Venezuelská opozice se po pěti letech vrátila do parlamentu
Roman BurešVe středu se poprvé sešel nový venezuelský parlament, ve kterém po pěti letech opět zasedli zástupci opozice. Ve stejný den se konalo provládní shromáždění, kde prezident Hugo Chávez slíbil svým příznivcům, že opozice se nikdy nevrátí k moci.
Ve středu se poprvé sešel nový venezuelský parlament, který bude mít poprvé po pěti letech opět zastoupení opozice. Opoziční poslanci si ale stěžují na to, že je prezident Hugo Chávez obešel, když mu končící parlament před koncem minulého roku schválil rozšíření pravomocí, údajně kvůli obnově země po ničivých záplavách.
Chávez tak bude moci vládnout do poloviny roku 2012 bez podpory parlamentu, kde jeho Jednotná socialistická strana Venezuely ztratila v zářijových volbách ústavní většinu. Důležité zákony by tak prezident musel v novém parlamentu prosazovat pouze se souhlasem opozice.
Chávezovi zastánci se ve středu sešli na náměstí Plaza O'Leary v Caracasu, aby socialistickému prezidentovi vyjádřili podporu. Chávez chtěl podle deníku Guardian ukázat opozičním poslancům, že má stále vysokou podporu, a s mečem latinskoamerického osvoboditele Simona Bolívara prohlásil na adresu opozice: „Nikdy se nevrátí k moci!“
Jen pár ulic od shromáždění ale zrovna skládali přísahu nově zvolení opoziční poslanci. V zemi, kde prezident kontroluje všechny státní instituce, je podle deníku Guardian zisk blokační menšiny pro opozici velkým úspěchem. „Jsme zpátky!“ volali opoziční poslanci ke svým stoupencům, kteří se sešli před budovou zákonodárců.
„Chávez ztratil svou podporu, spousta lidí přešla na naši stranu. My jsme nyní většina,“ prohlásil na shromáždění opoziční poslanec Luis Guzman.
Opoziční koalice Svaz demokratické jednoty (MUD) získala v parlamentních volbách sedmašedesát křesel z celkových sto pětašedesáti. Reálně volilo opozici dvaapadesát procent voličů, ale kvůli kontroverznímu volebnímu zákonu nezískala stejný poměr míst. Volby v roce 2005 opoziční politici bojkotovali.
Chávez se i po dvanácti letech v úřadu stále těší padesátiprocentní popularitě. Ta ale v posledních letech postupně klesá a již v roce 2008 jeho strana ztratila pozice starostů ve většině velkých měst.
Klíčová ekonomika
Největším problémem Venezuely a pravděpodobně klíčovým tématem pro Chávezovo znovuzvolení příští rok zůstává hospodářství země. Výkon ekonomiky již druhý rok po sobě klesá. Vloni se snížil o 1,9 procenta a téměř sedmadvacetiprocentní inflace je jedna z nejvyšších na světě.
Vláda se tento týden již podruhé za poslední rok rozhodla devalvovat měnu. To podle analytiků odlehčí celkové ekonomické situaci země, ale nadále zvýší inflaci, na což doplatí zvláště chudí obyvatelé venkova — hlavní skupina Chávezových voličů.
„Ohlášená devalvace přispěje k řešení makroekonomických problémů země jen velmi málo,“ prohlásil Patrick Esteruelas ze skupiny Eurasia.
Chávezova vláda se také v poslední době musela vypořádat se sérií protestů zemědělců a studentů na západě země, kteří odmítali nadměrné zásahy autorit do práce farem a univerzit. Četnost demonstrací by se podle deníku Guardian mohla dále stupňovat, pokud se Chávezovi nepodaří ekonomickou situaci země zlepšit.
Další informace:
The Guardian Chávez and supporters remain defiant as opponents fill parliament
BBC News Opposition takes up seats in new Venezuelan parliament