Premiér Petr Nečas doufá, že reforma zdravotnictví nabere tempo tak, aby byly reformní zákony přijaty ještě letos. S ministrem zdravotnictví dohodl konkrétní úkoly pro případ, že lékaři k 1. březnu hromadně odejdou z nemocnic.
Premiér a předseda občanských demokratů Petr Nečas doufá, že reforma zdravotnictví nabere tempo tak, aby byly reformní zákony přijaty ještě letos. Po pátečním setkání s ministrem zdravotnictví Leošem Hegerem z TOP 09 uvedl, že resort nesmí být černou dírou na peníze.
S ministrem dohodl i konkrétní úkoly pro případ, že lékaři nepoleví ve svých nárocích na zvýšení mezd a k 1. březnu hromadně odejdou z nemocnic, podrobnosti ale ani na dotaz premiér neupřesnil.
„Řešila se i aktuální situace v českém zdravotnictví. My jsme si i řekli možnosti, kterými bychom reagovali. Jsou také zadány konkrétní úkoly, které z toho plynou, které budou zpracovány a předloženy i vládě," uvedl premiér s tím, že naprosto klíčové jsou pro něj reformy. Podrobnosti k práci na krizovém plánu odmítl upřesnit s odvoláním na probíhající vyjednávání s odboráři.
„Řekli jsme si základní představu o legislativních změnách, o proceduře a legislativních lhůtách. Myslím si, že se nám podaří reformu zdravotnictví dostat do tempa, které umožní v letošním roce předložit a schválit klíčové zákony," dodal Nečas.
Heger pak ocenil zájem premiéra o dění v resortu. K akci lékařských odborů Děkujeme, odcházíme, která má přinést nemocničním lékařům zvýšení platů, uvedl, že ministerstvo se snaží plnit všechny požadavky odborů nefinančního rázu, k tomu patří i nastartování reformy.
Prvním krokem bylo vyhlášení boje korupci, což by mohlo přinést peníze na zvýšení platů. Zmínil také změny ve vzdělávání, které by měly přinést úlevu začínajícím lékařům a dát nové kompetence sestrám. Od premiéra dostal ministr za úkol analyzovat možnosti připojištění, který vyplývá z připravené reformní novely rušící zákaz připlácení na lepší péči a materiál.
„K finančním požadavkům lékařů — tam nadále trvá naše jasné stanovisko, že otevřenému vydírání nelze ustupovat," řekl. Platí do podle ministra i v situaci, kdy ví, že nemocnice jsou podfinancovány a mzdová problematika lékařů i nelékařů je velmi kritická.
Ministr slíbil, že bude hledat možnosti, jak urychlit reformní kroky, aby se urychlil příliv peněz na platy. Rozhodně ale podle Hegera lékaři nemohou počítat s tím, že od března se jim příjmy výrazně a plošně zvýší.
Svaz pacientů pojišťovnám: přidejte nemocnicím peníze
Svaz pacientů v pátek naopak vyzval zdravotní pojišťovny a zástupce státu v nich, aby přidali peníze nemocnicím na zvýšení platů lékařů. Jinak vyzve občany, aby využili dražší léčbu v cizině.
Rychlé řešení je nutné, jinak se zhorší kvalita zdravotní péče a v řadě míst hrozí i kolaps péče v nemocnicích, varovaly odbory. Peníze do nemocnic a na platy lékařů lze získat změnou úhradové vyhlášky, nyní platná norma snížila příjmy nemocnic o dvě miliardy korun. K úpravě vyhlášky vyzval ministerstvo také prezident lékařské komory Milan Kubek.
Další rychlou cestou k získání peněz na platy je potlačení korupce. Podle předsedkyně zdravotnických odborů Dagmar Žitníkové je třeba „utáhnout kohoutky", peníze na platy zdravotníků odebírají nákupy předražených léků a techniky. Podle Transparency International bere korupce ve zdravotnictví ročně asi 27 miliard, resort spotřebuje kolem 280 miliard za rok.
Ministr zdravotnictví Leoš Heger z TOP 09 tento týden vyhlásil protikorupční strategii, má uhlídat zbytečná vydání na ministerstvu i v nemocnicích za léky, materiály a přístroje. Se změnou úhradové vyhlášky zatím ale nepočítá.
Heger už dříve požádal lékaře, ať s odchody z nemocnic počkají a dají mu čas na nastartování reforem, které peníze do platů přinesou. V pondělí předloží lékařským odborům a komoře konkrétní návrhy.
Česká republika má podle Hegera víc lékařů než srovnatelné země, o práci sester na druhou stranu není zájem, protože hrají podřadnou roli. Změnami v legislativě chce ministr dosáhnout stavu, kdy budou sestry moci vykonávat vysoce specializované činnosti, například zastupovat lékaře anesteziologa na sále.
Protože plán vyžaduje řadu formálních kroků, jde ale podle ministra o budoucnost, nikoliv řešení nynější situace v nemocnicích. Právě anesteziologové jsou profesí, která by po vlně avizovaných odchodů v nemocnicích citelně scházela.