Případ, který ukázal, co chtějí čeští rasisté
Hana HolcnerováVe středu 28. října skončila odvolací lhůta ve věci rozsudku nad žháři z Vítkova. Deník Referendum proto připravil rekapitulaci všeho, co se od noci z 18. na 19. dubna loňského roku událo.
Žhářský útok, který nemá v novodobé historii České republiky obdobu, se odehrál v severomoravské obci Vítkov v noci z 18. na 19. dubna 2009, tedy vpředvečer 120. výročí narození Adolfa Hitlera. Do předem vytipovaného domku, ve kterém v ten čas byli čtyři dospělí a čtyři děti, přilétly tři lahve s Molotovovým koktejlem. Dům shořel, lidé se, byť poranění, zachránili. Dvouleté dítě utrpělo popáleniny na osmdesáti procentech těla a jeho přežití považují odborníci za zázrak. Popáleni byli i jeho matka a otec.
Ze žhářského útoku byla obviněna čtveřice pravicových extremistů z Opavska a Bruntálska: Ivo Müller, Václav Cojocaru, Jaromír Lukeš a David Vaculík. Soudní proces s mladíky začal u Krajského soudu v Ostravě 11. května letošního roku.
Trestnímu senátu předsedá soudce Miloslav Studnička, obžalobu zastupuje státní zástupkyně Brigita Bilíková. Zmocněncem dětí, které byly během útoku v domě, je advokát Pavel Uhl. Zmocněnci rodiny jsou občanští aktivisté Markus Pape a Ladislav Baláž.
„Naším cílem bylo jen zničit sklad, kde měly být kradené věci. Nic víc."
Obžalovaní v přípravném procesu svorně tvrdili (kromě Vaculíka, který odmítal vypovídat), že nevěděli, co činí. Snažili se vzbudit dojem, že jeli zničit jakýsi sklad s jakýmisi asi kradenými věcmi asi patřícími Romům. Jaromír Lukeš, Ivo Müller a Václav Cojocaru se k účasti na útoku přiznali. Popírali ovšem, že šlo o nějaký cílený útok na Romy. Cojocaru se snažil vysvětlit, že s Romy se dá domluvit. Prý se na letních táborech staral o handicapované děti a taky o Romy. „Za jeho charakterové vlastnosti by se nemusel stydět nikdo z nás," prohlásil jeho obhájce Ladislav Myšák.
Ivo Müller byl o něco upřímnější, když na otázku, jaký je jeho vztah k Romům, odpověděl, že kradou, berou drogy a že ho zbili. Müller už v přípravném řízení uvedl, že věděl, že útok má souviset s Romy a připustil i to, že by domek mohl být obydlený. Přiznal, že chtěli zaútočit na dům, kde se scházejí nepřizpůsobiví občané bez ohledu na barvu pleti. „Říkali jsme, že jdeme na Cikány. Zapálit jim ten dům. Udělat nějaké zlo. Netušili jsme ale, že tam může žít tak početná rodina."
Václav Cojocaru, který se zná s Müllerem a Vaculíkem od dětství a s Lukešem z mítinků, se podle svých slov k extremistům přidal kvůli módě — líbila se mu letecká bunda a vojenské boty — a také proto, že mu byla blízká myšlenka vlastenectví a nacionalismu. Proto se prý začal zajímat i o politiku. „Líbil se mi zájem o historii Československa. Člověk by měl být nějakým způsobem hrdý na to, že je Čech, že máme nějakou svoji kulturu, historii, památky," řekl u soudu. Informace o těžkém popálení malé Natálky ho prý velice zaskočila. „Musel jsem si sednout, protože jsem tomu nevěřil. Nechápal jsem to. S takovými následky nikdo z nás nepočítal," popsal svou reakci na zprávu o následcích požáru, o nichž se dozvěděl druhý den z televize.
