Britští labouristé vyhráli doplňovací volby, jsou stále oblíbenější
Roman BurešDoplňující volby v okrsku Oldham East a Saddleworth vyhráli britští sociální demokraté s náskokem deseti procent. Druzí skončili liberální demokraté, kteří i přes celkový pokles popularity dosáhli stejného výsledku jako v loňských volbách.
Britové z okrsku Oldham East a Saddleworth mohli ve čtvrtek hlasovat v doplňovacích volbách do parlamentu. Křeslo získala s pohodlným náskokem deseti procent hlasů Debbie Abrahamsová z opoziční labouristické strany. Podle většiny komentátorů byly doplňující volby prvním z přímých ukazatelů, jak britská veřejnost vnímá politiku současné koaliční vlády konzervativců a liberálních demokratů.
Druzí skončili liberální demokraté se ziskem téměř dvaatřiceti procent hlasů. Třetí konzervativci v obvodu ztratili od květnových parlamentních voleb čtrnáct procent hlasů a z parlamentních stran skončili s odstupem poslední.
Podle předsedy Labour Party Eda Milibanda jsou volby jasnou zprávou pro ministry ohledně zvyšování daně z přidané hodnoty, školného na univerzitách a celkového pojetí úsporných opatření vlády Davida Camerona.
Předseda Liberálních demokratů Nick Clegg naopak označil volby za úspěch. Jeho strana dosáhla stejného výsledku jako v květnu minulého roku, přestože celostátně se její popularita převážně po podpoření navýšení školného obecně výrazně propadla.
Při květnových volbách zde prohráli liberální demokraté s labouristy jen velmi těsně o přibližně stovku hlasů. Nyní ale zaostali o více než tři a půl tisíce. Podle politického editora televizní stanice BBC Nicka Robinsona mohou být obě strany se svým výkonem poměrně spokojeny, výsledky ale nejspíše znepokojí některé konzervativce.
„Tohle je první krok z dlouhé cesty Labour party. Ale co je důležitější, doufám, že vláda bude naslouchat tomu, co (volby) řekly ohledně klíčových témat,“ prohlásil Miliband. Nově zvolená poslankyně Abramsová dodala, že na základě těchto voleb by měla vláda přehodnotit svůj postoj a změnit kurz.
Zástupci konzervativců a liberálních demokratů ale na druhou stranu upozorňovali na to, že opoziční strana v tomto okrsku zvítězila pokaždé od roku 1997, kdy byl vytvořen.
V okrsku v Manchesteru na severu Anglie vyhrál v květnu labourista a bývalý ministr pro imigraci Phil Woolas rozdílem pouhých 0,3 procenta hlasů nad liberálnědemokratickým kandidátem Elwynem Watkinsem. Tehdejší vítěz však byl na podzim zbaven mandátu soudem kvůli lživým, v kampani použitým obviněním, že Watkins podporuje islamistické extremisty. Woolas tak byl po přibližně sto letech první poslanec, který byl přinucen vzdát se křesla.
Dobrá forma liberálů?
Někteří liberální demokraté prohlašovali, že výsledek ukázal, že jejich strana na tom není tak špatně, jak ukazovaly poslední celonárodní průzkumy preferencí. „Získali jsme větší podíl hlasů než minule a získali jsme tolik procent, s kolika labouristé vyhráli v květnu,“ řekl doslova místopředseda strany Simon Hughes.
Předseda Nick Clegg, který okrsek několikrát navštívil a pravidelně se objevoval při předvolební kampani, prohlásil, že jeho strana „přinesla boj až ke dveřím labouristů tak, že to zajisté ohromilo naše kritiky.“
„Musíme přijímat některá velmi těžká rozhodnutí, protože Labouristická strana zanechala britskou ekonomiku v nepořádku a my to po nich nyní musíme spravovat,“ prohlásil Clegg. „V roce 2015 doufám, že lidé zde, stejně jako jinde v zemi, uvidí, že naše rozhodnutí byla správná a že Británie je v lepší formě než když jsme vstupovali do vlády,“ dodal.
Celkově v Británii se ale podpora liberálů nadále propadá a je nejnižší od roku 1988, kdy byla strana založena. Podle novoročního průzkumu zadaného deníkem Independent by menší strana britské vládnoucí koalice nyní získala jedenáct procent hlasů a pouze patnáct poslanců, což je o dvaačtyřicet méně než po květnových volbách; dle středečního šetření, na němž se odvolává deník Guardian, spadla podpora Liberálních demokratů dokonce na sedm procent.
Labouristická strana by podle váženého průměru několika posledních průzkumů nyní dosáhla čtyřiceti procent, konzervativci osmatřiceti a liberální demokraté jedenácti. Za současného stavu by tedy většinu čtrnácti poslanců získali labouristé a Velké Británii by vládl kabinet s Edem Milibandem v čele.
Škrty a školné
Podpora liberálních demokratů se mírně snížila již po vstupu do vlády. Jejich největší problémy ale začaly až po schválení úsporného rozpočtu na letošní rok, po kterém straně klesly preference o tři procenta.
Největší propad přišel pak na podzim — v čase dohadů ohledně otevření vysokých škol trhu a zvýšení povolených stropů školného na trojnásobek. Po schválení reformy se preference liberálních demokratů snížily o dalších pět procentních bodů. Straně přitížil zejména předvolební slib většiny jejích kandidátů, že se zasadí o to, aby školné zůstalo na stejné úrovni.
„Pan Clegg tím byl osobně také zasažen,“ uvedl pro Guardian jeden z analytiků, který se politikou liberálních demokratů zabývá. Pouze osmatřicet procent Britů je s jeho výkonem na postu vicepremiéra spokojeno. Padesát procent dotázaných uvedlo opak.
Další informace:
The Guardian Oldham byelection: Blow to Lib Dems as Labour hold seat
BBC News Labour celebrate victory in Oldham East by-election
The Independent By-election sends a clear message, says Miliband
The Independent Labour win in Oldham deals blow to Coalition
The Guardian Are the Liberal Democrats staring into the abyss?
AFP Britain's coalition gov't dealt by-election blow