Premiér Petr Nečas vyzval před koaliční schůzkou vládní partnery, aby kabinet zítra jednomyslně podpořili, a spojil odchod policejního prezidenta s obměnou vedení ministerstva vnitra. Večerní jednání zástupci Věcí veřejných kvůli těmto výrokům opustili.
Představitelé Věcí veřejných předčasně opustili pondělní jednání koaličních špiček. ČTK to potvrdili předseda VV a ministr vnitra Radek John a předseda poslanců ODS Petr Tluchoř. Špičky koalice měly debatovat o korupční aféře kolem odstupujícího ministra životního prostředí Pavla Drobila (ODS). V úterý bude kabinet čelit ve Sněmovně hlasování o nedůvěře. Věci veřejné dosud nejsou rozhodnuty, jak budou postupovat.
„Dohoda jménem koaliční smlouva"
Špičky VV odešly z klíčového jednání o budoucnosti koaliční vlády kvůli vyjádřením premiéra a předsedy ODS Petra Nečase po jednání grémia nejsilnější vládní strany. Nečas těsně před koaliční schůzkou prohlásil, že jiné hlasování všech 118 vládních poslanců než proti návrhu opoziční ČSSD na vyslovení nedůvěry vládě by bylo flagrantním porušením koaliční smlouvy.
Nečas také spojil výměnu na místě policejního prezidenta Oldřicha Martinů se změnami v čele ministerstva vnitra. Úřad vede John, který o odchod Martinů usiluje.
Sněmovna bude hlasovat o nedůvěře vládě na podnět opoziční ČSSD na úterní schůzi v souvislosti s aférou kolem odstupujícího ministra životního prostředí Pavla Drobila (ODS).
Představitelé ODS a TOP 09 zopakovali, že v úterý vládu podpoří. „My jsme uzavřeli dohodu, ta se jmenuje koaliční smlouva a ta buď platí, nebo neplatí. Ale určitě jsme připraveni komunikovat," řekl na adresu VV Nečas. Předseda poslanců ODS Petr Tluchoř připomněl, že koaliční smlouva obsahuje dohodovací mechanismy a postupy pro její změnu. „My jsme připraveni trvat na stávajícím znění," zdůraznil.
Rozpory mezi ODS a VV jsou pro předsedu TOP 09 Karla Schwarzenberga nepochopitelné vzhledem k tomu, že by mohly opravdu vést k zániku koalice. „Toho času nevím, jak se naši drazí kolegové z VV v úterý zachovají. Nejsem prorok, nejsem psychiatr, nejsem to schopen odhadnout," řekl novinářům Schwarzenberg. Doufá, že přes noc lidé „trochu vystřízliví".
Podle místopředsedy TOP 09 Miroslava Kalouska neexistuje koaliční spor, ale jde o velký úder důvěryhodnosti vládě z hlediska boje proti korupci. Je podle něho nutné aféru vyšetřit a pojmenovat její aktéry. „Řešení mohlo vládu posílit, nikoliv poškodit," uvedl.
Nečas: Podpora vládě musí být bezpodmínečná
„Je povinností koalice bez jakýchkoli podmínek a jakýchkoli dodatečných požadavků dodržovat koaliční smlouvu a odmítnout vyslovení nedůvěry vládě složené ze tří koaličních stran," zdůraznil po jednání vedení ODS premiér Nečas. Připomněl, že v koaliční smlouvě se strany zavázaly po celé volební období postupovat jednotně a v plném počtu svých poslanců při hlasování o vyslovení důvěry či nedůvěry vládě. „Toto je závazek z koaliční smlouvy a my nepožadujeme nic jiného než dodržení koaliční smlouvy," uvedl předseda ODS i vlády Nečas.
ODS také už v neděli navrhla, že do poloviny února vláda schválí svou protikorupční strategii, zákon o generální inspekci bezpečnostních sborů a základní koncept svých reforem, které chce prosadit v dalším období. „S těmito kroky také vláda spojí svou důvěru," vysvětlil dnes Nečas.
Vláda má ve Sněmovně většinu 118 hlasů, a teoreticky nemusí mít starosti. Předseda VV John ale i v pondělí odpoledne zdůraznil, že až na nyní zahajovaném večerním jednání bude záležet, zda v úterý poslanci VV vládu podpoří. Věci veřejné zdůrazňují potřebu, aby se vláda s korupční kauzou spojenou s ministrem Drobilem jasně vypořádala.
Občanští demokraté podle Nečase také jednoznačně odmítají „jakékoliv lživě vytvořené souvislosti mezi Státním fondem životního prostředí (SFŽP) a financováním ODS". V kauze spojené s fondem měl blízký spolupracovník ministra Drobila nabádat šéfa fondu Libora Michálka, aby určité peníze vyvedl ve prospěch ministra a ODS.
Michálek rozhovory nahrál a Drobil je nyní na odchodu z kabinetu. Předtím ale stihl Michálka z čela fondu odvolat, a ministr dopravy za Věci veřejné Vít Bárta uvedl, že mu nabídl odpovídající místo v jiném státním fondu. „VV chtějí ukázat, že na oznámení korupce se nedoplácí, vysvětlil předseda strany a ministr vnitra Radek John na tiskové konferenci. Michálek to odmítl a chce se vrátit do čela SFŽP. Podobně komentoval nabídku VV také místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Podle něj je gesto Věcí veřejných sice sympatické, ale zcela zbytečné. „Ať už bude novým ministrem životního prostředí kdokoliv, snad bude dostatečně příčetný, aby Michálkovi jeho práci opět nabídl," řekl ČTK.
Premiér se omluvil
Premiér Petr Nečas (ODS) se v pondělí odvolanému řediteli Státního fondu životního prostředí Liboru Michálkovi za své tvrzení, že si jednání s ním chtěl Michálek nahrát, omluvil. Nečas to ČTK sdělil v tiskovém prohlášení. Michálek v neděli v České televizi prohlásil, že chce, aby Nečas vzal zpět některé výroky na jeho adresu a omluvil se.
Zvažoval, že v krajním případě se toho bude domáhat u soudu.
Michálkovi vadí hlavně premiérova slova o tom, že se zjevně chystal nahrávat předsedu vlády. Michálek řekl, že nic takového v úmyslu neměl a že Nečasův postoj ho zklamal. „Mám silné pochybnosti o tom, že má skutečně zájem bojovat proti korupci v této zemi," uvedl v ČT. Nečasova reakce byla prý pro Michálka největším překvapením, premiér pro něj přestal být důvěryhodný.
Nečas v pondělí připustil, že měl pochybnosti, zda si při osobní schůzce nechce Michálek nahrát i jeho. „Tento výrok byl řečen v kontextu, kdy již bylo zřejmé, že si pan Michálek nahrává své spolupracovníky a nadřízené, proto se tento záměr nedal zcela vyloučit. Přímý důkaz pro toto svoje tvrzení jsem však neměl, a proto se za něj panu Michálkovi omlouvám," uvedl premiér.