David Vaculík pravidelně sponzoroval Dělnickou stranu (DS), a byl dokonce i označen jako pořadatel na demonstraci DS. Na těle má vytetované nacistické symboly, k soudu přišel v tričku s nápisem Thor Steiner, což je německá značka oblečení založená neonacistou Axelem Kopelkem. Zmocněnec poškozené rodiny Markus Pape to kritizoval slovy: „Chci, aby Vaculík tímto svým jednáním nevyhrožoval svědkům." Vaculíkův advokát Petr Kausta námitku Papeho označil za spekulaci. Tvrdil, že jeho klient tričko koupil v legálním obchodě, a dal podnět státní zástupkyni, aby prošetřila, zda nejde ze strany zmocněnce Papeho o křivé obvinění.
Jaromír Lukeš, údajný vůdce skupiny, rasisticky motivované postoje vysvětloval potřebou pořádku a spravedlnosti. Podle psychologa Petra Vavříka se snažil na okolí působit jako ten dobrý, který se vymezil proti menšinám, protože podle jeho obrazu společnosti pořádek v ní narušují. Za propagaci nacismu byl už třikrát odsouzen.
Odsouzeni byli v minulosti i Vaculík s Müllerem, kteří se s dalšími útočníky zapojili před lety do násilností v opavském klubu při koncertu punkových kapel. Jediný, kdo nebyl v minulosti odsouzen, je Cojocaru.
Soudní znalec v oblasti extremismu: Útočí přímo proti lidem.
Pro obžalobu byly klíčové znalecké posudky. Prokázaly u všech aktérů, kromě Vaculíka, který vyšetření odmítl podstoupit, nevyzrálou osobnost, sklony ke xenofobii, rasismu a pravicovému extremismu.
I při domovních prohlídkách byly nalezeny věci, které podle soudního znalce v oblasti extremismu Michala Mazla jednoznačně potvrzují extremistickou, neonacistickou orientaci. „Z předložené dokumentace devadesát procent vykazuje znaky s rasovým podtextem. Je tam symbolika charakteristická pro moderní neonacismus," píše Mazl v posudku.
„Cikán, to je bestie, která zítřka nedožije“... „Cikáni jsou verbež, která parazituje na naší zemi“... „Už jste dostali chuť zabít negra nebo podobného z....?“ „Nejlepší pohled je na rozkopaného Cikána, který leží v tratolišti černé krve," to jsou ukázky z materiálů nalezených u obžalovaných.
Forma útoku je podle Mazla charakteristická pro tento druh extremismu. Podle něj neonacisté neútočí na majetek nepřátel, jak obžalovaní tvrdili o záměru svého činu. „Útočí přímo proti lidem. Chtějí je zasáhnout na tom nejcitlivějším místě. Tedy na životě," konstatoval Mazl. „Jestli jen třetinu toho, co nashromáždili, četli a poslouchali, museli moc dobře vědět, o co se jedná," vysvětlil. Podle něj obžalovaní patří k nejhorším extremistům.
Znalec Svatopluk Sedláček posuzoval osobnost obžalovaných a u soudu konstatoval: „Osobnosti nejsou narušeny natolik, že by se dalo hovořit o psychopatii. Jejich schopnost adaptace je dobrá. U žádného z posuzovaných jsme nenašli nic, co by naznačovalo například pyromanii."
O důkladné přípravě a promyšlenosti činu i o tom, že pachatelé věděli, jaký útok a na koho provedli, svědčí také odposlechy prováděné v době, kdy byli všichni podezřelými ze spáchání tohoto trestného činu. „V Maďarsku jsou ještě víc psychoakce, oni tam pleskli zápalné lahve, čekali, až to začne vyběhávat, a ještě to postříleli…“ „To jsou frajeři v tom Maďarsku, a ještě se dostali do parlamentu,“ bylo například slyšet v záznamech odposlechů. Objevilo se v nich i to, že pachatelé měli dům vytipovaný, pořídili věci potřebné na výrobu Molotovových koktejlů, že jim šlo o zviditelnění.