Problémy ministerstva školství přerůstají podle opozice únosnou mez. Úřad podle ní není schopen řádně čerpat z evropských operačních programů, pochybnosti vzbuzují také maturity i podivná personální politika ministra.
Působení ministra školství Josefa Dobeše (VV) je podle místopředsedy sněmovního výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu Ivana Ohlídala (ČSSD) katastrofální. Měl by odejít z funkce sám, nebo být odvolán. V opačném případě hrozí destrukce školství a nevyčerpání desítek miliard z evropských fondů, uvedl Ohlídal na středeční tiskové konferenci v Lidovém domě.
Ministerstvo školství kritiku odmítlo, Ohlídal se prý snaží jen politicky zviditelnit. „V současnosti vrcholí jednání nad schválením pěti největších projektů v Bruselu v celkové výši dvaceti miliard korun," uvedl Dobeš. Navíc pro rok 2011 bylo posíleno financování vysokých škol z fondů Evropské unie o devět miliard, dodal.
Čerpání finančních prostředků z operačních programů Vzdělání pro konkurenceschopnost (OP VK) a Výzkum a vývoj pro inovace (OP VAVPI) je podle Ohlídala za Dobešova působení velmi neuspokojivé. Dobeš ale tvrdí, že právě on jako první upozornil na nečerpání prostředků z EU, kvůli čemuž vyměnil i ředitele Jana Vitulu (TOP 09), který měl oblast na starosti.
Ohlídal zdůraznil, že v případě OP VK bylo ke konci roku 2010 smluvně vázáno ve schválených projektech asi 22 miliard korun. Podle plánu to mělo být 29 miliard korun. To znamená, že sedm miliard korun nebylo dosud ani smluvně podloženo, uvedl. Ze smluvně zavázaných 22 miliard korun bylo navíc proplaceno pouze 8,8 miliardy korun, dodal.
Programové období OP VK bude ukončeno v roce 2015, přičemž bylo zahájeno v roce 2007. V současné době šedesát procent všech plánovaných prostředků na OP VK není dosud smluvně podloženo. Celkový objem finančních prostředků v OP VK je zhruba 55 miliard korun.
Z toho podle Ohlídala vyplývá, že ministerstvo školství a jeho partneři (kraje a další subjekty) nebudou schopni vyčerpat celý plánovaný objem finančních prostředků v rámci OP VK. S přihlédnutím k dosavadní rychlosti čerpání Ohlídal odhaduje, že nebude vyčerpáno zhruba deset miliard korun. Hrozí tak, že Evropská komise přesměruje tuto částku do jiného operačního programu, což by poškodilo již tak výrazně podfinancované české školství, dodal.
Stejně špatná situace je podle Ohlídala v čerpání finančních prostředků u OP VAVPI. Navíc je možné, že některé z velkých vědeckých projektů, takzvaná centra excelence, nebude Evropská komise akceptovat kvůli takzvané nedovolené veřejné podpoře, uvedl.
ČSSD proto požaduje urychlenou nápravu tak, aby nedočerpáním prostředků nebylo poškozeno české školství, vzdělávání a budování vědeckých center, řekl Ohlídal. Ohlídal Dobeše kritizoval rovněž za reformu vysokého školství, která prý je „na pováženou". Ministrovi chybí dokument, který by mohl být pro reformu základem.
Podivné maturity, srovnávací zkoušky i personální politika
Poslanec se podivoval i nad ministrovou personální politikou. Podotkl, že už vyměnil čtyři ředitele svého kabinetu. Média zaujala především ředitelka kabinetu Jana Machálková, která dostává od Dobeše stotisícové odměny. Podle tvrzení MfDnes jí navíc s vypracováním seminární práce s názvem „Politická komunikace ministra Josefa Dobeše" pomáhal samotný ministr.
Dalším problém ministerstva představoval únik pracovních listů státních maturit s úkoly pro studenty a instrukcemi pro učitele. Podle řady škol znamená tento únik zcela zásadní ohrožení maturit. Studenti se totiž mohou na maturitu pohodlně připravit, neboť mnohé školy chtěly listy použít a nové připravit nestačí.
Bez pochybností není ani příprava elektronických srovnávacích zkoušek v 5. a 9. třídách základních škol. Projekt za padesát milionů má být spuštěn od roku 2013. Dobeš kvůli odborné pomoci při přípravě zkoušek vyhlásil výběrové řízení, v němž uspěla firma kWare.
Zarážející ovšem je, že společnost kWare nemá žádného zaměstnance ani telefonní kontakt a sídlí na soukromé adrese jednoho z bývalých jednatelů firmy spolu s dalšími společnostmi.
„Společnost nemá v současné době ani jednoho kmenového zaměstnance. Při restrukturalizaci v roce 2010 byly sjednávány kontrakty s externími pracovníky nebo firmami,“ popsal situaci firmy, kterou si ministerstvo vybralo současný jednatel kWare Jiří Klindera. Firma má mimo jiné pomáhat v oblasti projektového řízení a sestaví příslušnou metodiku vedení projektu ze strany ministerstva.
Podle neoficiálního šéfa strany a ministra dopravy Víta Bárty má ale přes všechny problémy ministr Dobeš stále jeho plnou důvěru. Ohlídalova kritika je prý vedena pouze snahou o zviditelnění sociální demokracie.