Věci veřejné budou trvat na plném dorovnání dopadů zvýšení daně z přidané hodnoty u řady položek z deseti na dvacet procent rodinám s dětmi a důchodcům. Strana chce i nadále vyjednávat o tom, aby důchodová reforma byla přijata jako ústavní zákon.
Věci veřejné budou trvat na plném dorovnání dopadů zvýšení daně z přidané hodnoty u řady položek z deseti na dvacet procent rodinám s dětmi a důchodcům. Ve zdravotní reformě budou chtít zohlednit zdražení léků kvůli růstu DPH tak, aby to bylo sociálně citlivé.
V koaliční vládě Petra Nečase pak chtějí Věci veřejné dále vyjednávat o tom, aby byla důchodová reforma přijata jako ústavní zákon. Novinářům to v úterý během zasedání poslaneckého klubu řekli zástupci Věcí veřejných v čele s předsedou Radkem Johnem a ministrem dopravy Vítem Bártou.
Pokud by byl dopad DPH vyšší než se předpokládá, bude nejmenší vládní strana trvat na dodatečné valorizaci, aby byla pro rodiny s dětmi a důchodce stoprocentní, zdůraznil Bárta. Není podle něho ale nejmenší důvod nevěřit výpočtům ministerstva práce a sociálních věcí a ekonoma Jana Švejnara.
Kompenzace pro rodiny z dětmi se předpokládá slevou na dani z příjmu 250 korun měsíčně na dítě. Poslanci Věcí veřejných jsou podle Bárty nadále skeptičtí ke komerčnímu připojištění, které bude podle dohod koalice dobrovolné.
Za velmi zásadní věc strana pokládá zdražení léků s ohledem na zvýšení DPH. Stranický vyjednávací tým zdravotní reformy má zajistit, aby dopad byl sociálně citlivý. „Věci veřejné se domnívají, že v rámci zdravotní reformy je dostatek peněz uvnitř zdravotnictví na to, aby dopady zvýšení DPH v oblasti léků byly zdravotní reformou ošetřeny," zdůraznil Bárta.
Při jednání poslanců Věcí veřejných zazněla prosba dál vyjednávat o myšlence, aby důchodová reforma byla ústavním zákonem. Změna penzí by tak musela být dohodnuta i s opozicí, protože koalice ústavní většinu v Parlamentu nemá. To by kabinetu Petra Nečase přijetí důchodové reformy ale zkomplikovalo, neboť sociální demokraté pokládají za krajně problematické jakékoliv vyvádění prostředků ze státního průběžného systému do privátních fondů.
„Platí také, že ČSSD nesouhlasí se sjednocením DPH, neboť to povede ke zdražení potravin, léků, bydlení a celé řady sociálně citlivých položek. Všechny země Evropské unie s výjimkou Dánska uplatňují dvě a více sazeb DPH,“ uvedl již dříve statutární místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka.
Koalice se dohodla na tom, že lidé mladší 35 let si budou moci od roku 2013 dobrovolně převést tři procentní body ze sociálního pojištění na individuální účty u penzijních společností, ale jen pokud přidají i ze svého.
Výpadek příjmů na sociální pojištění mají pokrýt výnosy ze sjednocené sazby DPH. Výjimkou by byly vyjmenované základní potraviny — mléko, brambory, chléb, ryby, zelenina, dětská mléčná výživa, potraviny pro diabetiky či pro bezlepkovou dietu, což mimochodem vymohly právě Věci veřejné.
Nejmenší vládní strana se nechtěla vyjádřit k návrhu, aby zůstaly ve snížené sazbě daně i teplo. Stanovisko podle Bárty bude příští týden na základě jednání stranických odborných komisí pro životní prostředí a pro energetiku.
Ministr dopravy se pozastavil nad tím, že debata o teple a prolamování těžebních limitů uhlí se časově shoduje s debatou o zachování základních potravin v nižší sazbě DPH.
„Útok na jednotlivé typy základních potravin je útok lobbistických skupin, které by chtěly, aby bylo v nižší sazbě něco jiného," doplnil Bártu předseda strany Radek John. Věci veřejné na potravinách ve snížené sazbě trvají a podpořily by zařadit do ní i kteroukoli další potravinu, podotkl ministr vnitra.
V koalici se uvažuje i o tom, že by v nižší sazbě zůstaly také knihy. Občanští demokraté nicméně v pondělí uvedli, že jakékoli úpravy u již dohodnutých změn DPH nechtějí.