Íránská opozice mění taktiku
Petr JedličkaSpontánní protiřežimní hnutí, jež vzniklo v Íránu po červnovém znovuzvolení prezidenta Ahmadínežáda, dle agenturních pozorovatelů slábne. Někteří vlivní disidenti proto vyzývají ke změně dosavadních způsobů protestu.
Více než padesát příznivců íránské opozice bylo zadrženo během takzvané červené středy — tradičních oslav Čaršanbe Súri, svátku ohně, který ohlašuje příchod perského nového roku. Informovala o tom agentura BBC. Dle jejího teheránského dopisovatele Jona Leyna ale nedošlo v íránské metropoli k žádným větším střetům. Jak konstatuje AFP, opoziční hnutí, jež vzniklo v reakci na údajné podvody při červnových prezidentských volbách, ztrácí sílu. Proto se čím dál častěji objevují výzvy k zásadnímu přehodnocení taktiky.
Jeden z posledních impulsů přinesl Amir Džahánčáčí, perský obchodník a spisovatel žijící v Londýně. Džahánčáčí chce vytvořit nadační síť, která by podporovala jednotlivé iniciativy v samotném Íránu.
„V současné době nemá zelené (opoziční) hnutí... strukturu. Nemá vyjasněný směr, jímž by se chtělo ubírat. Nemá ani jednoznačného vůdce,“ uvedl devětačtyřicetiletý Džahánčáčí, jehož otec byl ministrem financí v poslední vládě šáha Páhlavího.
„Já osobně bych rád přispěl k přeměně současných buněk neklidu v buňky rezistence,“ dodal pro AFP. Každá z opozičních skupin bude mít dle Džahánčáčího možnost předložit konkrétní projekt a jeho síť jí pomůže.
Ke změně taktiky a nové protestní iniciativě vyzvala ve čtvrtek také patrně nejvýznamnější postava opozičního hnutí v samotném Íránu, Mír Hosejn Musáví. „Nový rok je rokem vytrvalosti a odporu,“ citovala Musávího agentura TASR na základě prohlášení, které se objevilo na opozičních stránkách. „Nemáme právo opustit legitimní požadavky perského národa. To by byla zrada,“ stálo v prohlášení dále.
Podle lidskoprávních skupin, které vývoj v Íránu sledují, se podobně stylizovaných výzev objevují v poslední době na opozičních serverech desítky.
Írán zažil za poslední půlrok celkem tři protestní vlny: červencovou, která následovala po znovuzvolení prezidenta Ahmadínežáda, listopadovou, jež byla reakcí na soudní procesy s představiteli opozice a prosincovou, která kulminovala kolem šíitského mučednického svátku Ašúrá.
Ani při únorovém výročí islámské revoluce, ani při následné popravě dvou disidentů, a zdá se, že ani teď, při oslavách začínajícího nového roku (21. března), se již íránské protestní hnutí nedokázalo zmobilizovat.
Jak shrnuje BBC, od začátku první protestní vlny bylo v Íránu zabito nejméně třicet odpůrců režimu (opozice udává přes sedmdesát). Více než dvě stě disidentů zůstává za mřížemi. Osmdesát lidí bylo doposud odsouzeno v souvislosti s opoziční činností k šesti měsícům až patnácti letům vězení. Padlo též deset rozsudků smrti (některé agentury uvádí osm, jiné i jedenáct), z nichž dva byly už vykonány.
Tisíce lidí byly při jednotlivých protestech zadrženy na několik hodin, dnů i týdnů, a poté propuštěni. Naposledy se tak stalo skupince čtyř známých aktivistů, mezi kterou byl také Mohsén Mirdamádí, předseda Fronty účasti na islámském Íránu. Frontu nechal Ahmadínežádův režim zakázat coby nejvlivnější opoziční stranu v pondělí, 15. března.
Další informace:
AFP Iran activist launches support project for opposition
AP Iran frees activists for Iranian New Year holiday
BBC Iranian police arrest 50 people at traditional festival
TASR Iránska opozícia neupustí od protestov ani v Novom roku