Íránský režim zakázal nejvlivnější proreformní stranu
Petr JedličkaFrontě účasti na islámském Íránu bylo z údajného rozhodnutí soudu pozastaveno oprávnění k výkonu politické činnosti. Strana se hodlá bránit. Může jít ale i o preventivní zákaz, s omezenou dobou trvání.
Politická činnost Fronty účasti na islámském Íránu je na základě rozhodnutí soudu zakázána. V minulých dnech byly zapečetěny její kanceláře. Těmito slovy oznámil Solát Mortazáví, náměstek íránského ministerstva vnitra pro věci politické, zákaz nejvlivnější reformistické strany v zemi. Podle agenturních zdrojů se tak stalo v pondělí večer. Mortazávího citovala perská ISNA.
Fronta účasti na islámském Íránu nepatří ke stranám, které usilují o demokracii západního typu. Jejím cílem je ustavení demokracie islámské, tedy řízené šíitskými duchovními podle pravidel islámského práva. V kontextu íránského politického systému však patří do liberálnějšího proudu. Mnohaletým předsedou Fronty byl například Muhammad Réza Chátamí, bratr proreformního prezidenta z let 1997-2005, Muhammada Chátamího.
Světové agentury neposkytly k zákazu mnoho informací. Podle AP dokonce tiskový mluvčí Fronty Husajn Kašefí uvedl, že k žádnému soudnímu rozhodnutí nedošlo, že strana dále funguje a bude vládu žalovat za zvůli.
Zřejmé je ovšem, že k zákazu se již delší dobu schylovalo. Fronta si na svých webových stránkách opakovaně stěžovala na represe. Dvě z důležitých postav strany, předseda Mohsén Mirdamádí a známý novinář Saíd Hadžjarian, byly minulý rok zatčeny. Dne 11. března měla mít strana výroční zasedání, ovšem dle její tiskové zprávy jí v tom úřady zabránily.
Představitelé Fronty se od samého počátku účastnili protestů proti podle jejich slov zmanipulovanému vítězství stávajícího prezidenta Ahmadínežáda ve volbách (červen a červenec 2009), proti následné represi (listopad a prosinec 2009) i proti nastupující normalizaci (únor 2010). Mezi stovkami Íránců zadržených po volbách byly desítky členů právě z Fronty.
Tiskové agentury ale zároveň připouštějí, že zákaz může být jenom přechodný. V úterý 16. března započnou v Íránu oslavy Nového roku, které potrvají až do vlastního svátku v neděli 21. Během oslav má mnoho lidí prázdniny a očekává se proto, že se protiahmadínežadovské protestní hnutí pokusí svolat další demonstrace. Íránská policie již rozšířila zvěst, že zadrží na celé prázdniny každého, kdo bude podněcovat nepokoje. Zákaz Fronty tak může být preventivní.
V červnu, v listopadu, v prosinci a v únoru zažila Islámská republika Írán největší pouliční protesty za jednatřicet let své existence. Během nich byly zadrženy stovky demonstrantů, z nichž většina byla zakrátko propuštěna. Více něž osmdesát lidí odsoudil režim k mnohaletým žalářům. Dva protestující byli oběšeni. O popravě dalších šesti rozhodl v pondělí soud. Tito obvinění se nicméně mohou ještě odvolat.
Další informace:
AP Iran bans leading pro-reform political party
Rádio svobodná Evropa / Rádio Svoboda Iran Said To Ban Activities Of Largest Reformist Party