Předseda Věcí veřejných konečně vyjasnil postoj své strany při hlasování o nedůvěře vládě, které je plánováno na večer. Usnesení VV předcházela schůzka u prezidenta, kde zřejmě došlo k příslušné dohodě, jejíž zveřejnění požadují sociální demokraté.
Poslanci Věcí veřejných dnes při hlasování o nedůvěře vládě podpoří koaliční kabinet, řekl novinářům jejich předseda a ministr vnitra Radek John. „Nechceme být destruktivní a hlasovat pro vyslovení nedůvěry vládě," uvedl doslova.
V budoucnu ovšem dle Johna spojí Věci veřejné důvěru vládě s realizací protikorupčních opatření.
John, který krátce před tiskovou konferencí absolvoval jednání koaličních lídrů u prezidenta Václava Klause, doplnil, že strana stále trvá na odchodu policejního prezidenta Oldřicha Martinů.
Věci veřejné tak spojí podle Johna důvěru vládě nikoli s aférou kolem bývalého ministra životního prostředí Pavla Drobila, nýbrž s naplněním protikorupčních opatření. „Naše důvěra je limitovaná a bude odvozena od naplňování protikorupčních opatření v dalších dnech a týdnech," uvedl na tiskové konferenci.
Při prověřování korupčního skandálu na Státním fondu životního prostředí podle Johna unikají informace z policejního spisu, což prý znemožňuje vyšetření úplatkářství. „Za toto je odpovědný policejní prezident, proto žádáme a trváme na jeho odchodu," zdůraznil John. Důvěru ve vládu podle něho je možné naplnit urychlením přijetí protikorupčních opatření.
Věci veřejné přitom do poslední chvíle nebyly rozhodnuty, jak se dnes postaví k hlasování o nedůvěře vládě.
Lídři koalice u prezidenta
Odpolední schůzka u Klause skončila bez společného prohlášení, leč s jasným výsledkem. Prezident se po jednání nechal slyšet, že si všechny tři strany vládní koalice uvědomují vážnost současné politické a hospodářské situace v České republice a kladou zásadní důraz na to, aby vláda mohla ve stávajícím složení fungovat i nadále.
Podle prezidenta také koaliční K9 nalezla dohodu v několika oblastech, mimo jiné v otázce personálního obsazení funkce policejního prezidenta.
„To je dominantní zpráva z tohoto jednání, která — myslím, že je každému jasné — má implikace pro hlasování o důvěře či nedůvěře vlády dnes v Poslanecké sněmovně," zdůraznil Klaus.
Mezi dalšími body, na nichž se lídři tří stran a jejich doprovod na Hradě shodli, se podle Klause stala problematika boje proti korupci či otázka vytvoření Generálního inspektorátu bezpečnostních složek.
„Samozřejmě všechny tři politické strany na některé jednotlivosti mají různé názory, zdůrazňují tu či onu věc, a proto jsme mluvili i o celé řadě dalších detailů," prohlásil Klaus.
Prezident dále po jednání řekl, že on sám bude garantem dnes dosažené dohody, a pokud ji některá ze tří stran poruší, bude to právě on, kdo tuto skutečnost veřejnosti oznámí.
Schůze Poslanecké sněmovny měla původně začít v 15:00, kvůli jednání u prezidenta však bylo zahájení odsunuto.
ČSSD chce, aby koalice zveřejnila dohodu s prezidentem Klausem
Úřadující předseda ČSSD Bohuslav Sobotka odpoledne vyzval představitele koalice, aby zveřejnili podmínky dohody, kterou v úterý na Hradě uzavřeli s prezidentem Václavem Klausem.
„Sociální demokracie požaduje, aby jednotlivé vládní strany zveřejnily, co jsou podmínky této dohody z Pražského hradu," prohlásil Sobotka na tiskové konferenci. Speciálně od Věcí veřejných chce, aby zveřejnily, za jakých podmínek změnily svůj postoj ke skandálu ohledně údajné korupce na ministerstvu životního prostředí.
Sobotka mimo jiné obvinil prezidenta, že se svým účinkováním ve vládní krizi stal čtvrtým členem vládní koalice. „(Prezident) sám sebe postavil do role jakéhosi sudího, který napříště bude rozhodovat koaliční spory a bude také arbitrem, pokud jde o dodržení dnešních dohod," uvedl před novináři.
Podle Sobotky také panuje otázka, co za tento zásah bude prezident od premiéra Petra Nečase (ODS) požadovat. „Jakým způsobem se například v příštích měsících zvýší vliv prezidenta republiky na zahraničněpolitické postoje České republiky nebo na postoje České republiky v rámci Evropské unie," popsal Sobotka. Z toho by podle něj ČSSD měla obavy.
