Po výzvách, peticích a hrozbě uzavření některých nemocnic nakonec přece jen přišel ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) za lékaři s penězi a návrhy řešení. Ohroženi jsou ale lékaři, které nemocnice již nevezmou zpět, a také deset tisíc ambulantních lůžek.
Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) nabídl v pátek lékařům dvě miliardy korun na zvýšení platů zdravotníků a požádal doktory, aby stáhli své výpovědi. Lékařské odbory nabídku podle svého předsedy Martina Engela považují za posun. Zatím se ale s ministrem nedohodly na zárukách, aby se lékaři mohli vrátit zpátky do své práce. Po pátečním společném jednání to na tiskové konferenci řekli Heger a Engel.
„Po dlouhém hledání zdrojů a přehodnocení rychlosti postupu reformy jsme uvnitř zdravotnického systému nalezli dvě miliardy korun," řekl ministr. Dodal, že se tak stalo „v zájmu rodiček, nedonošených dětí, všech občanů a hladkého průběhu reformy".
Podle Hegera by se peníze měly použít na zvýšení mezd „zdravotnických pracovníků", tedy nejen doktorů. Ty ministr na tiskové konferenci několikrát poprosil, aby své výpovědi stáhli. Zdůraznil, že je to maximální nabídka. Pokud by se měly uvolňovat další finance, znamenalo by to podle něj kolaps zdravotnického systému.
V odborářské protestní akci Děkujeme, odcházíme podalo výpověď asi 3 800 z 20 tisíc nemocničních lékařů. Odbory žádají zvednutí příjmů na 1,5 až trojnásobek průměrného platu podle kvalifikace a praxe. Podle prezidenta lékařské komory Milana Kubka by nabízené dvě miliardy znamenaly navýšení hodinové mzdy o 15 až 50 korun.
Předseda Lékařského odborového klubu — Svazu českých lékařů Engel řekl, že odbory musí nejdřív návrh analyzovat. Nabídku ale považuje za „posun". „Musím zároveň říct, že jsme se zcela nedohodli, co bych si představoval za garance, jak bude návrat kolegů do práce vypadat," uvedl předák. Dodal, že požadování záruk není „akcelerace podmínek". O garancích prý dosud nevyjednával proto, že je považoval za jasné.
Mezitím ale vedení některých nemocnic za odcházející lékaře začalo přijímat náhradu či začalo snižovat počet personálu. Jinde se ředitelé zmínili o tom, že se nespokojení doktoři už nemusejí vracet. Odbory chtějí ujištění, že lékaři po stažení výpovědi budou moci jít zpátky do práce.
Heger uvedl, že tuto podmínku do návrhu ministerstvo nezařadilo. Není prý akceptovatelná. „Ministerstvo zdravotnictví není schopno zasahovat do zákoníku práce a není schopno ovlivnit osudy jednoho každého člověka, který se pohybuje ve zdravotnictví. Tu garanci bychom nemohli naplnit," dodal ministr.
Další jednání o zárukách by se mělo konat v pondělí odpoledne. V úterý se pak představitelé odborů sejdou. Na jejich zasedání by mělo padnout konečné rozhodnutí o tom, zda akci ukončí, či zda budou v protestu pokračovat.
Lékaři požadují na zvýšení platů miliardy tři. Zda návrh lékaře uspokojí a výpovědi stáhnou, se ministr dozví až 1. února, kdy se v Praze sejdou předsedové nemocničních odborů z celé republiky.
Koalice dala Hegerovi mandát, aby se zdravotníky vyjednal smír. Ve výpovědi jsou čtyři tisíce ze zhruba dvaceti tisíc nemocničních lékařů, další stovky vypovídají dohody, které umožňovaly sloužit přesčasy. Nejohroženější se zdá být péče o novorozence. Jen v Praze by musely zavřít dvě ze šesti porodnic a ostatní by nebyly schopné kapacitu zvládnout. Ve středu to uvedl pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS), který před nástupem do funkce působil jako přednosta gynekologicko-porodnické kliniky vinohradské nemocnice.
Problém by mohl být se zajištěním porodů, ale i většiny operací, protože mezi lékaři ve výpovědi je řada anesteziologů, bez nichž nelze operovat. Ohroženým oborem je také neurologie.
Za lékaře se přitom v petici SOS zdravotnictví postavilo už devět tisíc lidí. „Je třeba, aby byl slyšet alespoň trošičku i hlas druhé strany, když ta první tak úspěšně manipuluje," uvedla spoluautorka petice profesorka Eva Havrdová. Přední odbornice na léčení roztroušené sklerózy pracuje na neurologické klinice Všeobecné fakultní nemocnice, odkud odchází sedmdesát procent lékařů.
K urychlenému jednání s lékaři vyzvaly vládu v otevřeném dopise také některé české osobnosti. „Situaci ve zdravotnictví je třeba řešit rozumným způsobem, ne ji eskalovat. Je patrné, že peníze ve zdravotnictví utíkají jinudy, proto je třeba spojit zvýšení platů lékařům se zásadními protikorupčními opatřeními,“ řekl Deníku Referendum jeden ze signatářů výzvy architekt Vlado Milunič.
Ministr dohodl se zdravotními pojišťovnami plán, jak by nemocnice mohly získat peníze na zvýšení platů — chce zrušit deset tisíc akutních lůžek. Rušení začne letos a bude pokračovat příští rok. Úspora ze zrušení patnácti procent akutních lůžek by se měla pohybovat kolem pěti miliard korun.