Vláda premiéra Nečase se rozhodla Státní fond rozvoje bydlení přece jen zachovat. Bude ovšem fungovat ve velmi omezeném režimu. Na masivní dotační programy se bude jen vzpomínat.
Vláda na svém dnešním zasedání schválila rozpočet Státního fondu rozvoje bydlení na příští rok ve výši 1,3 miliardy korun. Na tiskové konferenci o tom informoval premiér Petr Nečas s tím, že vláda diskutovala také o možnosti případného úplného zrušení fondu. Letos fond hospodařil s rozpočtem 3,5 miliardy korun.
Premiér upozornil, že z fondu budou letos prakticky vyčerpány všechny disponibilní prostředky nashromážděné z předchozích let. Fond tak nebude příští rok například uzavírat žádné nové smlouvy v programu Nový panel. Zůstane ovšem například program na odstraňování povodňových škod.
„Prostředky v roce 2010 neumožňují realizaci prakticky žádného masivního dotačního programu, nicméně nadále zůstanou ze Státního fondu rozvoje bydlení financovány programy na úvěry mladým pro pořízení bytu, výstavby sociálních a nájemních bytů, kdy se přechází z formy dotace na formu úvěru, a také budou poskytovány úvěry obcím na opravy a modernizace bytového fondu," řekl Nečas.
„Nicméně vláda dnes také vedla rozpravu o budoucnosti této instituce. Otázkou je, zda udržet pětapadesát zaměstnanců s rozpočtem šedesát milionů korun s tím, že obhospodařují pouze revolvingové účty," dodal premiér.
Přijímání žádostí o dotace z Nového panelu zastavil Fond kvůli nedostatku peněz už v srpnu. Tento krok vyvolal nevoli bytových družstev. Letošní rozpočet na Nový panel pamatoval částkou téměř 1,1 miliardy korun.
Program Nový panel původně poskytoval úrokové dotace na opravy a modernizace panelových domů, od loňského května z něj ale můžou peníze směřovat i na opravy ostatních bytových domů. Čerpání úrokových dotací z uzavřených smluv o podpoře je rozloženo do jednotlivých let po celou dobu splatnosti podporovaného úvěru, tedy až po dobu patnácti let.
Fungování státního fondu rozvoje bydlení včera kritizoval prezident Nejvyššího kontrolního úřadu František Dohnal. Fond prý nevytváří dlouhodobé zdroje financování bytové politiky a neplní tak jednu ze základních funkcí, pro kterou byl zřízen.
Naopak podle předsedy Sdružení nájemníků poslance ČSSD Stanislava Křečka pomohl fond v řadě důležitých kroků, připomněl například dotace k programu Zelená úsporám. I on však poukázal na to, že není jasný další způsob financování. Je to důsledek toho, že žádná vláda nebyla schopna předložit koncepci bytové politiky. „Chybí například i zákon o sociálním bydlení, nejasné je, co jsou vlastně startovací byty," řekl Deníku Referendum Křeček.