Vláda kvůli Senátu pravděpodobně neprosadí Klausovu výjimku k Lisabonu
ČTKPokud by vláda prosazovala smluvní zakotvení výjimky z Listiny základních práv EU, jejímž dojednáním prezident Václav Klaus podmínil svůj podpis pod Lisabonskou smlouvou, riskovala by odmítnutí v Senátu.
Pokud by vláda prosazovala smluvní zakotvení výjimky z Listiny základních práv Evropské unie, jejímž dojednáním prezident Václav Klaus podmínil svůj podpis pod Lisabonskou smlouvou, podle sociálnědemokratické místopředsedkyně Senátu Aleny Gajdůškové by riskovala odmítnutí v Senátu.
Podle jejího názoru by totiž kvůli výjimce měli Češi nižší právní ochranu než ostatní občané zemí Evropské unie.
„Ta výjimka je pro nás prostě nepřijatelná," prohlásila Gajdůšková. Sociální demokraté mají po letošních volbách v Senátu nadpoloviční většinu a vláda k přijetí mezinárodních smluv potřebuje souhlas obou komor Parlamentu.
Jestliže by vláda případně dojednala připojení výjimky ke smlouvě o přistoupení některé z kandidátských zemí, šla by podle Gajdůškové „do rizika, že v Senátu to bude smeteno".
Místopředsedkyně Senátu by takový postup navíc vnímala jako omezení svobody rozhodování zákonodárce a věc by zřejmě postoupila Ústavnímu soudu. Senátorka ale nemá signály, že by kabinet Petra Nečase takovouto formu zvolil. Předchozí vláda Jana Fischera nicméně výjimku loni vyjednala s tím, že by byla včleněna do textu přístupové smlouvy Chorvatska k EU.
Václav Klaus výjimku prosazoval jako ochranu před údajnými nároky sudetských Němců na majetek v České republice, přestože s tím podle mnohých právníků Lisabonská smlouva o reformě institucí Evropské unie ani listina nijak nesouvisejí.
Gajdůšková s odkazem na rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku uvedla, že „retroaktivita v těchto věcech je nemožná". Poukázala také na to, že více než rok od ratifikace Lisabonské smlouvy bez uzákoněné výjimky nenastaly žádné situace, které by oprávněnost Klausova požadavku potvrzovaly.
Klausova výjimka politickou scénu rozdělila. Podle pravice Česká republika údajně nebude díky ní tolik vázána k naplňování rozsáhlých sociálních práv, jakým je například zvýšení ochrany zaměstnanců nebo vyšší nároky na sociální zabezpečení.
Podle levice a odborů by prý Češi nemohli u evropských orgánů uplatnit svá sociální, pracovněprávní a další lidská práva.