Ministru školství, mládeže a tělovýchovy Josefu Dobešovi (VV) jde prý hlavně o kvalitu výuky a až ve druhé řadě o úspory. Také všichni sociálnědemokratičtí hejtmani s výjimkou Davida Ratha chtějí slučovat střední školy a omezit osmiletá gymnázia.
Na jednání hejtmanů a primátora Prahy s ministrem školství Josefem Dobešem (VV) patrně nikdo nezpochybnil, že na osmiletá gymnázia bude chodit jen pět procent populačního ročníku oproti zhruba deseti procentům v současné době. „Je potřeba redukovat nebo omezit počet osmiletých gymnázií z deseti procent na pět procent," řekl na pondělní tiskové konferenci hejtman Karlovarského kraje Josef Novotný. Někteří pedagogové přitom postrádají solidní argumenty pro takový postup. Nezpochybňují ale, že na základních školách po odchodu nejlepších žáků klesá motivace.
Více než dvouhodinové jednání v pondělí 31. ledna odpoledne označil ministr Dobeš za zpětnou vazbu na prosincové představení sporného projektu Ideální škola. Prvotním důvodem pro „nepopulární, ale nutné“ slučování škol a omezování míst na gymnáziích je podle ministra zvýšení kvality výuky. Ekonomické důvody jsou prý až druhotné. „Všechny kraje na toto přistupují s výjimkou Středočeského kraje," řekl Dobeš novinářům.
Jako „donedávna vysokoškolský pedagog“ podpořil tyto záměry i pražský primátor Bohuslav Svoboda. „Nechci, aby cílem byla úspora peněz,“ oponoval ale Svoboda ministrovi, „peníze ušetřené optimalizací se musejí vrátit do školství.“
Nově chce ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) určit a podporovat takzvané školy rodinného stříbra. Ve spolupráci s kraji vybere „rozhodně spíš jednotky než desítky“ zařízení, kterým zaručí exkluzivitu, tedy že ve stejném oboru nevznikne žádná jiná škola v ČR. Ministerstvo také školy rodinného stříbra podpoří zvláštními rozvojovými projekty. Jako příklad takové školy se sice uvádí rybníkářská škola ve Vodňanech, ale ta má konkurenci přímo v Jihočeském kraji, totiž Střední školu rybářskou a vodohospodářskou Jakuba Krčína v Třeboni. Ta nakonec možná bude sama stát o administrativní sloučení s „vyvolenou“ vodňanskou školou.
Účastníci schůzky na MŠMT si v zásadě notovali a pochvalovali si vznik takové platformy pro jednání. Vůli krajů k redukci středních škol ocenil ministr i jeho náměstek Ladislav Němec.
Josef Dobeš přislíbil, že se vynasnaží zúčastnit se příslušných jednání zastupitelstev krajů, kde hejtmanům znovu poděkuje za spolupráci a podpoří plány na takzvanou optimalizaci.
Také Vlasta Bohdalová, stínová ministryně školství z ČSSD, podle svého vyjádření pro Český rozhlas „samozřejmě“ souhlasí s optimalizací. Očekává, že ministerstvo nadále nebude povolovat zřizování soukromých středních škol, když s tím kraj nesouhlasí. Slučovat doporučuje jen podle oborů, ne tedy například gymnázium s učilištěm, jak se občas stává. Zopakovala také tradovaný nepřesný údaj, že naplněnost středních škol je zhruba 65 %.
Podle výroční zprávy České školní inspekce je to celorepublikový průměr pro střední odborné školy, zatímco kapacita gymnázií — která tvoří asi čtvrtinu počtu všech středních škol a učilišť — je vytížena z více než osmdesáti procent. Tato hodnota se navíc velmi liší v jednotlivých krajích. V Jihomoravském kraji jsou gymnázia naplněna z bezmála 97 % a ve Zlínském jen z necelých šedesáti. V zařízeních středního odborného vzdělávání v Olomouckém kraji je využito ani ne 33 % jejich kapacity.