Jednání ministra zdravotnictví s lékařskými odbory a komorou o platových požadavcích lékařů definitivně zkrachovala. Podle předsedy lékařských odborů Engela jednání ani neměla najít skutečnou dohodu. Kraje se chystají na krizová opatření.
Jednání ministra zdravotnictví s lékařskými odbory a komorou o platových požadavcích lékařů ve čtvrtek definitivně zkrachovala. Odboráři nevyzvou 3 800 lékařů ve výpovědi, aby je stáhli a zůstali v nemocnicích, chtějí o situaci jednat s předsedy koaličních stran.
Ministr Leoš Heger z TOP 09 i přes nedohodu přidá lékařům od března pět až osm tisíc korun měsíčně. Návrh dá na web a týden vyčká, zda lékaři začnou výpovědi stahovat. Pokud ne, začne chystat krizové zajištění péče.
Po čtvrteční schůzce ministr novinářům řekl, že odbory jeho návrh odmítly. Do zvýšení mezd zdravotníků jdou letos dvě miliardy korun. Doktoři z nich dostanou tři čtvrtiny, tedy 1,5 miliardy, zbytek je pro sestry a další zdravotnický personál.
Podle předsedy lékařských odborů Martina Engela je snížení slibované částky na mzdy lékařů z původních dvou miliard nepřijatelné. Ministr prý původně slíbil na doktora sto tisíc korun za rok navíc, bude to ale jen kolem šedesáti tisíc korun, řekl Engel.
„Po týdnu jsme se dostali tam, že jsme ztratili půl miliardy. Kdybychom jednali ještě týden, tak z té nabídky nezbude nic. Nikdo nemůže být překvapen, že pro Lékařský odborový klub je nabídka nepřijatelná," doplnil Engel.
Podle Engela navíc jednání neměla najít skutečnou dohodu, nýbrž postavit proti odcházejícím lékařům jejich zůstávající kolegy, veřejnost a zdravotní sestry. Předseda lékařských odborů naléhavě žádal zodpovědné členy vlády, aby začali s odbory a s lékařskou komorou skutečně jednat.
Podle jihomoravského hejtmana a předsedy asociace krajů Michala Haška z ČSSD je neshoda špatnou zprávou pro všechny, především pro pacienty. „Vláda zaspala a nemá žádné krizové scénáře. Kraje se připravují na nejhorší variantu, tedy na masový odchod lékařů v důsledku neschopnosti vlády krizi vyřešit,“ uvedl Michal Hašek.
„Nemocnice v krajích zajistí takovou péči, na kterou budou k dispozici lékaři, fakultní státní nemocnice budou ale mít na řadě míst velké problémy samy se sebou, a nelze o ně opřít zajištění chybějící akutní lůžkové péče,“ doplnil Hašek.
Podle komunistické stínové ministryně zdravotnictví Soni Markové svede vláda svůj neúspěch ve vyjednávání na lékaře. „Vláda nakonec přistoupí ke změnám, které budou nevýhodné pro nízkopříjmové skupiny obyvatel, neboť bude ohrožen jejich přístup ke zdravotní péči,“ uvedla v rozhovoru pro Deník Referendum Marková.
Podle Markové je taktéž evidentní, že důsledky ponesou vedle občanů i kraje, přičemž není podle komunistické poslankyně v jejich silách situaci řešit. „To je v silách vlády, nikoho jiného. Zajímalo by mne mimochodem, zda by kabinet postupoval stejně i v případě, kdy by v krajích vládla ODS,“ doplnila Marková v narážce na okolnost, že v krajích vládne opoziční ČSSD.
Podle Engela je navíc diametrální rozdíl mezi tím, jaká nabídka je na papíře a jaká se vyslovila. Odbory nesouhlasí s tím, aby přidáno dostali jen někteří lékaři v osobním ohodnocení a odměnách, ale aby se už letos změnily tarify. Jen tak prý budou mít záruku, že přidáno dostanou všichni.
Výpověď podalo asi 3 800 ze zhruba 20 tisíc nemocničních lékařů. Heger řekl, že nemůže zajistit, že nemocnice přijmou zpátky do práce všechny. Člen vedení lékařských odborů Miloš Voleman řekl, že od tohoto požadavku odboráři ustoupili, situace se bude řešit individuálně.
Některá místa totiž už mohou být obsazena. „Naprostá většina, pokud výpovědi stáhnou, přijata bude," doplnil ale ministr.
http://blisty.cz/art/57083.html
o úloze Dany Juráskové (ČAS, členka ODS) týž autor:
http://blisty.cz/art/57109.html