Hradec Králové má nové startovací byty pro mladé
ČTKHradec Králové má už téměř dvě stě tzv. startovacích bytů. Byty za zvýhodněné nájemné jsou k dispozici na tři roky a mají usnadnit bydlení mladým lidem, které chce radnice ve východočeské metropoli udržet.
Radnice v Hradci Králové dokončila výstavbou 72 bytů ve čtvrti Třebeš projekt takzvaného startovacího bydlení pro mladé lidi. Projekt začal před čtyřmi lety a celkem radnice pořídila přes 170 startovacích bytů. Nové byty v Třebši nyní radnice nabízí do pronájmu ve výběrovém řízení. ČTK to dnes řekl náměstek radnice Josef Malíř.
Třetí etapu startovacích bytů v Třebši pro město za 115 milionů korun postavila firma Stako. Na předchozích etapách v lokalitách Plachta a Podzámčí se podílely stavební firmy Fato a IPB Real. Byty jsou jedno a dvoupokojové.
Projektem chce město pomoci mladým lidem, kteří ve městě pracují, ale kvůli vysokým cenám bytů a pronájmů zatím mají problém s pořízením bydlení. Radnice tím chce získat nové obyvatele města. Podle Malíře je o byty zájem a projekt zatím plní to, co od něj město očekávalo.
Podmínky získání startovacího bydlení jsou přísné. Nájem bytu může dostat jen člověk do 32 let věku. Jeho příjem musí být nejméně sedmdesát procent průměrného platu v Česku. Žadatel také nesmí být dlužníkem města a nesmí mít vlastní nemovitost k bydlení. Pokud je žadatelů více, byty se losují. Za podání žádosti se radnici platí nevratný poplatek 1200 korun.
Nájemce bytu platí zvýhodněné nájemné 21 korun za metr čtvereční za měsíc. Ve městě je přitom regulované nájemné přes 60 korun za metr čtvereční a tržní je kolem 100 korun. Byt se přiděluje jen na tři roky. Možné je prodloužení nájmu o rok, ale již za výrazně vyšší nájemné.
Radnice věří, že za tři roky se nájemníci vzmohou natolik, že si budou moci pořídit vlastní bydlení. „U prvních startovacích bytů tříletý cyklus brzy doběhne. Ukáže se, jak obměna proběhne, zda nájemci odejdou, nebo ještě rok zůstanou," řekl Malíř.
O byty je velký zájem. Například při losování o 58 bytů loni na jaře připadali na jeden byt v průměru téměř čtyři uchazeči. Větší zájem je o byty dvoupokojové než o jednopokojové. Jiné než startovací byty hradecká radnice nestaví.
Zda bude město v projektu startovacího bydlení pokračovat, bude záležet na novém vedení radnice. Na něm se však hradečtí politici od říjnových voleb zatím nedokázali dohodnout.