Íránské opoziční strany a skupiny se snaží využít oficiálně vstřícný postoj režimu ke snahám o změnu poměrů v Egyptě a na pondělí svolavají vlastní solidární demonstraci. Děje se tak i přes výslovný zákaz úřadů a prohrůžky represemi.
Íránská opozice o víkendu opět vyzvala svoje stoupence k účasti na pondělní demonstraci na podporu egyptského lidového povstání. Výzva se na internetu objevila již podruhé, a to i přes sobotní rozhodnutí íránského ministerstva vnitra, které manifestaci zakázalo. Tématu se ve zvláštní zprávě věnuje agentura AP.
Podobně jako předchozí apel z minulého týdne, bylo i aktuální oznámení zveřejněno na internetové stránce Kaleme.com. Skupina hlavních íránských opozičních sdružení a stran v něm vyzývá svoje příznivce, aby v hojném počtu v pondělí přišli a za každých okolností se zdrželi násilí.
Opozice také v prohlášení obvinila íránskou vládu z toho, že uplatňuje dvojí standardy. Režim Mahmúda Ahmadínežáda totiž už dříve vyjádřil podporu protestům v Tunisku a v Egyptě — zároveň ale brání íránské opozici pořádat jakékoli demonstrace.
Íránská vláda v sobotu zamítla první žádost neúspěšných prezidentských kandidátů z roku 2009 Mahdího Karrúbího a Míra Hosejna Músávího na pořádání příslušné akce. Požadavek označila za protizákonný a varovala, že zasáhne proti demonstrantům, pokud se akce uskuteční. Sama namísto toho uspořádala v pátek vlastní podpůrnou akci, kterou zakomponovala do oslav íránské islámské revoluce.
Teherán zároveň chystá přísnější pravidla pro novináře a umělce. Íránská oficiální tisková agentura IRNA v neděli zveřejnila záměr státního zastupitelství vytvořit speciální oddělení, které se bude zabývat výhradně přestupky a trestnými činy spojenými s médii a s kulturou. Podle státního zastupitelství by měl nový úřad dohlížet především na dodržování norem, které stanovují nejvyšší náboženští představitelé Íránu.
Podle AP je ale vytvoření úřadu jen novým nástrojem pro ztížení práce neoficiálních médií. Mnoho novinářů a umělců totiž v roce 2009 podpořilo protesty proti znovuzvolení prezidenta Ahmadínežáda.
Sporné íránské prezidentské volby v červnu 2009 vyhrál podle volební komise právě Ahmadínežád. Opozice ale výsledky hlasování označila za zmanipulované a uspořádala proti nim řadu masových protestů. Bezpečnostní jednotky nakonec demonstrace násilně potlačily.