Venezuelská opozice bude mít v parlamentu blokační menšinu
Roman BurešPodle prvních oficiálních výsledků venezuelských voleb získala široká opoziční koalice více než třetinu křesel v Národním shromáždění. Přestože strana prezidenta Cháveze volby vyhrála, nebude již moci sama schvalovat důležité reformy a ústavní změny.
Venezuelská opoziční koalice získala podle předběžných výsledků nedělních parlamentních voleb více než třetinu křesel v Národním shromáždění. Nově tak dostane možnost zablokovat důležité zákony navržené prezidentem Hugem Chávezem a jeho Jednotnou socialistickou stranou Venezuely (PSUV).
Prezidentka Národní volební rady Tibisay Lucenaová v pondělí ráno oznámila, že vládnoucí strana PSUV ve volbách získala minimálně devadesát křesel a opoziční koalice Svaz demokratické jednoty (MUD) přinejmenším devětapadesát. Dvě křesla připadnou menším stranám, přičemž o čtrnácti mandátech není prozatím rozhodnuto.
Cílem opozice ve volbách bylo získat minimálně pětapadesát křesel v Národním shromáždění, které jí zaručují, že s ní prezident Chávez bude muset na přijetí důležitých zákonů spolupracovat a usilovat o její podporu.
Volební účast byla dle vyjádření rady, jež plní ve Venezuele funkci ústřední volební komise, vysoká. Přesné číslo však neuvedla. Podle odhadů prezidenta se k urnám dostavilo až sedmdesát procent z přibližně sedmnácti milionů oprávněných voličů.
Výsledky voleb byly dík automatizovanému volebnímu systému ohlášeny pouze několik hodin po uzavření místností. Opoziční politici ale přesto obvinili volební úředníky ze zdržování výsledků, které měly být známé ihned, protože podle vlastního průzkumu tušili, že ve volbách uspějí. Ve Venezuele je ale zakázáno zveřejňovat jakékoliv volební odhady před zveřejněním oficiálních výsledků.
„Čekáme, protože dodržujeme zákon. Oni už vědí, co se stalo, my víme, co se stalo,“ prohlásil před zveřejněním výsledků Ramon Guillermo Aveledo, předseda opoziční MUD. Po zveřejnění předběžných výsledků dodal, že prozatím nesečtené okrsky jsou ty, kde by měla vyhrát opozice a urgoval zveřejnění konečných výsledků.
Podle reportéra BBC v Caracasu Willa Granta bude výsledek voleb znamenat jasné posílení politické síly venezuelské opozice, která se v předvolební kampani zaměřovala na problémy, které navzdory slibům Chávezova režimu přetrvávají — vysokou kriminalitu a rekordní inflaci.
„Nechceme v parlamentu většinu, ale hegemonii. Přesvědčivým vítězstvím by bylo dosáhnout více než sto deseti zákonodárců,“ prohlašoval před volbami šéf předvolební kampaně PSUV Aristobulo Isturiz. Podle předběžných výsledků je ale již jisté, že tohoto výsledku vládnoucí strana nedosáhne.
Nový parlament se ale nesejde dříve než v lednu, což dává prezidentu Chávezovi ještě tři měsíce pohodlné parlamentní většiny a čas k prosazení jakýchkoliv stěžejních opatření ještě do Vánoc.
Opoziční politici se do parlamentu vracejí po bojkotu voleb v roce 2005, kdy obvinili volební komisi a vládnoucí režim z plánování volebních podvodů.
Chávezova strana tak pět let vládla zemi prakticky neomezeně, a zákony navržené prezidentem byly většinou schvalovány bez výhrad. Stejně tak bylo snadné dosazení osob na klíčové posty, jako například předsedu Nejvyššího soudu. Z třinácti důležitých reforem, které za posledních pět let navrhl prezident Chávez, byly až na jednu všechny schváleny bez připomínek.
Za necelých dvanáct let vlády znárodnil Chávezův režim odkupem veřejné služby, část klíčového průmyslu a některá média. Podporu chudších obyvatel země si získal hlavně bohatými sociálními programy z ropných peněz, které podle vládních statistik snížily chudobu na polovinu a přinesly bezplatné školství a zdravotní střediska, ve kterých pracují kubánští zdravotníci.
Další informace:
BBC News Chavez foes advance in election
AFP Venezuela on edge ahead of critical vote result
AFP Venezuela opposition challenges Chavez in key vote