Brno opraví oblast obývanou sociálně vyloučenými lidmi
Redakce DRBrno začne opravovat domy v oblasti se sociálně vyloučenými obyvateli. Projekt přináší poničené oblasti naději na zlepšení podmínek, ale obnáší i riziko plíživého vystěhovávání současných obyvatel.
V sociálně vyloučené lokalitě kolem ulice Cejl v Brně začne letos rekonstrukce, která má zvednout úroveň tamního bydlení. Město začne opravovat nájemní domy. Oprav se dočkají okna, fasády, společné prostory i interiéry, proto se lidé před začátkem prací musejí z domu vystěhovat.
Sociálně vyloučenou oblast obývá hodně problematických nájemníků. Udržet kvalitu opravených domů mají v budoucnu pomoci domovníci, řekla ČTK starostka obvodu Brno-sever Sabina Tomíšková (ODS). V uvedené městské části má letos projekt začít opravou tří domů, a to v ulicích Spolková, Francouzská a Přádlácká. Dům ve Spolkové ulici už městská část vyklidila a stavební firma si objekt převzala. U dalších domů nyní radnice jedná s lidmi o přestěhování.
Podle starostky jsou obvykle k projektu vstřícní. Většinou získají lepší byt než byl ten, který opouštějí. Opravované domy mají netěsnící okna, poničené fasády, mnohde ještě se stopami z druhé světové války, zanedbané dvory, sklepy i chodby a interiéry bytů.
V opravovaných domech by se počet bytů měl zvýšit, a to díky půdním nástavbám. Po skončení oprav by jeden z bytů v každém domě měl sloužit domovníkovi. „Kromě nájemní smlouvy bude mít i pracovní smlouvu pro výkon domovnické práce. Na popisu prací (pro domovníka) a personálním obsazení funkce budeme spolupracovat s organizací IQ Roma servis," řekla starostka.
Organizace má doporučit lidi, kteří se v komunitách orientují a mají v nich respekt. „Zároveň by mělo jít o lidi, kteří by byli schopni pozitivně působit na nájemníky," dodala Tomíšková. Domovníci mají ručit za to, že domy zůstanou v dobrém stavu i léta po nastěhování prvních nájemníků.
Ředitelka IQ Roma servis Katarína Klamková revitalizaci sociálně vyloučené lokality ohraničené ulicemi Cejl — Bratislavská — Francouzská vítá, je však podle ní primárně motivovaná investiční dotací z Evropského fondu pro regionální rozvoj: „Revitalizace má i svá technokraticko-ekonomická rizika, kterým se snažíme z pozice přímých poskytovatelů sociálních služeb předejít,“ uvedla Klamková pro Deník Referendum.
Podle ní by nemělo jít jen o opravy a zhodnocení domů, ale především o komplexní spolupráci s jejich obyvateli s cílem zastavit jejich sociální propad a zabránit přesunu obdobných krizí do jiných částí města.
„Z důvodu prevence tichého, ale početného vystěhování dlužníků prosazujeme smluvní spolupráci mezi nájemníky, terénními sociálními pracovníky a bytovými odbory s cílem poskytnout aktivním dlužníkům tzv. druhou šanci k postupnému oddlužení formou splátkových kalendářů a hledání pracovního uplatnění a brigád,“ vysvětluje ředitelka IQ Roma servis.
Zároveň organizace vyjednává model tzv. prostupného bydlení, tj. od krizového po samostatné bydlení a vymezení několika obecních bytů do režimu tzv. bytů sociálních s povinným doprovodným sociálním programem, tj. přímou spolupráci nájemníka se sociálním pracovníkem.
„Ve věci domovníků město spolupracuje i s dalšími občanskými organizacemi, zejména s organizací Drom, romským střediskem. Kromě podpory domovníků jsou v plánu i jiné programy — dluhové poradenství, podpora zaměstnání a vzdělání, podpora rozvoje dětí a podobně. Pozitivní je, že město Brno zřídilo meziresortní Pracovní skupinu pro integraci, ve které jsou členy i spolupracující neziskové organizace,“ dodala Klamková.
Do proměny sociálně vyloučené lokality kolem Cejlu chce Brno v příštích letech investovat 450 milionů korun. Dotace z evropských fondů a od státu by měly zajistit 166 milionů korun z této částky. Peníze mají sloužit nejen na opravy domů, mají za ně vznikat například plácky, kde si budou moci hrát děti. V plánu jsou i další projekty, které připravují organizace působící v lokalitě.