Venezuelané jdou volit, Chávez i opozice agitují
Roman BurešVenezuelu v neděli čekají volby do Národního shromáždění. Předvolební průzkumy ukazují, že šance vládnoucí strany prezidenta Cháveze a velké opoziční koalice jsou takřka vyrovnané.
Odpůrci i zastánci venezuelského prezidenta Hugo Cháveze se ve čtvrtek naposledy setkali v médiích před nedělními parlamentními volbami. Ty podle předběžných průzkumů slibují těsný souboj vládnoucí Jednotné socialistické strany Venezuely (PSUV) a velké opoziční koalice Svaz demokratické jednoty (MUD). Oba tábory považují volby za velice důležitý krok před soubojem o prezidentský post v roce 2012.
„Obě strany jsou vyrovnané,“ prohlásil Luis Vicente Leon, ředitel agentury na průzkum veřejného mínění Datanalisis. „Země je rozdělena na dvě prakticky stejné části,“ dodal. Poslední průzkumy, citované deníkem Guardian, ukazují mírnou převahu Chávezovy strany PSUV.
Přestože se vítězství opozice spíše nepředpokládá, mohl by MUD v Národním shromáždění získat alespoň sedmašedesát křesel, což by stačilo k zablokování Chávezových dekretů a zvýšení tlaku před prezidentskými volbami.
Venezuelané v neděli nově zvolí všech sto šedesát pět členů Národního shromáždění. To je nyní skoro kompletně v moci PSUV, protože velká část opozice minulé volby bojkotovala. Parlament tak bez připomínek schvaloval prakticky všechny prezidentovy návrhy.
Podle analytiků závisí výsledek voleb na tom, jak se Chávezovým zastáncům podaří zmobilizovat svoji základnu, a překonat vzrůstající nespokojenost voličů kvůli častým nedostatkům vody a potravin a výpadkům elektřiny.
Prezident představil novou sociální kampaň s názvem Můj dobře vybavený dům, ve které slíbil nákup tří set tisíc čínských kuchyňských spotřebičů a jejich prodej za minimální ceny ve státních obchodech. Chávez v televizním spotu flirtuje se svou ženou v nové kuchyni, chválí čínského velvyslance a obviňuje kapitalistické zlodějské obchodníky z vysokých cen.
Celá sociální kampaň bude nejspíše financována z výdělků z těžby ropy. Další Chávezovou zbraní před volbami je podle analytiků kontrola nad zaměstnanci státních podniků. Ti se ve čtvrtek účastnili povinného prorežimního pochodu ve městě Barquisimeto.
Opozice si před volbami stěžuje hlavně na to, že státní televize dávají výhradní prostor Chávezovým příznivcům a soukromé televize jsou nuceny vysílat jeho projevy. Strana PSUV také podle zdrojů využívá veřejné peníze k předvolební kampani. Změny volebních pravidel, které proběhly v minulých letech, by měly také nahrávat vládnoucí straně, protože přikládají větší váhu venkovským oblastem, kde má Chávez velkou podporu.
„Je to boj Davida s Goliášem, a skončí tak jako biblický příběh,“ řekl předseda opoziční koalice MUD Ramon Guillermo Aveledo agentuře AP a dodal, že opozice výsledky voleb uzná, pokud budou transparentní.
Podle opozičního komentátora Laureana Marqueze se přístup jednotné opozice zaměřil hlavně na lokální problémy a donutil Cháveze o nich mluvit. „Sám Chávez již není předmětem programu jako dříve. Nyní musí i on mluvit o kazícím se jídle ve vládních skladech a kriminalitě,“ řekl Marquez doslova.
Převážně chudí a venkovští obyvatelé ale stále zůstávají věrni Chávezovi a jsou vděční za bohaté sociální programy z ropných peněz, které podle vládních statistik snížily chudobu na polovinu a přinesly bezplatné školství a zdravotní střediska, ve kterých pracují kubánští zdravotníci.
Další informace:
The Guardian Hugo Chávez's hold on Venezuelan assembly in the balance
AP Chavez, opponents rally before Venezuela vote
Angus-Reid Chávez aims to retain control of legislature.