Převádění sociálního pojištění na individuální účty, tzv. opt-out, má pokrýt zvýšení sazby DPH. Podle řady ekonomů je ale nejlepší variantou rozvážná reforma průběžného penzijního systému.
Ekonomičtí ministři koaličních stran se ve čtvrtek dohodli na podobě důchodové reformy. Lidé mladší 35 let budou moci od roku 2013 dobrovolně převést tři procentní body ze svého sociálního pojištění na individuální účty u penzijních společností, ale jen pokud přidají i ze svého. Výpadek příjmů na sociální pojištění pokryjí výnosy ze sjednocené sazby DPH, což zřejmě zdraží například potraviny nebo léky. ČTK o dohodě informovalo ministerstvo práce a sociálních věcí. Návrh předloží ministr Jaromír Drábek (TOP 09) vládě ve středu 23. února.
Zvýšení sazby DPH však kritizují Věci veřejné i mnozí ekonomové. „Je to extrémně degresivní politika, která zasáhne nejchudší, jichž se zvýšení dotkne disproporčně nejvíc,“ řekla Deníku Referendum ekonomka Ilona Švihlíková.
Rozhodnutí o spoření je nevratné, ze systému nelze vystoupit, ani do něj vstoupit později než v den 35. narozenin. Lidé, kterým bude v době vstupu zákona v platnost více než 35 let, se budou moci pro dobrovolné vyvedení části pojistného, takzvaný opt-out, rozhodnout do konce roku 2012. Na realizaci svého rozhodnutí budou mít šest měsíců, vstup do systému individuálních účtů jim bude umožněn právě v druhém pololetí roku 2012.
Z úspor na individuálních účtech budou lidem vypláceny pouze doživotní penze. Nebude tedy možné vybrat si úspory jednorázově. Příjemce penze bude moci také zvolit k doživotní penzi výplatu pozůstalostní penze pro svého manžela či manželku, a to maximálně po dobu tří let, případně rentu na dobu určitou. V době spoření budou individuální úspory předmětem dědického řízení.
Prostředky na individuálních penzijních účtech budou spravovat nynější penzijní fondy, které projdou transformací a přelicencováním. Budou moci vzniknout i nové penzijní společnosti, jejich zakladatelé ovšem budou muset splnit požadavky, které stanoví zákon.
Společnosti povinně nabídnou čtyři investiční profily včetně fondu investujícího výhradně do českých státních dluhopisů. Ten má nabídnout lidem jistotu státní garance.
Systém současných dobrovolných úspor na stáří se státním příspěvkem bude zachován. Trh finančních zprostředkovatelů má být přísně regulován tak, aby se minimalizovaly obchodní náklady penzijních společností a aby byl průhledný vztah poradce a jeho klienta. Podrobnosti, jak bude regulace vypadat, ministerstvo neuvedlo.
Řada ekonomů přitom před tzv. soukromým pilířem varuje, je podle nich riskantní, nevýnosný a prospěje jen finančním společnostem. Podle ekonoma Next Finance Vladimíra Pikory se jedná o lobby několika finančních skupin, které mají na prosazení soukromého pilíře zájem. „Stačí se podívat na ziskovost těchto fondů, které se pohybují kolem 0,03 %,“ řekl za diskusi institutu CESTA Pikora.
Rovněž podle ekonoma Vysoké školy finanční a správní Jaroslava Vostatka je lepší současný průběžný systém, který je rámcově udržitelný a spolehlivý.