Odboráři přednesli v pondělí ministru Hegerovi návrh dohody, která by konkrétně upravovala podmínky, za nichž lékaři své výpovědi stáhnou. Ministr tuto konkretizaci svého návrhu přidat lékařům dvě miliardy odmítl a jednání se vrátila na počátek.
Lékařské odbory a komora předložily v pondělí ministru zdravotnictví Leoši Hegerovi (TOP 09) dohodu, kterou s ním chtějí uzavřít kvůli hrozícím odchodům lékařů. Podle ministra je nepřijatelná a „vrací vše zpět". Odbory pak odmítly vyzvat doktory, aby své výpovědi stáhli. Novinářům to po pondělním jednání řekl ministr Heger. Další rozhovory se uskuteční ve čtvrtek.
Podle ministra návrh smlouvy, kterou mu v pondělí představitelé lékařské komory a odborů předložili, má „ultimativní charakter" a klade si „téměř vazalské podmínky". „Je to návrh smlouvy, která vše vrací zpět a naše požadavky neguje jako neurčité, nedávající garance a neuspokojující," uvedl Heger. Páteční nabídku, kterou odborářům dal, považuje dál za „správný krok správným směrem".
V nemocnicích se k odborářské protestní akci Děkujeme, odcházíme připojilo asi 3 800 z 20 tisíc lékařů. Práci by mohli opustit do konce února. Odbory žádaly růst mezd na 1,5 až trojnásobek průměrného platu podle kvalifikace a praxe, chtěly také některé systémové změny. Ministr v pátek slíbil poslat nemocnicím na zvýšení platů zdravotníků dvě miliardy korun. Doktory poprosil, aby své výpovědi stáhli. Odbory po něm ale chtěly záruky, že se budou moci lékaři vrátit zpět na své místo. Podle Hegera není možné s ohledem na zákoník práce takovou garanci dát.
Podle ministrova náměstka Petra Noska obsahuje dohoda devět bodů — osm požadavků na ministerstvo a jeden na protestující lékaře. Uvedl, že pokud by ministerstvo všech osm bodů splnilo, lékaři by své výpovědi stáhli. „Zásadně odmítám, že Lékařský odborový klub postupně stupňuje své požadavky," uvedl předseda lékařských odborů Martin Engel. Podle něj jsou požadavky odborářů od loňského března stejné. Zopakoval, že nabídku ministerstva považuje za „polotovar, na kterém je ještě hodně práce". Odboráři chtějí třeba vědět, kolik z dvou miliard dostane jednotlivý lékař a jak se k němu peníze dostanou.
Engel nesouhlasí s tvrzením, že ministerstvo nemůže návrat lékařům na jejich pracovní místo zaručit. „Není to absolutně pravda, že nemůžou nic garantovat," uvedl odborář. Podle něj bez záruk, že se mohou lékaři vrátit, nemůže v úterý na jednání předsedů odborů z regionů vyzvat ke stažení výpovědí. „Šli jsme do toho jako jeden tým. Jeden za všechny, všichni za jednoho — jiná možnost není," dodal.
Prezident České lékařské komory Milan Kubek řekl, že je pondělním jednáním s ministrem „velmi zklamán". Hegerův návrh prý přes víkend rozpracovali a dali mu formu závazné dohody. „Neviděl jsem na dnešním jednání vůli vyřešit věc konstruktivně před 1. březnem," řekl novinářům Kubek.
Na dotaz Deníku Referendum uvedla Lenka Bazalová, zdravotní sestra z opavské nemocnice a neformální mluvčí facebookové skupiny „Jsem zdravotní sestra a akci Děkujeme, odcházíme plně podporuji“, která už má osm set členů, sdělila: „Nemohu a nechci se vyjadřovat k dnešnímu jednání s ministrem Hegerem. Nemyslím si ale, že v nových návrzích lékařů jde o stupňování jejich požadavků. Řekla bych, že jde o specifikaci jednotlivých kroků tak, aby slíbené peníze doputovaly opravdu směrem k lékařům."
Zdůraznila zároveň, že ministrem Hegerem avizované dvě miliardy vinou změněné úhradové vyhlášky, která letos ubrala nemocnicím pět procent na platbách za poskytnutou péči, fakticky zůstane situace stejná jako v loňském roce.
„Sestřičky si samozřejmě také zaslouží lepší ohodnocení, už vzhledem k jejich vzdělání, které je vesměs vysokoškolské,“ připomněla Lenka Bazalová, která ostatně už v roce 2009 pomáhala organizovat petici za zvýšení platů zdravotních sester a ostatních nelékařských profesí ve zdravotnictví.
Podle ministra lékařská komora a odbory v dohodě žádají legislativní změny v „nereálných termínech". Heger uvedl, že ve smlouvě se představitelé lékařů zmiňují o návrhu zvláštního zákona o odměňování doktorů, které by „stavěl do role ústavních činitelů".
Dohoda navíc požaduje uzavření vyšší kolektivní smlouvy, což se za posledních dvacet let nepodařilo, řekl ministr. Komora a odbory prý chtějí i to, aby zdravotnická zařízení ze dvou slibovaných miliard dostala peníze „bez ohledu na výkon podle klíče: čím víc lékařů v nemocnici, tím víc peněz". Podle Hegera ČLK a LOK „dirigují ministerstvo k tomu", aby nechalo reformu v jejich režii.
Proti postupu odborů a komory zároveň ostře vystoupil předseda sněmovního zdravotního výboru Boris Šťastný (ODS). „Vystupňované požadavky LOK a ČLK ve stylu ‚peníze, nebo život' nemohou mít v naší zemi dalšího zastání," sdělil ČTK Šťastný. Vedení ČLK vyzval, aby „obnovilo stavovské poslání komory a hájilo zájmy všech lékařů", nebo aby se vzdalo funkcí.