Budoucnost víceletých gymnázií v krajích je nejistá
Dušan RadovanovičKlesající populační křivka ohrožuje budoucnost některých středních škol, především víceletých gymnázií. Kraje chystají jejich slučování a případně i rušení. Zachovat naopak chtějí některé tradiční obory.
Víceletým gymnáziím hrozí postupné rušení. Může za to především neúprosná demografická křivka, podle níž každý rok nastupuje do škol menší počet žáků. Víceletá gymnázia tak brzy mohou mít nedostatek žáků, nebo brát téměř každého.
Vážný problém mají především v jednotlivých krajích, kde děti za studiem často dojíždí. Jak upozornil server Denik.cz, je takovým příkladem například kraj Vysočina. V kraji nastupuje každý rok na střední školu o osm set studentů méně, než je plná kapacita.
„Řekl bych, že my jsme školou, která bude mít s tímto problémy. Z 317 žáků je 191 dojíždějících, to je vysoké procento. Pokud by bylo víceleté gymnázium v našem městě zrušeno, byly by nadané děti z menších obcí zbaveny možnosti studovat na víceletém gymnáziu,“ řekl Deníku ředitel víceletého gymnázia v Bystřici nad Pernštejnem Milan Horák.
Vzhledem k úbytku studentů nyní kraj zvažuje, že některé školy zruší nebo sloučí. Náklady na jednoho studenta totiž příliš stoupají. „Čísla jsou neúprosná. Už teď jsou některé střední školy využity jen ze tří čtvrtin kapacity. To je pro kraj dlouhodobě neudržitelný stav žádající si jednání o zásadní změně,“ přiznal hejtman kraje Vysočina Jiří Běhounek.
Kraj připravuje návrh, podle něhož v menších městech dojde k seskupení některých škol do jedné zastřešující organizace s jedním vedením, které by zajistily celé fungování středního školství v dané lokalitě. Na jedné škole tak mohou vyučovat více oborů.
Nejvážnějšími kandidáty na zásadní redukci jsou víceletá gymnázia a autoopravárenství. Podle krajské radní pro oblast školství Marie Kružíkové chce kraj naopak udržet některé tradiční obory. „Chceme zachránit jedinečné obory, o které je menší zájem, ale mají v regionu tradici. Díky této cestě se podařilo na Vysočině zachovat obory hodinář, kameník nebo fotograf,“ uvedla Kružíková.
Ideový spor o smysluplnost víceletých gymnázií se přitom vede již řadu let. Podle jejich zastánců umožňují nadaným dětem studovat v adekvátním prostředí a motivují je k usilovnějšímu studiu. Mnozí psychologové ovšem upozorňují, že děti ztrácí kontakt s reálným světem, do něhož patří i méně nadané a problematické děti. Odchod talentovanějších také sráží úroveň na základních školách.
Další informace:
Denik.cz Víceletá gymnázia na malých městech asi skončí