty dále
Kaddáfího vojáci i jednotky povstalců mezitím svádějí bitvu o Sirtu, která je rodištěm Muammara Kaddáfího a domovem jeho kmene. Provládním oddílům se podle zpráv z úterního odpoledne podařilo povstalce odrazit a zahnat na ústup k přístavnímu městu Bin Džavád.
Britské stíhací letouny zároveň v posledních dnech pozice prorežimních jednotek u Sirty bombardovaly. Stále tak činí s odůvodněním, že vše dělají v zájmu ochrany života civilistů.
Podle vyjádření britského ministerstva obrany zasáhly letouny Tornado o víkendu dvaadvacet tanků, obrněných vozidel a dělostřeleckých baterií. Dále bombardovaly muniční sklady u města Sabhá na jihu země.
K Sirtě se sjíždějí Kaddáfího jednotky ze západu země, aby posílily obranu města. Již podruhé také změnily taktiku. Prvním obratem bylo ukončení náletů na pozice povstalců, když spojenci získali mandát Rady bezpečnosti OSN na prosazení bezletové zóny. Nyní se snaží pohybovat v lehce ozbrojených civilních vozech a menších skupinách, které nejsou snadno zasáhnutelné ze vzduchu jako kolony tanků a obrněných transportérů.
Nezávislí pozorovatelé světových agentur v pondělí odpoledne také potvrdili, že Sirta je nadále pevně v rukou režimu. Vyvrátili tak předchozí tvrzení jednoho z povstaleckých mluvčích, že město již bylo dobyto.
Lidé ve městě jsou podle některých svědků ochotní i bojovat po boku Kaddáfího a protestují proti bombardování města, jež v neděli zasáhlo na osmnáct spojeneckých raket. Podle neověřených informací zahynuli při jednom z útoků také tři civilisté, kteří si dopřávali piknik na pláži zrovna ve chvíli, kdy ji zasáhla americká raketa Tomahawk.
„Viděl jsem jejich smrt na vlastní oči,“ prohlásil Fawzí Imíš, jeden z obyvatel přímořského domu, jehož okna byla rozbita tlakovou vlnou z výbuchu americké rakety. „Bylo to namířeno pouze k zastrašení lidí. Pokud sem rebelové přijdou, přivítáme je střelbou,“ dodal.
Pokud by se povstalcům podařilo město získat, byla by to pro Kaddáfího režim těžká rána. Rebelům by tak již nic nebránilo v pomoci městu Misuráta na středozápadě země, které prorežimní jednotky obléhají již přes čtyřicet dní, ani v postupu dále na západ do čtyři sta padesát kilometrů vzdáleného Tripolisu.
Kromě Misuráty teď povstalci v západní části země kontrolují i město Zintán u tuniské hranice a jeho okolí. Oblast asi sto čtyřicet kilometrů jihozápadně od Tripolisu je již od začátku povstání v rukou jednoho z místních kmenů, který vzdoruje Kaddáfího jednotkám a připojil se k povstaleckému vedení v Benghází.
Kritika zásahů roste
Těsně před londýnskou konferencí se také zvyšuje četnost i důslednost kritických reakcí některých zemí vůči způsobu naplňování mandátu OSN. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov leteckou kampaň odsoudil s tím, že překračuje pravomoci udělené rezolucí 1973, která k ochraně libyjských civilistů umožňuje využití veškerých nutných prostředků kromě pozemní invaze.
„Považujeme intervenci koalice do něčeho, co je v zásadě vnitřní občanskou válkou, za neautorizovanou sankcemi,“ prohlásil Lavrov doslova.
Za pravdu mu dávají i někteří odborníci na mezinárodní právo. Philippe Sands, profesor mezinárodního práva na University College v Londýně, řekl, že koalice bude nyní stát před velkým problémem s ospravedlněním svých akcí. Jiní experti zase poukazují na to, že letecké údery mají pravděpodobně za cíl změnu režimu, což by bylo již nesporné překročení udělených pravomocí.
Zásahy v minulosti také kritizoval turecký premiér Recep Tayyip Erdogan, který nabídl, že by se Turecko mohlo stát prostředníkem v mírových jednáních povstalců s Muammarem Kaddáfím.
Dosažení konsenzu na londýnské konferenci pak navíc komplikuje fakt, že se jí odmítl zúčastnit Amr Músa, generální tajemník Ligy arabských států, který za sebe poslal jednoho ze svých poradců.
Další informace:
BBC News Gaddafi troops force rebels back
The Guardian Diplomats discuss Libya's future as Italy plots Gaddafi's escape route
AFP Post-Kadhafi Libya in view at London meeting
The Guardian Libya's decisive battle looms as Gaddafi troops head east
AFP Rebels march halted as Obama defends Libya role
The Guardian Libya: Coalition bombing may be in breach of UN resolution's legal limits
AFP International Libya action breaks records for speed
France 24 EXCLUSIVE: Zintan rebels persist
Al Džazíra No-fly zone: Clouding words of war