V Praze je sedm tisíc seniorů ohrožených zvyšujícím se nájemným

ČTK

Náklady na bydlení dosahují u seniorů poloviny jejich výdělku. V případě komerčního nájmu často i mnohem víc. Měli by dožít v bytech se sníženými nájmy, soudí autor studie o bydlení seniorů. Praha zlepšení bytové situace stále pouze slibuje.

V Praze je sedm tisíc osaměle žijících seniorů, kterým hrozí, že nebudou schopni v příštích letech platit zvyšující se nájemné. Tito senioři žijí v bytech o rozloze přesahující 38 metrů čtverečních. Nejohroženější skupinou jsou především osaměle žijící ženy nad osmdesát let. Vyplývá to z průzkumu, který si Praha nechala zpracovat. Na tiskové konferenci to ve čtvrtek řekl spoluautor výzkumu Zdeněk Pernes.

Podle Pernese v Praze žije 270 tisíc příjemců starobního důchodu. Většina z nich bydlí v nájemních bytech. „Ohroženi jsou především ti, kteří žijí ve velikostně nepřiměřených bytech. Seniorů žijících osaměle ve větších bytech je asi sedm tisíc," uvedl Pernes. Z toho čtyři tisíce jsou senioři s příjmem do osmi tisíc korun měsíčně.

×
Diskuse
SH
March 8, 2011 v 9.22
Dávka na nájemné.
Ať již vyplácí výpomocnou dávku na nájemné stát, obec, či třeba občanské sdružení, nejde nikdy o finanční pomoc sociálně slabým, ale o přímou podporu bohatých vlastníků domů. Podstatou této anomálie je celý systém nájemního bydlení, který funguje nejen jako rentiérství ale dokonce jako podnikání, jímž si má vlastník z nájmu zajistit prostředky na výstavbu nového bytového domu. Opravdový SOCIÁLNÍ STÁT by proto měl zrušit vlastnění bytových domů fyzickým osobám a nájemné u právnických osob by mělo sloužit pouze k údržbě bytového domu a nikoliv k akumulaci prostředků na novou investici, díky čemuž nájemník za celý život zaplatí za bydlení v bytě víc, než kolik by investoval do výstavby rodinného domku.