Podpora britských liberálů je na historickém minimu
Roman BurešMenší koaliční strana by po půl roce vládnutí s konzervativci získala jen patnáct poslanců - o dvaačtyřicet méně než po posledních volbách. Toryové se jí tak v obavě z vnitrostranických tlaků snaží pomáhat. Vzácně například vyzdvihují vlastní ústupky.
Podpora britských liberálních demokratů je nejnižší od roku 1988, kdy byla strana založena. Odhaluje to průzkum deníku Independent. Menší strana britské vládnoucí koalice by nyní získala pouze patnáct poslanců, což je o dvaačtyřicet méně než po květnových volbách.
Předseda strany Nick Clegg, který byl hlavním strůjcem koalice s Konzervativní stranou, je nejméně populárním lídrem třetí strany od roku 1989. Poslední průzkumy tak podtrhují velký propad, který zaznamenala podpora uskupení od vstupu do vlády.
Labouristická strana by podle váženého průměru několika posledních průzkumů nyní dosáhla čtyřiceti procent, konzervativci osmatřiceti a liberální demokraté jedenácti. Za současného stavu by tedy většinu čtrnácti poslanců získali labouristé a Velké Británii by vládl kabinet s Edem Milibandem v čele.
Podle politologa Johna Curtice z univerzity Strathclyde v Glasgow byly politické ztráty a zisky současné koalice rozděleny velmi nerovnoměrně. „Je jasné, že konkrétní politika i celkové směřování koaliční vlády pobouřily mnoho voličů liberálních demokratů, zatímco stoupenci Konzervativní strany jsou vcelku spokojeni,“ řekl doslova Curtice.
Strana Nicka Clegga je nyní dokonce méně populární než na konci sedmdesátých let, kdy se liberální demokraté sloučili se Sociálně demokratickou stranou a podpořili labouristický kabinet. Ve volbách v roce 1979 poté získali pouze jedenáct poslanců.
„Zdá se, že historie se opakuje, pokud vezmeme v potaz reakci veřejnosti na zapojení strany do vlády, která musí škrtat ve státním rozpočtu,“ prohlásil Curtice. „Zajisté by se neměli domnívat, že schopnost prosadit tvrdá opatření v duchu (konzervativci definovaného) národního zájmu jim přinese u volebních uren nějakou odměnu,“ dodal Curtice.
Škrty a školné
Podpora liberálních demokratů se mírně snížila již po vstupu do vlády. Jejich největší problémy ale začaly až po schválení úsporného rozpočtu na letošní rok, po kterém straně klesly preference o tři procenta.
Největší propad ale přišel na podzim — v čase dohadů ohledně otevření vysokých škol trhu a zvýšení povolených stropů školného na trojnásobek. Po schválení reformy se preference liberálních demokratů snížily o dalších pět procentních bodů. Straně přitížil zejména předvolební slib většiny jejích kandidátů, že se zasadí o to, aby školné zůstalo na stejné úrovni.
„Pan Clegg tím byl osobně také zasažen,“ doplnil Curtice. Pouze osmatřicet procent Britů je s jeho výkonem na postu vicepremiéra spokojeno. Padesát procent dotázaných uvedlo opak.
Pomoc od toryů
Liberální demokraty se nyní snaží podporovat i předseda konzervativců a premiér David Cameron. Podle deníku Telegraph má totiž obavu, že klesající preference jeho menšího koaličního partnera a následný tlak uvnitř strany by mohly koalici rozložit. A to by pro Camerona pravděpodobně znamenalo ztrátu premiérského postu, protože průzkumy nyní vedou opoziční labouristé.
Deník Telegraph navíc poukazuje na skutečnost, že vláda nefunguje ani tak jako koalice, ale spíše jako fúze obou stran. Skoro všichni liberálně demokratičtí poslanci mají zajištěno místo v nějakém kontrolním či exekutivním orgánu. Posty na ministerstvech zároveň nejsou rozděleny mezi obě strany, ale každá má na všech svoje zastoupení.
Konzervativci tak v současné době všemožně zviditelňují ústupky, které si jejich koaliční partner vyjednal, píše Telegraph dále. Jde tu například o rozšíření výjimek z daně z příjmu, více financí školám, které mají vyšší procento chudých žáků, nebo zmírnění reformy vysokého školství.
Další informace:
The Independent Lib Dem support hits all-time low
The Daily Telegraph Only a merger with the Tories will save most Liberal Democrat MPs
The Guardian Politics live blog - in Oldham East and Saddleworth