Zhruba tři sta padesát lidí demonstrovalo v Ostravě za čistší vzduch. Symbolicky si nasadili roušky, aby poukázali na špatný stav ovzduší v regionu. V Karviné pak lidé protestovali kvůli plánované výstavbě velké krajské spalovny komunálního odpadu.
Zhruba tři sta padesát lidí v pátek demonstrovalo v Ostravě za čistší vzduch. Symbolicky si nasadili roušky, aby poukázali na špatný stav ovzduší v regionu. Mítink Rouška pro Ostravu organizovali studenti, kteří přítomným řekli, že je třeba vytvořit na politiky tlak, protože jinak se lidé čistšího vzduchu nedočkají.
„Potřebujeme, aby zákony byly dodržovány. Aby město a kraj využívaly svých pravomocí. Například zajistily dodržování zákonných imisních limitů, které jsou dlouhodobě překračovány,“ uvedl za organizátory Jakub Sosna.
Rozruch nastal, když chtěl k lidem promluvit primátor Petr Kajnar. Pořadatelé ho nechtěli pustit k mikrofonu a Kajnar při strkanici s nimi upadl. Primátor řekl, že to nebyla žádná inzultace, ale že uklouzl.
Také v Karviné dnes lidé protestovali kvůli špatnému ovzduší a plánované výstavbě velké krajské spalovny komunálního odpadu. Na demonstraci přišlo zhruba dvě stě lidí. Lidé se obávají především zhoršení ovzduší, které patří v karvinském regionu k nejhorším v Evropě. Také jim vadí, že se do Karviné bude svážet odpad z celého kraje, což zvýší dopravní zátěž.
Proti stavbě spalovny vznikla už dříve petice, kterou zorganizovalo ekologické sdružení Frygato-Eko. Podepsalo ji přes pět tisíc pět set lidí. Podle zástupce sdružení Václava Gavlovského na ni ministerstvo životního prostředí neodpovědělo. I proto následovala další petice. Dohromady je podepsaly už tisíce obyvatel. V nedávné době potvrdily svůj odpor například obce Horní Suchá a Stonava a město Český Těšín.
Starosta Horní Suché Jan Lipner považuje celý projekt Krajského integrovaného centra na odpady za ekonomicky velmi nákladný a nesmyslný.
„Cena za spálení odpadu místo řízeného skládkování je několikrát vyšší. Navíc následné čištění toxických spalin v klasické roštové spalovně, kterou krajské integrované centrum má být, vyžaduje takové množství energie a financí, že o ekologii a ekonomice nemůže být řeč,“ prohlásil Lipner.
Právě v jejich obci, asi pět set metrů od místa plánované výstavby nové spalovny, funguje skládka, která podle něho svou kapacitou naprosto dostačuje. Vzhledem ke svému odplynění je i na slušné ekologické úrovni.
„Navíc moderní skládky s odplyněním a výrobou elektrické energie ze skládkového plynu jsou asi pětkrát levnější,“ podotkl Lipner. Zaráží ho, proč zastánci spalovny neprosazují ekonomičtější varianty v době, kdy každý člověk musí šetřit.
Plánovaná výstavba spalovny, která má být hlavní součástí takzvaného Krajského integrovaného centra na energetické využívání odpadů a vyrůst v areálu bývalého dolu Barbora v Karviné a ročně likvidovat až 192 tisíc tun odpadu, vzbuzuje odpor mnoha obyvatel. Demonstrace proti stavbě se koná od 15 hodin na Masarykově náměstí v Karviné-Fryštáku.
Projekt inicioval v roce 2005 Moravskoslezský kraj a spolu s pěti velkými městy — Ostravou, Opavou, Karvinou, Havířovem a Frýdkem-Místkem — založil akciovou společnost KIC Odpady.
Výstavba zařízení má vyjít na zhruba pět miliard korun, z toho asi dvě by měl dodat Operační program Životní prostředí z evropského Fondu soudržnosti.