Na počátku stál spor Michálek-Drobil
Současnou vládní krizi spustila korupční kauza okolo ministra životního prostředí Pavla Drobila. Bývalý ministr životního prostředí a místopředseda ODS Drobil ohlásil minulý týden rezignaci na ministerskou funkci poté, co Mladá fronta DNES zveřejnila přepisy několika nahrávek rozhovorů jeho podřízených i jeho samotného. Podle deníku dokazují snahu Drobilova poradce Martina Knetiga získat ve prospěch ODS i ministra stamilionové částky ze Státního fondu životního prostředí.
Nahrávky pořídil už odvolaný ředitel fondu Libor Michálek. Ten se chce do funkce vrátit, v čemž má podporu právě Věcí veřejných. Jedná se také o odvolání policejního prezidenta Martinů, jehož výsledky v poslední době kritizuje zejména titulární předseda VV a ministr vnitra Radek John.
Drobil již z funkce odešel, premiér Nečas mu ale hned po oznámení rezignace vyjádřil plnou důvěru. Podle oficiálního výkladu bývalého ministra šlo z jeho strany pouze o manažerské selhání.
Věci veřejné následně prohlásily situaci za vážnou a v důsledku poškozující protikorupční program vlády. Jejich představitelé opakovaně uvedli, že pokud se ODS s kauzou patřičně nevypořádá, ztrácí jejich angažmá v koalici smysl.
Odchod z vlády by VV prospěl, míní politolog
Koaliční krize se ostatně podle komentátorů zřejmě Věcem veřejným vcelku hodí. Podle politologa Lukáše Jelínka jde pro poslanecké nováčky o ideální příležitost, jak posílit vlastní identitu. Věci veřejné samy sebe charakterizují jako stranu středu, která sice podporuje mnohé reformní kroky vlády Petra Nečase, avšak současně se chce zasadit o jejich sociálně citlivou podobu.
Podle Jelínka se doposud zdálo, že Věci veřejné prožívají osud zelených. Mají sice ambiciózní plány, avšak je otázkou, kolik z nich uvedou v život. „Protikorupční strategie má být prosazena do příštího roku. Proč až tak pozdě? A pokud se to véčkařům nepovede, mají podle svého usnesení zvážit odchod z vlády. Opravdu tam stojí: „zvážit“. Tomu říkám výhrůžka,“ napsal ještě před kauzou Drobil pro ČRo6 Lukáš Jelínek.
Podle zákulisních informací je stále v celku reálnou alternativou odchod Věcí veřejných do opozice a vznik menšinové vlády ODS a TOP 09 s podporou právě Věcí veřejných. Politolog Lukáš Jelínek si myslí, že by se jednalo o nejčistší řešení, jež by současně Věcem veřejným umožnilo dosáhnout maxima svých programových cílů a současně si zachovat tvář před voliči.
Zdroj blízký ČSSD, který si nepřál být v této souvislosti jmenován, pro Deník Referendum uvedl jako nejpravděpodobnější scénář úterního hlasování o nedůvěře vládě ten, podle něhož poslanci Věcí veřejných odejdou před hlasováním ze sálu, a vláda tak projde. „Prohloubí se ale její krize,“ doplnil svůj odhad.
„Osobně myslím, že Věci veřejné se vydají na cestu do opozice až postupně, aby mohly vládou víc mávat. Budou totiž podporovat kabinet ODS a TOP 09 a současně hrát roli zlé a zásadové opozice. Je to jediný způsob, jak se můžou udržet,“ upřesnil zdroj DR dále.
Podle Jelínka jde na každý pád o logický scénář. „Věci veřejné řeší dvě dilemata. Jednak zda podpořit vládu a jednak zda ve vládě dlouhodobě setrvat. Varianta odchodu do opozice, ze které by podmíněně podporovaly menšinový kabinet občanských demokratů a TOP 09, je nepochybně možnost, o které vážně uvažují,“ uvedl politolog Lukáš Jelínek pro Deník Referendum.
Věcem veřejným v posledních měsících radikálně klesla podpora mezi občany a odchod do opozice a současně podpora menšinové vlády je způsob, jak důvěru voličů získat zpět. Jediné, co podle Jelínka hovoří proti tomuto řešení, je ten fakt, že by politici Věcí veřejných opustili ministerské posty, od kterých si nepochybně něco slibovali.
„Myslím si ale nakonec, že vláda nepadne, neboť není důvod si o české politice myslet, že je byť v náznacích čistá. Navíc politici Věcí veřejných jsou ještě pořád političtí nováčci, kteří k manévru odchodu do opozice nenajdou odvahu. Obzvláště bude-li je odpoledne svým státotvorným šarmem přesvědčovat o setrvání v koalici prezident Václav Klaus,“ uzavřel s ironií Lukáš Jelínek.