Navzdory opačným příslibům ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) v pondělí nepředložil představitelům nespokojených lékařů žádný konkrétní návrh, jak by chtěl jejich odchodu z nemocnic zabránit. Další jednání se uskuteční v pátek. Novinářům to při odchodu ze schůzky s ministrem řekli předsedové lékařské komory a lékařských odborů Milan Kubek a Martin Engel. Ministr jim sdělil, že k případné nabídce a návrhům nemá mandát. Musí situaci nejdřív projednat v kabinetu.
Situací ve zdravotnictví kvůli výpovědím doktorů se bude ve středu zabývat vláda. Z nemocnic chce ke konci února kvůli nespokojenosti s výší platu odejít více než 3 800 z asi 20 tisíc lékařů. Odboráři už varovali, že hrozí zhoršení kvality a dostupnosti péče. Pokud by lékaři své výpovědi nestáhli, mohla by se některá nemocniční oddělení zavřít, a nebylo by možné akutní pomoc zajistit.
Předseda Lékařského odborového klubu — Svazu českých lékařů (LOK—SČL) Martin Engel se chce neprodleně obrátit přímo na premiéra Petra Nečase (ODS).
Ministr Heger novinářům řekl, že odbory požádal, aby lékaři své případné výpovědi o půl roku odložili. V příštích šesti měsících by měli vidět, že se reforma rozbíhá a zdravotnictví se začíná měnit. Podle ministra ale LOK—SČL na žádost nereagoval.
Odboráři se zatím ustoupit nechystají. Konečné slovo padne 1. února na setkání představitelů lékařských odborů.
Ministr vnitra Radek John (VV) navrhuje, aby se sešli zástupci Asociace krajů a ministerstev zdravotnictví, obrany a vnitra. „Z hlediska krizového řízení" by projednali hrozící odchod několika tisíc lékařů z nemocnic. Podle jeho názoru není možné v souvislosti s možným ohrožením zdravotní péče v ČR použít vyhlášení ani jedné ze dvou variant krizového stavu, které české právo zná.
„Jde mi o to, abychom se postavili čelem k možnému problému, připravili se na případná řešení, a měli jasno v tom, co v kterém momentě je reálné a potřebné," vysvětlil ministr vnitra. Nechce, aby se věc začala řešit až v momentě, kdy by nemocnice začaly zásadně omezovat svůj provoz.
John zdůraznil, že svoláním kulatého stolu nechce zasahovat do jednání mezi lékaři, odbory a ministerstvem zdravotnictví. „Vyřešení problémů platů lékařů je ve zcela jiné rovině než takováto schůzka," poznamenal. Z pohledu vnitra se ale podle něj jedná o situaci, která by mohla ohrozit životy a zdraví občanů České republiky.
Pro vyhlášení takzvaného stavu nebezpečí by ale musely být přímo ohroženy životy, zdraví či majetek občanů v situaci, kdy toto nebezpečí není možné odvrátit běžnou činností státní správy. Podle vnitra je v případě odchodů lékařů z nemocnic splnění takto formulované podmínky velmi diskutabilní. Další variantou je nouzový stav.
„Pro žádný z těchto typů krizového stavu zatím podle mého názoru není opodstatnění," uzavřel ministr John.
„Jestli chce ministr vnitra svolat takové jednání, rozhodně se nebudeme bránit,“ řekl Deníku Referendum jihočeský hejtman Jiří Zimola. „Nouzový stav, tím nemyslím podle zákona o krizovém řízení, ale přece působí této zemi současná vláda. Ta má také nástroje, jak ho vyřešit,“ dodal Zimola.