Vláda pro hluk? Hluk proti vládě
Jiří GuthTéměř patnáct set podpisů předali odpoledne iniciátoři petice proti zvýšení hlukových limitů na ministerstvo zdravotnictví, které mírnější regulaci paradoxně navrhuje. Iniciativa ProAlt zároveň před úřadem uspořádala protestní hlučení.
Minuta ticha bývá vzpomínkou a vyjádřením úcty. Minuta hluku ve středu 22. prosince odpoledne před ministerstvem zdravotnictví naopak vyjadřovala občanskou nespokojenost a byla jakýmsi varováním.
Obce, občanské iniciativy a nespokojení lidé protestují proti návrhu na zvýšení hlukových limitů. Během několika dnů nashromáždili asi 1 400 podpisů pod petice proti zvyšování hlukových limitů a za snížení aktuálního hlukového zatížení v obcích Modletice, Dobřejovice, Herink, Dolní Břežany a Jesenice a v městských částech Praha-Libuš a Praha 12. Do hnutí jsou zapojena mnohá občanská sdružení (např. Ekologický právní servis, Nad Drahaňským údolím, VIA MAGNA nebo Proti Hluku), iniciativa STOP LETIŠTI VODOCHODY, obce ohrožené plánovanou výstavbou, například městská část Praha-Suchdol, a další.
Podpisové archy ve středu zástupci petičního výboru předali na podatelně ministerstva zdravotnictví. Před budovou se z podnětu iniciativy ProAlt sešlo asi sto padesát lidí, kteří vyjadřovali houkačkami, sirénami a množstvím pokliček, že nesouhlasí s navrhovaným zvýšením hygienických limitů pro hluk na pozemních komunikacích a drahách o pět decibelů (dB) ve dne a až o deset dB v noční době.
Tímto krokem by bylo uzákoněno již dnes hromadně praktikované překračování limitů hlukové zátěže. „Dopad bude stejný jako kdyby došlo k úplnému zrušení limitů,“ řekl zmocněnec petičního výboru Miroslav Grund.
Zatímco návrh novely vyčísluje úspory na protihlukových opatřeních, prakticky vůbec neřeší škody na veřejném zdraví. „Tento krok přesně odpovídá celkové politice vlády, která je ochotna obětovat zdraví občanů ve prospěch zisku velkých investorů a stavebních a dopravních lobby,“ uvedla mluvčí ProAltu Tereza Stöckelová.
„Účastníci happeningu ukazovali úředníkům, v jak nepříjemném a stresujícím prostředí musejí dnes lidé žít v blízkosti pozemních komunikací," řekl Deníku Referendum koordinátor akce Pavel Holubec.
„Předpokládané úspory na protihlukových opatřeních nejsou takovým přínosem, který by mohl vyvážit zvýšená rizika poškození zdraví a zhoršení životních podmínek desítek, možná i stovek tisíc lidí. Ani proklamované usnadnění výstavby obchvatů není dobrý argument. Pokud se zátěž v centrech jen přenáší na obyvatele jiných čtvrtí a obcí, jsou ty obchvaty přece špatně naplánované. Požadujeme skutečně účinné řešení. Dnešní akce byla úspěšná a náš odpor bude dál pokračovat", dodal Holubec.